Τρίτη, 2 Ιουλίου, 2024
ΑρχικήUncategorizedΧωρίς Μέσι και προπονητή Σκαλόνι: Ο Μαρτίνεζ εδραιώνει την τέλεια φάση των...

Χωρίς Μέσι και προπονητή Σκαλόνι: Ο Μαρτίνεζ εδραιώνει την τέλεια φάση των ομίλων της Αργεντινής

Τρίτο ματς, τρίτη νίκη: Η Αργεντινή εισήλθε στα προημιτελικά του Κόπα Αμέρικα χωρίς καμία αδικία, παρά την απουσία του σούπερ σταρ Λιονέλ Μέσι και του προπονητή Λιονέλ Σκαλόνι κόντρα στο Περού. Ο Λαουτάρο Μαρτίνεθ βρίσκεται στο επίκεντρο του ενδιαφέροντος αντ’ αυτού

Η Αργεντινή είχε ήδη περάσει στα προημιτελικά μετά από δύο παιχνίδια, αλλά οι παγκόσμιοι πρωταθλητές ολοκλήρωσαν ιδανικά τη φάση των ομίλων του Copa America με νίκη 2-0 επί του Περού στο Hard Rock Stadium του Μαϊάμι. Και αυτό παρά την απουσία των δύο Λάιονελς.

Ο σούπερ σταρ Λιονέλ Μέσι απουσίαζε λόγω τραυματισμού στον μηρό που υπέστη στον δεύτερο αγώνα του ομίλου με τη Χιλή (1:0). Ο αρχηγός των πρωταθλητών ξεκουράστηκε λοιπόν, αφού η θέση τους στα προημιτελικά είχε ήδη κριθεί πριν από το τελευταίο παιχνίδι. Και ο προπονητής Σκαλόνι δεν είχε τη δυνατότητα να καθίσει στον πάγκο επειδή είχε αποβληθεί από την CONMEBOL λόγω των επανειλημμένων καθυστερημένων επιστροφών της ομάδας του από το ημίχρονο στους τελευταίους αγώνες.

Παρέντες αποτυγχάνει από το σημείο, αλλά ο Μαρτίνεθ πετυχαίνει διπλό

Ο Σκαλόνι αντικαταστάθηκε από τον βοηθό προπονητή Βάλτερ Σάμουελ, με τον Λαουτάρο Μαρτίνεθ να αντικαθιστά τον Μέσι στον αγωνιστικό χώρο. Αφού η Αργεντινή δυσκολεύτηκε απέναντι στους Περουβιανούς πριν από την ανάπαυλα και πήγε στην ανάπαυλα με το σκορ στο 0-0, ο Μαρτίνεζ άνοιξε το σκορ στο δεύτερο ημίχρονο για το 1-0 (47′). Ο Άνχελ ντι Μαρία ολοκλήρωσε έναν ωραίο συνδυασμό στο κέντρο με μια εύστοχη πάσα στον Μαρτίνεζ, ο οποίος βγήκε μπροστά στο τέρμα και κράτησε τα νεύρα του για να τελειώσει.
Ο

Leandro Paredes σημάδεψε το δοκάρι με πέναλτι με χέρι στο 72ο λεπτό, αλλά αυτό δεν άλλαξε τίποτα στη νίκη των παγκόσμιων πρωταθλητών. Αντιθέτως, ο Μαρτίνεζ έκανε το 2-0 τέσσερα λεπτά πριν από το τέλος με λόμπα από μακρινή πάσα. Ο σκόρερ της Ίντερ Μιλάνου σφράγισε έτσι την τέλεια φάση των ομίλων χωρίς να χάσει βαθμό ή να δεχτεί γκολ.

Ακόμα είναι αμφίβολο αν ο Μέσι θα είναι και πάλι διαθέσιμος στα προημιτελικά. Αν και ο 37χρονος βελτιώνεται σταδιακά, οι Αργεντινοί “θα συνεχίσουν να ακούν τον ίδιο και τους γιατρούς”, όπως δήλωσε ο Σάμουελ σχετικά με τον Μέσι.

Συνεχίζει και ο Καναδάς

Εκτός από την Αργεντινή, στον επόμενο γύρο προχώρησε και ο Καναδάς, που φιλοξενείται για πρώτη φορά στο πρωτάθλημα της Νότιας Αμερικής. Η ισοπαλία 0-0 κόντρα στη Χιλή ήταν αρκετή για τους Καναδούς ώστε να τερματίσουν δεύτεροι στον Α’ όμιλο.