Σάββατο, 6 Ιουλίου, 2024
ΑρχικήMotorsportsMotoGP Mugello sprint: Ο Bagnaia κερδίζει μετά την πτώση του πρωτοπόρου στο...

MotoGP Mugello sprint: Ο Bagnaia κερδίζει μετά την πτώση του πρωτοπόρου στο παγκόσμιο πρωτάθλημα Martin

Ενώ ο Χόρχε Μάρτιν εγκαταλείπει με πτώση, ο Φραντσέσκο Μπαγκνάια παίρνει την πρώτη του νίκη στο σπριντ για το 2024 – Marc Marquez και Pedro Acosta ξανά στην πρώτη τριάδα

Ο εργοστασιακός αναβάτης τηςucati, Francesco “Pecco” Bagnaia, κατέκτησε το Σάββατο στο Mugello (Ιταλία) την πρώτη του νίκη στο σπριντ μετά το Spielberg τον Αύγουστο του 2023.

Αφού ο δύο φορές και εν ενεργεία Παγκόσμιος Πρωταθλητής του MotoGP έπεσε το περασμένο Σάββατο στη Βαρκελώνη, ενώ προηγούνταν στον τελευταίο γύρο, έκανε τα πάντα σωστά στην πατρίδα του και πήρε με ασφάλεια τη νίκη στον σύντομο αγώνα του Σαββάτου.

“Απίστευτο! Απόλαυσα κάθε γύρο”, δήλωσε πανηγυρίζοντας ο Bagnaia, “αλλά το τελευταίο κομμάτι του αγώνα ήταν αρκετά δύσκολο. Είναι σπουδαίο που κατάφερα επιτέλους να τερματίσω ξανά έναν αγώνα σπριντ μετά από τέσσερα Γκραν Πρι. Αυτό με κάνει πολύ χαρούμενο. Το να κερδίζω εδώ μπροστά σε αυτό το κοινό είναι απίστευτο. Το λατρεύω!”

Πίσω από τον Bagnaia, ο Marc Marquez (Gresini-Ducati) τερμάτισε δεύτερος μετά τους έντεκα γύρους. Τρίτος ήταν ο νεοφερμένος στο MotoGP Pedro Acosta (Tech3-GasGas).

“Ο ρυθμός του αγώνα ήταν πολύ καλός”, δήλωσε ο Marquez. “Ο ‘Pecco’ ήταν ταχύτερος από χθες, αλλά ήμασταν πάντα στη δεύτερη ή τρίτη θέση. Η εκκίνηση μου δεν ήταν τόσο καλή. Είχα προβλήματα με τις εκκινήσεις όλο το Σαββατοκύριακο. Αλλά νομίζω ότι θα τα πάμε καλύτερα αύριο. Αύριο θέλουμε να παλέψουμε για το βάθρο”.

Ο Acosta πρόσθεσε: “Έχουμε βελτιώσει μαζικά τις εκκινήσεις μας. Ήμουν κοντά στη δεύτερη θέση σήμερα. Είμαι πολύ χαρούμενος με την ομάδα. Δουλεύουν μέρα-νύχτα για να φτάσουν αυτή τη μοτοσικλέτα στην κορυφή. Πλησιάζουμε όλο και περισσότερο και είμαστε ήδη πιο κοντά από ό,τι περιμέναμε.”

“Pecco” Bagnaia κερδίζει την εκκίνηση

Ο πρωτοπόρος του παγκόσμιου πρωταθλήματος Jorge Martin (Pramac-Ducati) ξεκίνησε από την pole χάρη στον καλύτερο χρόνο του στις κατατακτήριες δοκιμές. Μαζί του στην πρώτη σειρά ήταν ο Francesco Bagnaia και ο εργοστασιακός αναβάτης της Aprilia, Maverick Vinales.

Ο Bagnaia, ο οποίος πήρε ποινή εκκίνησης την Παρασκευή, είχε τη δυνατότητα να πάρει τη δεύτερη θέση εκκίνησης που είχε εξασφαλίσει στις κατατακτήριες δοκιμές για το σπριντ. Η μετακίνηση τρεις θέσεις πίσω στη σχάρα ισχύει για το Grand Prix της Κυριακής.

Ο Bagnaia πήρε την καλύτερη εκκίνηση στο σπριντ του Σαββάτου. Ήταν ο πρώτος που έστριψε στην πρώτη στροφή (San Donato). Ο team-mate του στην Ducati, Enea Bastianini, που ξεκίνησε από την P5, παρατάχθηκε ακριβώς πίσω του. Ο Jorge Martin που είχε πάρει την pole position ήταν “μόνο” τρίτος στην πρώτη στροφή, αλλά προσπέρασε τον Bastianini κατά τη διάρκεια του πρώτου γύρου

Σύγκρουση Martin vs. Bastianini – στη συνέχεια ο Martin πέφτει

Στην αρχή του τρίτου γύρου, ο Bastianini προσπάθησε να αντεπιτεθεί στη μονομαχία με τον Martin. Πέρασε για λίγο και πάλι στο San Donato, αλλά πήρε μια πιο φαρδιά γραμμή από το κανονικό. Το αποτέλεσμα ήταν μια σύγκρουση με τον Martin. Δεν θα υπάρξει ποινή, καθώς το περιστατικό αξιολογήθηκε ως αγωνιστικό ατύχημα από τους αγωνοδίκες και κατατέθηκε με “καμία περαιτέρω ενέργεια” κατά τη διάρκεια του σπριντ.

Στην πρώτη θέση, ο Bagnaia είχε καταφέρει να ξεφύγει λίγο από τον αγώνα λόγω του περιστατικού Martin/Bastianini. Είχε ως πρώτο διώκτη τον Marc Marquez. Ο Martin βρισκόταν στην τρίτη θέση, αλλά κατάφερε να φτάσει μόνο στον όγδοο από τους έντεκα γύρους. Σε αυτόν τον γύρο, ο πρωτοπόρος του παγκοσμίου πρωταθλήματος έπεσε στο San Donato χωρίς την εμπλοκή άλλου αναβάτη και έμεινε εκτός

Ο Franco Morbidelli χάνει οριακά την πρώτη τριάδα

Με την πτώση του Martin, ο Pedro Acosta ανέβηκε στην τρίτη θέση πίσω από τους Bagnaia και Marc Marquez. Και παρέμεινε έτσι.

Ενώ ο Bagnaia πήρε την πρώτη του νίκη σε σπριντ για τη σεζόν 2024, ο Marquez τερμάτισε δεύτερος σε σπριντ για τρίτη συνεχόμενη φορά και ο Acosta τερμάτισε στην πρώτη τριάδα σε σπριντ για τρίτη φορά, ο Franco Morbidelli (Pramac-Ducati- 4ος) και ο Maverick Vinales (5ος), ο οποίος ξεκίνησε από την P3, συμπλήρωσαν την πρώτη πεντάδα.

Βαθμούς στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα συγκέντρωσαν επίσης οι Brad Binder (KTM; 6ος), Fabio Di Giannantonio (VR46-Ducati; 7ος), Alex Marquez (Gresini-Ducati; 8ος) και Aleix Espargaro (Aprilia; 9ος). Οι δύο wildcard εκκινητές Pol Espargaro (KTM) και Lorenzo Savadori (Aprilia) τερμάτισαν στις θέσεις P14 και P18 αντίστοιχα.

Αποχώρηση για τους Oliveira και Quartararo μετά από σύγκρουση

Εκτός από τις ξεχωριστές συγκρούσεις των Jorge Martin και Enea Bastianini, οι Joan Mir (Honda), Fabio Quartararo (Yamaha) και Miguel Oliveira (Trackhouse-Aprilia) επίσης δεν κατάφεραν να τερματίσουν.

Ενώ ο Mir εγκατέλειψε στα pits, οι Quartararo και Oliveira έπεσαν στον δεύτερο γύρο λόγω σύγκρουσης στη Scarperia (στροφή 10). Ο αναβάτης της Trackhouse καθάρισε τον αναβάτη της Yamaha. Ωστόσο, όπως και στην περίπτωση της σύγκρουσης μεταξύ του Martin και του Bastianini, οι αγωνοδίκες αποφάσισαν “καμία περαιτέρω ενέργεια”.

Το Grand Prix της Κυριακής στο Mugello θα αποτελέσει το αποκορύφωμα και την ολοκλήρωση του ιταλικού Σαββατοκύριακου. Η απόσταση του αγώνα είναι 23 γύροι και η ώρα εκκίνησης είναι στις 14:00.