Site icon Sports of the Day

Showtime: Οι ΗΠΑ συντρίβουν τη Βραζιλία στα προημιτελικά

Οι ΗΠΑ δεν έδειξαν καμία αδυναμία στον προημιτελικό με τη Βραζιλία και πήραν μια επιβλητική νίκη με 122:87. Η νίκη δεν κινδύνεψε ποτέ απέναντι στους καταπονημένους Νοτιοαμερικανούς

Οι ΗΠΑ αμφισβητήθηκαν μόνο σε περιορισμένο βαθμό στο τέταρτο παιχνίδι τους σε αυτούς τους Ολυμπιακούς Αγώνες, αλλά η ομάδα του Steve Kerr ήταν ιδιαίτερα δυνατή στην επίθεση. Με ηγέτη τον εξαιρετικό Λεμπρόν Τζέιμς (12, 5/6 FG, 9 ασίστ, 3 κλεψίματα σε 16 λεπτά), οι Αμερικανοί σούταραν με 58% εντός πεδιάς και 48% (15/31) από τη γραμμή του τριπόντου.

Εκτός από τον Τζέιμς, εντυπωσίασαν επίσης ο πρώτος σκόρερ Ντέβιν Μπούκερ (18 πόντοι, 5/7 τρίποντα), ο Τζόελ Έμπιιντ (14 πόντοι σε 12 λεπτά) και ο Άντονι Ντέιβις (13, 8 ριμπάουντ). Ο Bruno Caboclo (30, 13/20 FG) ήταν ο πρώτος σκόρερ της Βραζιλίας, κατά τα άλλα μόνο ο Georginho de Paula (15) σημείωσε διψήφιο αριθμό πόντων.

Οι ΗΠΑ επέτρεψαν στον εαυτό τους μόνο ένα μικρό διάστημα αδυναμίας στο δεύτερο δεκάλεπτο. Εκεί οι ΗΠΑ έμειναν πάνω από τέσσερα λεπτά χωρίς γκολ και η Βραζιλία μείωσε τη διαφορά στους οκτώ πόντους με ένα σερί 13:2, αλλά ένα φάουλ τριών πόντων στον Στέφεν Κάρι και ένα τρίποντο του Εμπίιντ πήραν αμέσως τον αέρα από τα πανιά της επιστροφής.

Η Βραζιλία χωρίς ελπίδα απέναντι στις ΗΠΑ

Τα χρυσά φαβορί έπιασαν γρήγορα δουλειά, με τον Λεμπρόν κυρίως να είναι απόλυτα συγκεντρωμένος και να ελέγχει το παιχνίδι κατά βούληση. Τα πρώτα τέσσερα τρίποντα ευστόχησαν (από δύο οι Embiid και Booker), οι ΗΠΑ μπήκαν γρήγορα στο ρυθμό τους και, με μικρή εξαίρεση το δεύτερο δεκάλεπτο, τον διατήρησαν. Με εξαίρεση τον Κέβιν Ντουράντ, κάθε παίκτης είχε ένα γκολ στο σκορ στην ανάπαυλα, συν 19 ασίστ σε 23 βολές και ένα προβάδισμα 63:36 στην ανάπαυλα.

Μετά από αυτό, τα χρυσά φαβορί πήραν λίγο το πόδι τους από το γκάζι, αλλά υπήρχαν ακόμα στιγμές όπως ένα εντυπωσιακό put-back κάρφωμα του Άντονι Ντέιβις. Ο Τζέιμς, από την άλλη πλευρά, δέχτηκε ένα ακούσιο χτύπημα με τον αγκώνα στο κεφάλι και δεν επέστρεψε. Δεν ήταν απαραίτητο, καθώς οι ΗΠΑ έσπασαν το όριο των 100 πόντων χωρίς αυτόν μετά από μόλις δύο λεπτά στην τέταρτη περίοδο.

Στα ημιτελικά, οι ΗΠΑ θα αντιμετωπίσουν πλέον τη Σερβία, με την οποία έχουν ήδη αναμετρηθεί στη φάση των ομίλων. Εκεί, οι ΗΠΑ επικράτησαν με το επιβλητικό 110:84