ADAC GT Masters Nürburgring 2024: Ο Schumacher στην pole position του επετειακού αγώνα

Ο David Schumacher ακολουθεί τη νίκη του στον αγώνα του Σαββάτου με την pole position την Κυριακή – 40λεπτο σπριντ στον 250ο αγώνα ADAC GT Masters

Στις κατατακτήριες δοκιμές ADAC GT Masters της Κυριακής, ο νικητής της προηγούμενης ημέρας David Schumacher (Haupt Racing Team) συνέχισε από εκεί που σταμάτησε το Σάββατο. Με νέο ρεκόρ γύρου, ο 22χρονος εξασφάλισε την pole position και έτσι την καλύτερη θέση εκκίνησης για τον επετειακό αγώνα του ADAC GT Masters στο Nürburgring.

“Η νίκη το Σάββατο μου έδωσε πραγματική ώθηση. Η πίστα προσέφερε εξαιρετικά καλές συνθήκες, γεγονός που σήμαινε ότι οι χρόνοι ήταν σημαντικά καλύτεροι από την πρώτη περίοδο των κατατακτήριων δοκιμών. Είμαι ευτυχής που εξασφάλισα την 250η pole μου στο ADAC GT Masters. Τώρα θέλουμε να κερδίσουμε και τον επετειακό αγώνα”, δήλωσε ο Schumacher, ο οποίος οδηγεί μια Mercedes-AMG GT3 με τον περσινό πρωταθλητή Salman Owega.

Υπό ηλιόλουστες συνθήκες και με θερμοκρασίες 16 βαθμών Κελσίου, οι οδηγοί του ADAC GT Masters ξεκίνησαν τη δεύτερη περίοδο κατατακτήριων δοκιμών στο Nürburgring. Η περίοδος ξεκίνησε συνήθως με μια φάση προθέρμανσης για να φέρουν τα ελαστικά Pirelli στο ιδανικό παράθυρο λειτουργίας στην πίστα των 3,629 χιλιομέτρων.

Οι οδηγοί της Mercedes-AMG Jannes Fittje και Schumacher ήταν ιδιαίτερα επιτυχημένοι σε αυτό, ξεπερνώντας αμφότεροι το ρεκόρ κατατακτήριων δοκιμών που είχαν σημειώσει το Σάββατο. Ωστόσο, ο χρόνος του Schumacher με 1:24.902 λεπτά ήταν το μέτρο των πάντων – 0,317 δευτερόλεπτα ταχύτερος από τον προηγούμενο γύρο ρεκόρ του Σαββάτου. Τελικά, ο χρόνος του Fittje ήταν αρκετός για τη δεύτερη θέση στο grid.

Η Mercedes-AMG GT3 του Elias Seppänen (Landgraf Motorsport) συμπλήρωσε την πρώτη τριάδα. Ο Ελβετός οδηγός Alain Valente τερμάτισε τέταρτος με τη Ferrari 296 GT3 της Emil Frey Racing μπροστά από τη Lamborghini Huracan GT3 Evo2 του Simon Connor Primm (Paul Motorsport).

Ο 250ος αγώνας στην ιστορία του ADAC GT Masters θα προσφέρει συναρπαστική ψυχαγωγία από τις 15:10. Μετά την επιτυχημένη πρεμιέρα του αγώνα αντοχής το Σάββατο, ο επετειακός αγώνας θα κάνει το επόμενο ντεμπούτο του με ένα 40λεπτο σπριντ. Ο ενθουσιασμός είναι εγγυημένος, καθώς οι οδηγοί έχουν λιγότερο χρόνο από το συνηθισμένο για να επιβληθούν στον αγώνα.

Η ζωντανή μετάδοση από τον τηλεοπτικό συνεργάτη Sport1 ξεκινά στις 15:00. Ο αγώνας της Κυριακής μπορεί επίσης να παρακολουθηθεί ως δωρεάν ζωντανή ροή στο κανάλι ADAC Motorsport στο YouTube.