szombat, július 6, 2024
HomeMotorsportsA boxkiállás az egyetlen lehetőség az előzésre: Monaco tiszta stratégiai verseny

A Forma-1 monacói versenye tiszta stratégiai verseny volt, mivel a pályán nem volt lehetőség előzési manőverekre – a pilótáknak ehhez le kellett lassítaniuk

A Forma-1-es Monacói Nagydíj biztosan nem volt a szurkolóknak ínyencség, hiszen alig volt akció a pályán. A rajtnál egy baleset piros fázist eredményezett, de az újraindítás után minden akció elmaradt a hercegség szűk utcáin. Ráadásul néhány versenyző nagyon lassan hajtott, hogy lelassítsák egymást

Az első körben történt baleset után a csapatok piros zászló alatt cserélhették ki a gumiabroncsokat. Így csak egy lehetőség volt arra, hogy a versenyen változtassanak: újabb megállást kellett végrehajtani, amikor a körülbelül 20 másodperces boxkiállási ablak megnyílt, majd reménykedni a biztonsági autóban.

Egy ilyen rés majdnem megnyílt, amikor George Russell a Mercedesben közepes gumikon akarta befejezni a versenyt, és ezért levette a lábát a gázpedálról. Így Lando Norris mögött maradt egy nagy ablak. A Ferrari azonban gyorsan reagált, és utasította Charles Leclerc-et, hogy konzervatív tempót vezessen.

Ennek eredményeképpen Oscar Piastri és Carlos Sainz pajzzsá vált Leclerc számára, aki végül megnyerte a versenyt. Ráadásul a Norris és Russell közötti különbség tartósan alig 19 másodperc alatt maradt. A McLarennek egyetlen kockázatos lehetősége volt, hogy Norrist behozza a boxba, de a csapat nem így döntött.

Leclerc számára a stratégia egy ponton majdnem végzetesnek bizonyult a Forma-2-es szinten lassabb tempója miatt, hiszen ilyen tempónál nem volt egyszerű megtalálni az egyensúlyt a Forma-1-es autóban. Nem akartuk, hogy túl nagy legyen a különbség Russellhez képest” – mondta. „A verseny közepén nagyon lassú voltam.”

Amikor újra fel kellett vennie a tempót, a referenciapontok és az autó határainak érzete elszállt. „A hibák gyorsan megtörténhetnek” – mondta Leclerc a hazai versenyén. „Csak meg akartam találni a ritmusomat és újra gyorsabban vezetni. De a csapat azt mondta, hogy lassítsak.”

Piastrit bosszantotta az olaszok stratégiája, mivel kritizálta, hogy a Forma-1 lassabb volt, mint a Forma-2 – 1:20 perc környékén. Ennek következtében az egész verseny az esetleges alulmaradások kivédéséről és a rések kezeléséről szólt. Így volt ez Yuki Tsunoda esetében is: „Ragaszkodnom kell a stratégiához. A japán versenyző is lelassított, hogy a rések olyan kicsik legyenek, hogy senki ne kockáztathasson.

„Ez frusztráló egy versenyző számára, és nem kellemes érzés” – mondta Tsunoda, aki a Racing Bulls színeiben versenyez. „Megbeszéltük a verseny előtt, és elégedett vagyok a teljesítményemmel.” Tsunoda annyira lassú volt, hogy Lewis Hamilton megpróbált alulmúlni Max Verstappennel szemben – sikertelenül. Alexander Albon dühös volt: „Vezethettem volna egy Vespát, és lovagolhattam volna vele”.

Tsunoda megmutatta, milyen stratégiailag közlekedtek a pilóták: a japán 1:18-1:20-as időket állított be, majd még egy 1:14,7-es időt is beleégetett az aszfaltba. Albon: „Ez a verseny végén történt. Végig így autózhattunk volna, de ő ellene döntött.”