Site icon Sports of the Day

Το σερί επιτυχιών της Λούντβιγκσμπουργκ τελειώνει με ήττα από τη Σάσαρι

Μετά από τρεις συνεχόμενες νίκες σε όλες τις διοργανώσεις, η Λούντβιγκσμπουργκ έφυγε και πάλι ηττημένη. Ο σύλλογος καλαθοσφαίρισης της Bundesliga έχασε το εντός έδρας παιχνίδι του για το Champions League από τη Σάσαρι με 79:89

Αυτή ήταν η δεύτερη ήττα των Σουαβών στο τρίτο παιχνίδι τους στη φάση των ομίλων του Ευρωπαϊκού Κυπέλλου.

Η Λούντβιγκσμπουργκ έριξε τα τρία πρώτα της τρίποντα και άνοιξε το παιχνίδι με ένα σερί 10:2. Στην αντίπερα όχθη, η Σάσαρι έφτασε επανειλημμένα κοντά στο καλάθι και ήταν ανώτερη στα ριμπάουντ, με αποτέλεσμα το προβάδισμα της Λούντβιγκσμπουργκ να μειωθεί στον ένα πόντο στην ανάπαυλα.

Τα ποσοστά ευστοχίας των γηπεδούχων έξω από το γήπεδο έπεσαν στη δεύτερη περίοδο και η Λούντβιγκσμπουργκ έχασε επίσης πιο συχνά την κατοχή της μπάλας. Ο ιταλικός σύλλογος της πρώτης κατηγορίας το εκμεταλλεύτηκε αυτό και πήγε στο ημίχρονο με προβάδισμα 45:38.

Η Λούντβιγκσμπουργκ ήταν πιο συγκεντρωμένη μετά την ανάπαυλα και ο Τζέιβον Γκρέιβς (22 πόντοι) ήταν δυνατός στο επιθετικό ριμπάουντ, ωστόσο οι γηπεδούχοι δεν μπόρεσαν να γυρίσουν το παιχνίδι στην τρίτη περίοδο. Η Σάσαρι διεύρυνε το προβάδισμά της στους 14 πόντους στο ξεκίνημα της τέταρτης περιόδου. Στη συνέχεια, ο Γιόρμαν Πόλας Μπάρτολο (15 πόντοι) έβαλε ξανά μπροστά τη Λούντβιγκσμπουργκ με ένα σερί 8:0 και ο σύλλογος της γερμανικής Basket League μείωσε σε 79:82 στην τελευταία περίοδο, αλλά δεν πλησίασε περισσότερο