Κυριακή, 8 Σεπτεμβρίου, 2024
ΑρχικήUncategorizedΦινάλε του Παγκόσμιου Πρωταθλήματος Supersport 300 στο Πορτιμάο: Ο Dirk Geiger τερμάτισε...

Φινάλε του Παγκόσμιου Πρωταθλήματος Supersport 300 στο Πορτιμάο: Ο Dirk Geiger τερμάτισε τέταρτος στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα

Ο Ολλανδός Jeffrey Buis ολοκληρώνει τη σεζόν 2023 του Παγκοσμίου Πρωταθλήματος Supersport 300 ως Παγκόσμιος Πρωταθλητής – ο Dirk Geiger χάνει το χάλκινο μετάλλιο στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα για έναν βαθμό

Ο αναβάτης της Freudenberg-KTM Dirk Geiger ολοκλήρωσε το Παγκόσμιο Πρωτάθλημα Supersport 300 του 2023 στην τέταρτη θέση της γενικής κατάταξης. Ο 21χρονος από το Μανχάιμ πανηγύρισε φέτος μια νίκη σε αγώνα και οδήγησε το πρωτάθλημα σε θέσεις. Στο φινάλε της σεζόν στο Portimao, ο Geiger υποχώρησε στην τέταρτη θέση της κατάταξης των αναβατών, παρά το γεγονός ότι ανέβηκε στο βάθρο στο φινάλε της σεζόν.

“Είναι πολύ κρίμα να χάνω την τρίτη θέση στο πρωτάθλημα, παρόλο που κατάφερα να ανέβω στο βάθρο”, σχολίασε ο Γκάιγκερν μετά την τρίτη θέση στον αγώνα της Κυριακής.

“Είμαι πολύ απογοητευμένος και από την άλλη πλευρά επίσης χαρούμενος που βρέθηκα στο βάθρο. Ήταν μια πολύ δύσκολη σεζόν με πολλά σκαμπανεβάσματα. Η ομάδα δούλεψε εξαιρετικά. Δώσαμε τα πάντα”, σημείωσε ο Γερμανός.

Jeffrey Buis Παγκόσμιος Πρωταθλητής 300cc για δεύτερη φορά

Ο Ολλανδός αναβάτης Jeffrey Buis (Kawasaki) εξασφάλισε τον τίτλο στον τελευταίο αγώνα. Μια ενδέκατη θέση ήταν αρκετή για τον Buis ώστε να εξασφαλίσει τον δεύτερο τίτλο του στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα στην κατηγορία 300cc. Ο 21χρονος είχε ήδη κατακτήσει τον τίτλο τη σεζόν 2020.

Ο Ισπανός αντίπαλός του στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα Jose Luis Perez (Kawasaki) πέρασε πρώτος τη γραμμή του τερματισμού στον τελευταίο αγώνα της σεζόν, αλλά δέχθηκε ποινή μετά τον αγώνα για επικίνδυνη οδήγηση. Αλλά ακόμα και με τη νίκη, ο Perez δεν θα μπορούσε να εμποδίσει τον Buis να κατακτήσει τον τίτλο.

Ο αναβάτης της Yamaha Mirko Gennai κληρονόμησε τη νίκη στον δεύτερο αγώνα του Portimao και ολοκλήρωσε τη σεζόν στην τρίτη θέση του Παγκοσμίου Πρωταθλήματος.

Ο Λένοξ Λέμαν έλειπε από τον τελικό της σεζόν στο Πορτιμάο

Ο Lennox Lehmann (Freudenberg-KTM) έχασε τον τελικό της σεζόν. Ο νεαρός αναβάτης από τη Δρέσδη έσπασε τον μηρό του κατά τη διάρκεια του τελευταίου Σαββατοκύριακου στην Αραγονία και χρειάστηκε να υποβληθεί σε χειρουργική επέμβαση στην Ισπανία.

Δεν είναι σαφές πότε ο Lehmann θα είναι σε θέση να επιστρέψει σε αγωνιστική μοτοσικλέτα. Την περασμένη σεζόν, ο αναβάτης της ΚΤΜ πανηγύρισε την πρώτη του νίκη στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα. Στο πρωτάθλημα, ο Lehmann τερμάτισε στην 16η θέση.