Δευτέρα, 21 Οκτωβρίου, 2024
ΑρχικήMotorsportsADAC GT Masters Hockenheim 2024: Οι πρωταθλητές κάνουν το καλύτερο δυνατό

ADAC GT Masters Hockenheim 2024: Οι πρωταθλητές κάνουν το καλύτερο δυνατό

Seppänen και Kalender κερδίζουν τον τελευταίο αγώνα στο Hockenheim – Δεύτερη θέση για Köhler και Oosten – Ο Seppänen πρώτος νικητής τίτλου στην κατάταξη Road to DTM

Οι νέοι πρωταθλητές Elias Seppänen και Tom Kalender πραγματοποίησαν άλλη μια λαμπρή εμφάνιση στον τελευταίο αγώνα του ADAC GT Masters 2024 την Κυριακή. Με την πέμπτη τους νίκη στο Hockenheimring Baden-Württemberg, οι νεαροί της Landgraf Motorsport με τη Mercedes-AMG GT3 απόλαυσαν ένα τέλειο τέλος της σεζόν

“Καθώς δεν είχαμε τίποτα άλλο να αποδείξουμε, ήμασταν εντελώς απελευθερωμένοι και θέλαμε απλώς να διασκεδάσουμε ξανά στον τελευταίο αγώνα. Αυτό το πετύχαμε σίγουρα με αυτή τη νίκη», λέει ο Seppänen, ο οποίος έμεινε στην ιστορία του ADAC GT Masters ως ο πρώτος νικητής της κατάταξης “Road to DTM” με τους περισσότερους βαθμούς φέτος.

Ο Kalender συμφωνεί: «Ήταν ένας σπουδαίος και, πάνω απ’ όλα, συναρπαστικός αγώνας. Είχαμε μια μεγάλη μάχη με την BMW, την οποία ευτυχώς αποφασίσαμε υπέρ μας. Το να τερματίζουμε τον τελευταίο αγώνα της σεζόν και πάλι ως νικητές είναι σε κάθε περίπτωση σπουδαίο συναίσθημα».

Τη δεύτερη θέση κατέλαβαν οι Maxime Oosten και Leon Köhler με την BMW M4 GT3 της FK Performance. Την τρίτη θέση κατέλαβαν οι δύο Ελβετοί Jean-Luc D’Auria και Alain Valente με τη Ferrari 296 GT3 της Emil Frey Racing. Το ομαδικό πρωτάθλημα της σεζόν 2024 κατέκτησε η ομάδα Haupt Racing Team, η οποία εντυπωσίασε με σταθερά καλά αποτελέσματα καθ’ όλη τη διάρκεια της χρονιάς.

Η φάση εκκίνησης του τελευταίου αγώνα στην πίστα των 4,574 χιλιομέτρων χαρακτηρίστηκε από μια θεαματική μάχη στην πρώτη θέση. Αμέσως στην εκκίνηση, ο Seppänen ξεπέρασε τον pole setter Valente, ο οποίος κατάφερε να ανακτήσει τη θέση του, αλλά τελικά αναγκάστηκε να παραδεχτεί την ήττα από τη Mercedes-AMG και στη συνέχεια από τη BMW του Köhler. Ο Valente βρέθηκε στη συνέχεια στην τρίτη θέση.

Από εκεί και πέρα, οι δύο δικαιούχοι απομακρύνθηκαν από τον υπόλοιπο αγώνα. Ωστόσο, λόγω του μειωμένου χρόνου διακοπής στο υποχρεωτικό pit stop, ο οδηγός ProAm Alexander Schwarzer με την Porsche 911 GT3 R της Fach Auto Tech πήρε την πρωτοπορία. Ο οδηγός της Porsche επωφελήθηκε επίσης από την έντονη τριάδα μάχης μεταξύ των Kalender με την Landgraf-Mercedes-AMG, Oosten με την FK-BMW και D’Auria με την Emil-Frey-Ferrari.

Προς το τέλος, ωστόσο, η διαφορά μεταξύ των πρωτοπόρων μειώθηκε, έτσι ώστε οι Kalender και Oosten είδαν την ευκαιρία για έναν ελιγμό προσπέρασης και τον έκαναν πράξη. Οι δύο τους πέρασαν τη γραμμή του τερματισμού με την ίδια σειρά. «Πραγματικά απόλαυσα τη μάχη με τον Tom. Δυστυχώς, στο τέλος δεν ήταν αρκετό για τη νίκη, αλλά είμαστε και πάλι ευχαριστημένοι με το αποτέλεσμα», λέει ο Oosten.

Αφού ο D’Auria και ο Juliano Holzem με το Audi R8 LMS GT3 Evo2 προσπέρασαν επίσης την Fach Porsche, ξέσπασε ένα συγκλονιστικό φινάλε για την τρίτη θέση. Σε μια σκληρή μονομαχία, η Ferrari πήρε τελικά την τελευταία εναπομείνασα θέση στο βάθρο.

«Ήταν μια σκληρή μάχη, αλλά αυτό είναι το νόημα της σειράς και αυτό θέλουν να βλέπουν οι οπαδοί. Το να ολοκληρώνουμε τη σεζόν με άλλο ένα αποτέλεσμα στο βάθρο είναι σπουδαίο», δήλωσε ο Valente, συνοψίζοντας το τελικό ξέσπασμα του team-mate του D’Auria. Ο Schwarzer, ο οποίος είχε πραγματοποιήσει μια αξιοσημείωτη επίδοση μέχρι σήμερα απέναντι στους ασημένιους οδηγούς, εγκατέλειψε λίγο πριν από το τέλος του αγώνα μετά από ατύχημα στη στροφή Sachs.

Οι δίδυμοι Holzem Sandro και Juliano πήραν την καρό σημαία στην τέταρτη θέση μπροστά από τη Lamborghini Huracan GT3 Evo2 του Tim Zimmermann και του Χιλιανού Benjamin Hites. Από τη 15η θέση της εκκίνησης, οι Finn Wiebelhaus και Jannes Fittje (Haupt Racing Team) με τη Mercedes-AMG GT3 έδωσαν μια δυνατή αντεπίθεση, όπως και το Σάββατο, η οποία τους ανέβασε στην έκτη θέση.

Οι Salman Owega και David Schumacher με τη δεύτερη Mercedes-AMG GT3 της ομάδας Haupt τερμάτισαν στην έβδομη θέση. Οι δίδυμοι Kapfinger Johannes και Michael με την Porsche 911 GT3 R της Team Joos τερμάτισαν όγδοοι μπροστά από τους Denis Bulatov και Mike David Ortmann με την Aston Martin Vantage GT3 της Walkenhorst Motorsport.

Οι Kwanda Mokoena και Max Reis (Haupt Racing Team) οδήγησαν τη Mercedes-AMG GT3 τους από τη 14η στη δέκατη θέση. Οι Pablo Schumm και Jonas Karklys με το Audi R8 LMS GT3 Evo2 της Team Engstler κέρδισαν την κατάταξη ProAm