Χάρη σε ένα δυνατό δεύτερο ημίχρονο: Η Μπάγερν εξασφαλίζει το τελευταίο εισιτήριο για τα προημιτελικά

Στο τελευταίο παιχνίδι της φάσης των «16» του BBL Cup, η FC Bayern Munich επικράτησε της Telekom Baskets Bonn με 91:85. Το Μόναχο χρειάστηκε ένα δυνατό δεύτερο ημίχρονο, ειδικά από τον Κάρσεν Έντουαρντς, για να γυρίσει το παιχνίδι και να εξασφαλίσει το τελευταίο εισιτήριο για τα προημιτελικά

Οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν ελπιδοφόρα: έβαλαν από νωρίς το στίγμα τους με ένα εντυπωσιακό σερί 15:2, συμπεριλαμβανομένων πέντε τριπόντων. Ιδιαίτερα ο Darius McGhee (24 πόντοι, 6 ασίστ) έπαιξε καθοριστικό ρόλο στην πρώιμη επιτυχία με τέσσερα συνεχόμενα τρίποντα, εκ των οποίων τα τρία μέσα σε ένα λεπτό.

15:3 σερί για να δώσει το Μόναχο το πρώτο του προβάδισμα

Παρά το δυνατό ξεκίνημα της Βόννης, η Μπάγερν μπήκε καλύτερα στο παιχνίδι στο δεύτερο ημίχρονο: Ενώ οι Μπάμπεργκ υπερασπίστηκαν το προβάδισμά τους μέχρι την ανάπαυλα, η τρίτη περίοδος έδειξε τη μεγαλύτερη κλάση των φαβορί. Ένα σερί 15:3 του Μονάχου τους επέτρεψε να πάρουν το προβάδισμα για πρώτη φορά από το πρώτο δεκάλεπτο και να το διευρύνουν γρήγορα στους δέκα πόντους. Η Βόννη είχε να αντιμετωπίσει και προβλήματα με φάουλ, τα οποία περιόρισαν ιδιαίτερα τον ΜακΓκί.

Ο Έντουαρντς φροντίζει για την απόφαση

Με φόρα από το κοινό των γηπεδούχων, οι Μπάμπεργκ συνέχισαν να παλεύουν για το προβάδισμα. Παρά τα προβλήματα με τα φάουλ, μείωσαν τη διαφορά σε 71:77 και μάλιστα σε 82:84 σε ένα ξέφρενο φινάλε, όταν ο ΜακΓκί έριξε ένα σημαντικό τρίποντο. Ο Έντουαρντς αντεπιτέθηκε αμέσως με ένα τρίποντο και ο ΜακΓκί πρόσθεσε άλλο ένα. Ακόμη και με 37 δευτερόλεπτα να απομένουν στο ρολόι, η αναμέτρηση παρέμεινε αμφίρροπη στο 85:87.

Η ένταση συνεχίστηκε μέχρι και τα τελευταία δευτερόλεπτα, αλλά το Μόναχο έσωσε το προβάδισμά του στην πάροδο του χρόνου και δεν ήταν αρκετό για τη Βόννη να κάνει τη μεγάλη ανατροπή. Η Μπάγερν θριάμβευσε τελικά, με τον Κάρσεν Έντουαρντς να πετυχαίνει 23 πόντους (όλους στο δεύτερο ημίχρονο) και να ξεχωρίζει ως πρώτος σκόρερ μαζί με τον Άντι Ομπστ (16, 4 ασίστ), ενώ ο Ντάριους ΜακΓκι ήταν ο πρώτος σκόρερ της αναμέτρησης