Το δίδυμο τένις Andreyeva/Shnaider από τη Ρωσία κερδίζει μετάλλιο

Η συμμετοχή των αθλητών της Λευκορωσίας και της Ρωσίας στους Ολυμπιακούς Αγώνες είναι αμφιλεγόμενη. Ένα δίδυμο τένις από τη Ρωσία εξασφαλίζει την επιτυχία

Το δίδυμο τένις Mirra Andreyeva (17)/Diana Schnaider (20) κατέκτησε το ασημένιο μετάλλιο στους θερινούς αγώνες στο Παρίσι, το πρώτο μετάλλιο για την αμφιλεγόμενη ομάδα των Ρώσων αθλητών. Το δίδυμο έχασε 6:2, 1:6, 7:10 στον τελικό από το ιταλικό ζευγάρι Jasmine Paolini και Sara Errani, με το τρίτο σετ να παίζεται ως match tie-break.

Οι Λευκορώσοι αθλητές είχαν προηγουμένως κατακτήσει τρία μετάλλια. Μεταξύ αυτών ήταν και ο Λευκορώσος γυμναστής τραμπολίνο Ivan Litvinovich, ο οποίος κέρδισε το χρυσό για την ομάδα των 32 ουδέτερων ατομικών αθλητών.

Οι αθλητές από τη Λευκορωσία και τη Ρωσία επιτρέπεται να αγωνιστούν στους Ολυμπιακούς Αγώνες μόνο ως ουδέτεροι ατομικοί αθλητές με τον χαρακτηρισμό AIN. Ο λόγος είναι ο επιθετικός πόλεμος της Ρωσίας κατά της Ουκρανίας, την οποία υποστηρίζει η Λευκορωσία.

Σύμφωνα με τις επίσημες πληροφορίες, 32 αθλητές και από τις δύο χώρες θα αγωνιστούν στο Παρίσι ως AIN, εκ των οποίων οι 15 προέρχονται από τη Ρωσία. Η πλειονότητα των Ρώσων συμμετεχόντων είναι επαγγελματίες τενίστες που αγωνίζονται επίσης σε διεθνή τουρνουά στο τουρνουά τένις.

Όλοι τους έπρεπε να περάσουν από διαδικασία ελέγχου εκ των προτέρων για να αποκλειστούν, μεταξύ άλλων, πιθανές διασυνδέσεις με τις ένοπλες δυνάμεις και τις αρχές ασφαλείας των δύο χωρών. Η δημόσια υποστήριξη του πολέμου θα οδηγούσε επίσης στον αποκλεισμό.