60 λεπτά με αριθμητικό μειονέκτημα και το σφυρί του Κρίστι: Η Άρσεναλ χάνει για πρώτη φορά

Μετά από επτά παιχνίδια στην Premier League χωρίς ήττα, η Άρσεναλ έχασε στο Μπόρνμουθ για πρώτη φορά φέτος. Οι Κανονιέρηδες έκαναν τη ζωή τους δύσκολη με τα δικά τους λάθη και έπαιξαν 60 λεπτά με αριθμητικό μειονέκτημα

Η Άρσεναλ είχε κάνει τέσσερις αλλαγές από τη νίκη με 3-1 επί της Σαουθάμπτον, αφού ο Σάκα, για παράδειγμα, επέστρεψε τραυματίας από τη διεθνή διακοπή. Τα φαβορί από το Λονδίνο αρχικά δυσκολεύτηκαν να βρουν τρόπο να μπουν στο επιθετικό τρίτο κόντρα στους τακτικότατους Cherries, οι οποίοι ήταν επίσης αρκετά γενναίοι για να τρέξουν ψηλά στον αγωνιστικό χώρο.

Η Άρσεναλ πέτυχε μόλις ένα σουτ σε ένα πρώτο μισάωρο που στερήθηκε κορυφαίων στιγμών – όσο και η Μπόρνμουθ, η οποία δεν κατάφερε να τιμωρήσει ένα λάθος του Ράγια στην ανάπτυξη του παιχνιδιού της από απόσταση (16′).

Στη συνέχεια, τα πράγματα έγιναν χειρότερα για τους Κανονιέρηδες: ο Σαλίμπα έκανε ένα επείγον σταμάτημα απέναντι στον επερχόμενο Εβανίλσον, για το οποίο αρχικά είδε κίτρινη κάρτα, αλλά μετά από παραπομπή του VAR δέχθηκε δικαιολογημένα απευθείας κόκκινη από τον διαιτητή Ρόμπερτ Τζόουνς. Η Άρσεναλ έπρεπε πλέον να παίξει 60 λεπτά με παίκτη λιγότερο και αποσύρθηκε αναλόγως μέχρι το ημίχρονο. Πέρα από το σουτ του Σεμένιο στη μακρινή γωνία (36′) και μια ακόμη ανασφαλή απόκρουση του Ράγια για να αποκρούσει τον Ταβερνιέ (41′), δεν συνέβησαν και πολλά

Μόλις λίγο μετά την ανάπαυλα η Μπόρνμουθ είχε μεγάλη ευκαιρία να προηγηθεί με τον Semenyo, ο οποίος από ελεύθερη θέση έβγαλε απευθείας σουτ πάνω από την εστία (47′). Στη συνέχεια, η δράση διαδραματίστηκε σε μεγάλο βαθμό στο χώρο του κέντρου – όχι χωρίς περαιτέρω ταλαντεύσεις από τον Raya, οι οποίες δεν είχαν συνέπειες

Διπλό χτύπημα μέσα σε δέκα λεπτά

Η δράση αναζωπυρώθηκε και πάλι μόνο στο 69ο λεπτό: Ο αναπληρωματικός Γκαμπριέλ Μαρτινέλι δεν κατάφερε να νικήσει τον Κέπα, αλλά ήταν η άλλη πλευρά που χτύπησε. Οι «βυσσινί» εκμεταλλεύτηκαν ένα θεαματικό κόρνερ για να απελευθερώσουν τον Κρίστι στην άκρη της περιοχής – ο 29χρονος σφυροκόπησε την μπάλα στην αριστερή πάνω γωνία (70′).

Ο Σεμένιο έχασε άλλη μια προσπάθεια από κοντά λίγο αργότερα (76′), πριν οι γηπεδούχοι αποφασίσουν το παιχνίδι. Και αυτή τη φορά εκμεταλλεύτηκαν ένα ακόμη ολίσθημα στα μετόπισθεν των Κανονιέρηδων: Ο Κιουιόρ έπαιξε μια κακή ανάποδη πάσα στον τερματοφύλακά του, την οποία ανέκοψε ο Εβανίλσον. Καθώς προσπάθησε να περάσει τον Ράγια, ανατράπηκε: πέναλτι. Ο Kluivert δεν έχασε την ευκαιρία από το σημείο και με σουτ έκανε το 2:0 (79′).

Πρώτη φετινή ήττα για την Άρσεναλ

Μετά από αυτό, δεν συνέβησαν και πολλά και η Άρσεναλ δεν μπόρεσε να αποφύγει την πρώτη της αγωνιστική ήττα για τη σεζόν 2024/25. Παράλληλα, οι «κανονιέρηδες» δεν κατάφεραν να πιέσουν τις Λίβερπουλ και Μάντσεστερ Σίτι, οι οποίες δεν έχουν αγωνιστική δράση μέχρι την Κυριακή. Οι «βυσσινί», από την άλλη, πανηγύρισαν την τρίτη τους νίκη στο όγδοο παιχνίδι τους στην Premier League

Η Άρσεναλ πρέπει τώρα να επιστρέψει στις επιτυχίες στο Champions League, υποδεχόμενη την Τρίτη (9μμ) τη Σαχτάρ Ντόνετσκ για την κορυφαία κατηγορία. Στο πρωτάθλημα, στη συνέχεια, θα αντιμετωπίσει την Liverpool FC (27 Οκτωβρίου, 5.30μμ). Η Μπόρνμουθ αγωνίζεται εκτός έδρας με την Άστον Βίλα το επόμενο Σάββατο (4μμ).