Σάββατο, 5 Οκτωβρίου, 2024
ΑρχικήUncategorizedΦανταστικός ο Ρόντον, γερά νεύρα ο Ντέιβις: Στα ημιτελικά ο Καναδάς μετά...

Φανταστικός ο Ρόντον, γερά νεύρα ο Ντέιβις: Στα ημιτελικά ο Καναδάς μετά από πέναλτι

Ο Καναδάς έφτασε στα ημιτελικά του Κόπα Αμέρικα στο ντεμπούτο του. Το φαβορί Βενεζουέλα πετυχαίνει ένα ονειρικό γκολ αλλά χάνει στα πέναλτι

Ο Καναδάς επιβίωσε στη φάση των ομίλων του Κόπα Αμέρικα με μόλις ένα γκολ, αλλά ένα ακόμη ήταν αρκετό για να περάσει στα ημιτελικά. Το βράδυ της Κυριακής (CEST), η ομάδα του προπονητή Jesse Marsch νίκησε τη φορμαρισμένη Βενεζουέλα με 4-3 στα πέναλτι. Στα ημιτελικά, οι Καναδοί θα αντιμετωπίσουν την Τετάρτη (2:00 CEST) την πρωταθλήτρια Αργεντινή, η οποία επίσης προκρίθηκε στα πέναλτι επί του Εκουαδόρ την προηγούμενη ημέρα και από την οποία έχασε τον εναρκτήριο αγώνα της με 2-0.

Οι συνδιοργανωτές του Παγκοσμίου Κυπέλλου 2026, οι οποίοι είχαν λάβει πρόσκληση στο Κόπα Άφρικα για πρώτη φορά, ξεκίνησαν δυναμικά στο Άρλινγκτον του Τέξας, παίρνοντας το προβάδισμα στο 13ο λεπτό έπειτα από μια γρήγορα εκτελεσμένη μπαλιά του επιθετικού Τζέικομπ Σάφελμπουργκ και στη συνέχεια είχαν ευκαιρίες να αυξήσουν το προβάδισμα στο 2-0. Ωστόσο, οι Βενεζουελάνοι, οι οποίοι είχαν κυριαρχήσει ξεκάθαρα στον όμιλο Β με τρεις νίκες σε τρία παιχνίδια και 6:1 γκολ, ήταν επίσης επικίνδυνοι ξανά και ξανά.

Μετά από λίγο περισσότερο από μία ώρα, ο Salomon Rondon ήταν αυτός που πήρε την ισοφάριση που άξιζε με το 44ο διεθνές του γκολ – και πώς: Μετά από κόρνερ του Καναδά, μια απομάκρυνση κατέληξε στον 34χρονο, ο οποίος έστησε μια λόμπα λίγο μετά τον κεντρικό κύκλο και νίκησε εξαιρετικά τον τερματοφύλακα Maxime Crepeau, ο οποίος βρισκόταν μπροστά από την περιοχή του πέναλτι (64′).

Ο τερματοφύλακας Crepeau αποκρούει δύο πέναλτι

Επειδή δεν υπήρχε παράταση στα προημιτελικά και τα ημιτελικά, το παιχνίδι οδηγήθηκε απευθείας σε διαδικασία πέναλτι, στην οποία δύο παίκτες από κάθε πλευρά αστόχησαν εναλλάξ. Όταν ο επαγγελματίας Alphonso Davies της Μπάγερν ανέβηκε ως πέμπτος Καναδός εκτελεστής, έπρεπε να σκοράρει και κράτησε τα νεύρα του – 3:3. Ο συμπαίκτης του Crepeau έκανε στη συνέχεια μια δεύτερη απόκρουση, αυτή τη φορά απέναντι στον Wilker Angel, που είχε μπει ως αλλαγή στις καθυστερήσεις, και ο Ismael Koné έκανε τελικά τα πάντα καθαρά για τον Marsch και την ομάδα του.

Η Ουρουγουάη και η Βραζιλία καθώς και η Κολομβία και ο Παναμάς θα παίξουν τους άλλους δύο ημιτελικούς το βράδυ της Κυριακής (CEST).