Κυριακή, 8 Σεπτεμβρίου, 2024
ΑρχικήMotorsportsWRC Ράλλυ Λετονίας 2024: Ο Rovenperä κυριαρχεί, δράμα γύρω από τον τοπικό...

WRC Ράλλυ Λετονίας 2024: Ο Rovenperä κυριαρχεί, δράμα γύρω από τον τοπικό ήρωα Sesks

Ο Kalle Rovanperä (Toyota) κερδίζει το WRC Ράλι Λετονίας 2024: Ο δύο φορές παγκόσμιος πρωταθλητής παίρνει τη νίκη μπροστά από τον συνάδελφό του Sebastien Ogier και τον οδηγό της Hyundai Ott Tänak

Ο οδηγός της Toyota, Kalle Rovanperä, ήταν ασυναγώνιστος στον αγώνα του Παγκόσμιου Πρωταθλήματος Ράλι (WRC) στη Λετονία: Ο δύο φορές παγκόσμιος πρωταθλητής, ο οποίος βρίσκεται στο κόκπιτ του GR Yaris Rally1 Hybrid μόνο σε επιλεγμένους αγώνες φέτος, κερδίζει το 14ο ράλι του με συνοδηγό τον Jonne Halttunen – με προβάδισμα 39,2 δευτερολέπτων έναντι του συναδέλφου της μάρκας Toyota, Sebastien Ogier

Ο Γάλλος σημείωσε άλλη μια καλή επίδοση την τελευταία ημέρα και εξασφάλισε μια νίκη στην αρχή της Κυριακής, αλλά αυτό δεν μπορούσε πλέον να θέσει σε κίνδυνο τη συνολική επιτυχία του Rovanperä στο τέλος: Ο Φινλανδός κατέληξε στην τρίτη θέση την Κυριακή, διατηρώντας την πρωτιά που είχε ήδη κατακτήσει το βράδυ της Πέμπτης.

Ο Ott Tänak τερμάτισε τρίτος με το Hyundai i20 N Rally1 Hybrid. Ο Εσθονός εξακολουθούσε να βρίσκεται στην τέταρτη θέση το βράδυ του Σαββάτου, 20,8 δευτερόλεπτα πίσω από τον τοπικό ήρωα Martins Sesks, ο οποίος πραγματοποίησε μια δυνατή εμφάνιση με το Ford Puma Rally1 Hybrid και μάλιστα την Παρασκευή είχε βρεθεί στη δεύτερη θέση πίσω από τον πρωτοπόρο Rovenperä

Δράμα στο βάθρο για τον τοπικό ήρωα Martins Sesks

Στην τρίτη ειδική διαδρομή, ο Sesks πανηγύρισε την πρώτη του νίκη σε ειδική διαδρομή στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα – μπροστά στους οπαδούς της πατρίδας του και μάλιστα μπροστά σε όλους τους ανθρώπους! Αλλά η τύχη δεν ήταν με το μέρος του Λετονού την Κυριακή. Την τελευταία ημέρα του Ράλλυ Λετονίας, ο οδηγός της Ford αντιμετώπισε ένα μηχανικό πρόβλημα που του κόστισε έναν άξιο τερματισμό στο βάθρο. Με υστέρηση 1:45 λεπτών, τερμάτισε στην έβδομη θέση της γενικής κατάταξης.

Ο οδηγός της Hyundai Tänak κληρονόμησε την τελευταία θέση στο βάθρο. Ο τρίτος οδηγός του WRC είχε ένα περιπετειώδες ράλι, αλλά τερμάτισε μπροστά από τους αντιπάλους του στον τίτλο Elfyn Evans και τον πρωτοπόρο του πρωταθλήματος Thierry Neuville. Ο Tänak θεωρούνταν ακόμη και φαβορί, αλλά την Παρασκευή ο Εσθονός πάλευε για αυτοπεποίθηση στο τιμόνι του Hyundai i20 N και τερμάτισε μόνο έκτος στη γενική κατάταξη.

Το Σάββατο ο Tänak εξαπέλυσε επίθεση και κατέλαβε την τέταρτη θέση, την οποία διατήρησε παρά τη διακοπή λόγω σπασμένης διαφημιστικής αψίδας στο 14ο στάδιο. Στη 16η ετάπ, ο άξονας μετάδοσης κίνησης έσπασε και συγκρούστηκε με ένα δεμάτι άχυρο

Ο Tänak κερδίζει έδαφος από τον Neuville

Ο Εσθονός, ωστόσο, μείωσε τη διαφορά από τον Neuville στην κούρσα του πρωταθλήματος προσθέτοντας τους μέγιστους δυνατούς δώδεκα βαθμούς στους δέκα βαθμούς του Σαββάτου για την πρωτιά στην κατάταξη της Κυριακής και τη νίκη στην Power Stage.

Ο οδηγός της M-Sport, Adrien Fourmaux, έφερε το Ford Puma του στην τέταρτη θέση [+1:31 λεπτά] μετά από μια σταθερή και συνεπή απόδοση κατά τη διάρκεια των τεσσάρων ημερών του αγώνα. Ο διεκδικητής του τίτλου Evans (Toyota) τερμάτισε πέμπτος στη γενική κατάταξη [έξι βαθμοί] και συγκέντρωσε άλλους τέσσερις βαθμούς μετά την τέταρτη θέση στη βαθμολογία της Super Sunday και την κατάκτηση ενός βαθμού από το Power Stage, όπου τερμάτισε πίσω από τους αντιπάλους Neuville και Tanak.

Ο team-mate του Evans, Takamoto Katsuta, τερμάτισε έκτος [+2:07 λεπτά], αλλά βρισκόταν ήδη στην τέταρτη θέση πριν χάσει ένα σικέιν στη δωδέκατη ε.δ., αφήνοντας τον Ιάπωνα οδηγό χωρίς υδραυλικό τιμόνι το πρωί του Σαββάτου.

Ο Neuville διατηρεί το προβάδισμα στο συνολικό πρωτάθλημα

Οι ελπίδες του Neuville για μια θέση στο βάθρο διαψεύστηκαν, καθώς έχασε 1:23,3 λεπτά από τον ανταγωνισμό την Παρασκευή. Ο πρωτοπόρος του πρωταθλήματος κατάφερε να τερματίσει όγδοος το Σάββατο και να εξασφαλίσει τρεις βαθμούς.

Τελικά, ο Neuville διέσωσε τρεις βαθμούς στη Super Sunday και τρεις βαθμούς στην Power Stage και πλέον έχει ένα μικρό προβάδισμα οκτώ βαθμών στο πρωτάθλημα έναντι του Tänak, ο οποίος ανέβηκε στη δεύτερη θέση της γενικής κατάταξης.

Την πρώτη 10άδα συμπλήρωσαν οι Esapekka Lappi (Hyundai) και Gregoire Munster (M-Sport-Ford). Ο Lappi δυσκολεύτηκε με την ταχύτητα την Παρασκευή και τερμάτισε με πρόβλημα στον κινητήρα την Κυριακή. Ο Oliver Solberg ολοκλήρωσε τον αγώνα στην ενδέκατη θέση για να διεκδικήσει τη δεύτερη νίκη του στο WRC2 της σεζόν