ADAC GT4 Germany Spielberg 2024: Aston Martin και Porsche στην pole position

Ο Jan Marschalkowski και ο Finn Zulauf ήταν ασυναγώνιστοι στις δύο κατατακτήριες δοκιμές του ADAC GT4 Germany στο Red Bull Ring

Οι δύο διαδοχικές κατατακτήριες δοκιμές στο πέμπτο αγωνιστικό Σαββατοκύριακο της ADAC GT4 Germany στο Red Bull Ring ήταν πραγματικά στενές και ως εκ τούτου εξαιρετικά συναρπαστικές. Μια σταθερά στεγνή λωρίδα ασφάλτου σήμαινε ότι η πίστα γινόταν συνεχώς ταχύτερη κατά τη διάρκεια των περιόδων, με αποτέλεσμα να σημειωθούν οι καλύτεροι χρόνοι στο τέλος.

Στο Q1, ο Jan Marschalkowski με την Aston Martin Vantage GT4 της EastSide Motorsport βγήκε πρώτος με χρόνο 1:37,499 λεπτά. «Ο κόμπος επιτέλους έσκασε. Αυτό είναι πολύ καλό συναίσθημα», δήλωσε ο Marschalkowski, ο οποίος μοιράζεται το βρετανικό αυτοκίνητο με τον Philipp Gogollok, ακτινοβολώντας για την πρώτη του pole position στην ADAC GT4 Γερμανίας.

«Έχουμε δουλέψει πολύ σκληρά στην ομάδα φέτος. Σήμερα τα καταφέραμε ακριβώς στο σωστό σημείο. Έτσι είμαστε όλοι πραγματικά χαρούμενοι. Ελπίζουμε σε ξηρό καιρό στον αγώνα. Τότε θα είμαστε πολύ ανταγωνιστικοί. Οι κατατακτήριες δοκιμές δεν ήταν εύκολες. Έπρεπε να βρούμε μια στεγνή γραμμή».

Τη δεύτερη θέση στην πρώτη περίοδο κατατακτήριων δοκιμών κατέλαβε η Porsche 718 Cayman GT4 των Simon Birch και Denny Berndt (Razoon – more than Racing) με διαφορά 0,054 δευτερολέπτων. Ακριβώς πίσω τους, οι συνάδελφοι της μάρκας Ferdinand Winter και Ivan Ekelchik (Wimmer Werk Motorsport) βρέθηκαν 0,095 δευτερόλεπτα πίσω στην τρίτη θέση. Και οι δύο ομάδες έχουν εντός έδρας αγώνα στο Red Bull Ring.

Οι Finn Zulauf και Josef Knopp (W&S Motorsport), που ήταν δεύτεροι στη γενική κατάταξη, απέχουν 0,170 δευτερόλεπτα από την κορυφή, που σημαίνει την τέταρτη θέση. Την πέμπτη θέση κατέλαβαν οι πρωτοπόροι του πρωταθλήματος Michael Schrey και Gabriele Piana (Hofor Racing by Bonk Motorsport) με την BMW M4 GT4. Αυτό υπόσχεται να είναι μια συναρπαστική μονομαχία στην κούρσα του τίτλου.

Τα πράγματα πήγαν ακόμα καλύτερα για το δίδυμο Zulauf/Knopp της Porsche στη δεύτερη περίοδο των κατατακτήριων δοκιμών. Με χρόνο 1:36.838 λεπτά, ο Zulauf εξασφάλισε την pole position

“Έπρεπε να είμαστε στην πίστα τη σωστή στιγμή. Στην πραγματικότητα, η άσφαλτος στέγνωσε λίγο πιο αργά από ό,τι περιμέναμε», δήλωσε ο Zulauf. «Είμαστε προφανώς πολύ ικανοποιημένοι με το αποτέλεσμα. Θέλουμε να τερματίσουμε μπροστά από τους πρωτοπόρους του πρωταθλήματος και στους δύο αγώνες, προκειμένου να κερδίσουμε βαθμούς».

Τη δεύτερη θέση κατέλαβαν οι Leyton Fourie και Max Rosam (FK Performance Motorsport) με τη BMW, 0,215 δευτερόλεπτα πίσω, μπροστά από τους Marschalkowski/Gogollok, οι οποίοι υπογράμμισαν και πάλι την απόδοσή τους από το Q1 με την τρίτη θέση, 0,272 δευτερόλεπτα πίσω. Την τέταρτη θέση κατέλαβε η Porsche των δύο Τζαμαϊκανών Senna Summerbell και Thomas Gore (W&S Motorsport). Η BMW των Schrey/Piana ολοκλήρωσε τη δεύτερη περίοδο κατατακτήριων δοκιμών στην όγδοη θέση.

Ο αγώνας ADAC GT4 Germany ξεκινά στις 16:40 τόσο το Σάββατο όσο και την Κυριακή.