Σάββατο, 6 Ιουλίου, 2024
ΑρχικήUncategorizedΤο Βερολίνο επιβάλλει το πέμπτο παιχνίδι: Μπράουν οδηγεί την Άλμπα στη νίκη...

Το Βερολίνο επιβάλλει το πέμπτο παιχνίδι: Μπράουν οδηγεί την Άλμπα στη νίκη στο Κέμνιτς

Χάρη σε έναν εξαιρετικό Στέρλινγκ Μπράουν, η Άλμπα Βερολίνου απέκρουσε το πρώτο match point των Niners Chemnitz και ισοφάρισε την ημιτελική σειρά σε 2:2

Οι Niners Chemnitz ξεκίνησαν καλύτερα μπροστά στο κοινό τους και προηγήθηκαν με έξι πόντους στα μέσα της πρώτης περιόδου. Ωστόσο, η Άλμπα Βερολίνου δεν άφησε να κλονιστεί και ισοφάρισε για πρώτη φορά σε 20:20, με το πρώτο δεκάλεπτο να πηγαίνει τελικά στην ομάδα του Κέμνιτς με το μικρό σκορ 28:27.

Η Κέμνιτς συνέχισε να πιέζει και στο δεύτερο δεκάλεπτο και ο σύλλογος από τη Σαξονία κατάφερε να αντισταθμίσει την απουσία του τιμωρημένου σέντερ της Κέβιν Γέμπο στο πρώτο ημίχρονο. Οι Νάινερς προηγήθηκαν με οκτώ πόντους στην ανάπαυλα (51:43)

Μετά την ανάπαυλα, το ήδη έντονο παιχνίδι έγινε όλο και πιο έντονο και πολλά φάουλ παρεισέφρησαν και στις δύο πλευρές. Και το Βερολίνο, με ηγέτη τον δυνατό Στέρλινγκ Μπράουν, δούλευε όλο και πιο κοντά στο Κέμνιτς. Ο φόργουορντ από την πρωτεύουσα πήρε πραγματικά μπρος στο δεύτερο ημίχρονο και ο 29χρονος Αμερικανός ήταν ο κορυφαίος παίκτης στο παρκέ στο τέλος με 25 πόντους.

Η Άλμπα πήρε προβάδισμα για πρώτη φορά μετά από πολύ καιρό επτά λεπτά πριν το φινάλε, με τον Ματ Τόμας να ευστοχεί σε τρεις βολές. Αν και η Κέμνιτς ισοφάρισε ξανά με τον Γιόνας Ρίχτερ από τη γραμμή του φάουλ για το 77:77, το μομέντουμ ήταν πλέον υπέρ της Άλμπα. Ο σύλλογος από το Βερολίνο πραγματοποίησε ένα σερί 11:0 για να προηγηθεί με 91:80 και η Chemnitz δεν είχε πλέον απάντηση.

Αυτό σημαίνει ότι ο αντίπαλος της Μπάγερν Μονάχου στην τελική σειρά του BBL θα κριθεί το βράδυ της Πέμπτης (18:30) στο Βερολίνο. Ο νικητής αυτού του αγώνα θα αντιμετωπίσει στη συνέχεια τους πρωτοπόρους του βασικού γύρου και τους κυπελλούχους στην τελική σειρά που ξεκινάει το Σάββατο.