Τι είπε ο Hürzeler στους παίκτες του στο ημίχρονο

Με το σκορ στο 2-0 μετά από 45 λεπτά την Κυριακή, λίγοι θα στοιχημάτιζαν ότι η Μπράιτον θα κέρδιζε την Τότεναμ. Όμως οι Γλάροι ξεκίνησαν μια λυσσαλέα επιστροφή και γύρισαν το παιχνίδι μέσα σε 21 λεπτά. Ο Fabian Hürzeler αποκάλυψε μετά το παιχνίδι πώς τα κατάφερε η ομάδα του

Μόλις 20 δευτερόλεπτα αργά το απόγευμα της Κυριακής χρειάστηκαν για να τρέμουν για πρώτη φορά ο Fabian Hürzeler και οι παίκτες του. Αν ο Τίμο Βέρνερ είχε παίξει λίγο πιο σωστά την καθοριστική πάσα, τα Σπερς θα είχαν προηγηθεί από το πρώτο λεπτό. Αυτή η σκηνή ήταν το σήμα εκκίνησης για ένα ερημικό πρώτο ημίχρονο για τους Γλάρους, το οποίο έληξε με 2-0 – αλλά η Τότεναμ θα μπορούσε εύκολα να είχε προηγηθεί με μεγαλύτερο σκορ.

Μετά την ανάπαυλα, οι γηπεδούχοι, οι οποίοι είχαν αποχαιρετήσει επίσημα τον Πασκάλ Γκρος πριν από το παιχνίδι, έκαναν μια συγκλονιστική ανατροπή και ο Ντάνι Γουέλμπεκ με κεφαλιά στο 66ο λεπτό διαμόρφωσε το τελικό 3-2. Η Μπράιτον είχε γυρίσει το παιχνίδι μέσα σε 21 λεπτά. Μετά τη νίκη, ο Hürzeler εξήγησε στο Sky τι είχε πει στους παίκτες του στο ημίχρονο

Hürzeler: «Φέραμε την ενέργεια πίσω στο γήπεδο »

“Είπαμε: Βεβαιωθείτε ότι κερδίζετε τις προσωπικές σας μονομαχίες. Γιατί έτσι θα επιστρέψετε στο παιχνίδι. Έτσι μπορείτε να ανακτήσετε την αυτοπεποίθησή σας». Η ομάδα του δεν είχε ένταση απέναντι στην μπάλα στο πρώτο ημίχρονο και «δεν έκανε το τελευταίο βήμα». Ωστόσο, το παιχνίδι της με την μπάλα δεν ήταν κακό, γι’ αυτό και ο προπονητής ήταν σίγουρος ότι το παιχνίδι δεν έχει τελειώσει ακόμα: «Η ομάδα είναι τόσο καλή στην κατοχή της μπάλας που μπορεί πάντα να πετύχει γκολ».

Ωστόσο, μια τέτοια επιστροφή δεν απαιτεί μόνο μια ιδιαίτερη απόδοση στον αγωνιστικό χώρο, αλλά και υποστήριξη από την κερκίδα. Ωστόσο, αυτή δεν ήταν πλέον πραγματικά διαθέσιμη μετά την κακή εμφάνιση: «Είναι κατανοητό ότι οι θεατές δεν ήταν πλέον απόλυτα θετικοί για την ομάδα μας», δήλωσε ο Hürzeler: «Ήταν λοιπόν σημαντικό να τους ξανακερδίσουμε στον αγωνιστικό χώρο. Αυτό το καταφέραμε με την απόδοσή μας. Φέραμε ξανά την ενέργεια στο γήπεδο.»

Yankuba Minteh πέτυχε την ισοφάριση στο 48ο λεπτό για να κάνει το 1:2. Μετά από αυτό, το μομέντουμ ήταν με το μέρος των Γλάρων: «Υπάρχουν στιγμές που το ζητούμενο είναι να κερδίσεις το μομέντουμ υπέρ σου. Και όταν έχεις το μομέντουμ, πρέπει να το κρατήσεις και να το εκμεταλλευτείς». Η ομάδα δεν το έχει καταφέρει πάντα αυτό τις τελευταίες εβδομάδες. Κόντρα στην Ίπσουιτς και τη Νότιγχαμ, για παράδειγμα, οι «γλάροι» κατάφεραν να πάρουν μόνο μία ισοπαλία κάθε φορά.

Ο πρώην Μέιντζερ Γκρούντα πανηγυρίζει το ντεμπούτο του

Πάντως, ο Γερμανός προπονητής δεν εκπλήσσεται από αυτά τα λιγότερο ευχάριστα αποτελέσματα: «Η Premier League είναι απλά εξαιρετικά έντονη. Είναι κλισέ, αλλά ο καθένας μπορεί να νικήσει τον καθένα, επειδή υπάρχει πάντα μια ατομική ποιότητα στον αντίπαλο, την οποία πρέπει να προσπαθήσεις να κατακτήσεις». Λίγο πριν από το τέλος του αγώνα, ο Hürzeler έδωσε στη συνέχεια μια ευχάριστη είδηση από γερμανικής πλευράς: έφερε στο παιχνίδι τον πρώην παίκτη της Mainzer Brajan Gruda, ο οποίος είχε χάσει την αρχή της σεζόν λόγω τραυματισμού και έκανε το ντεμπούτο του στην Premier League.

Μετά τη νίκη επί της Τότεναμ, η Μπράιτον βρίσκεται πλέον στην έκτη θέση της Premier League και μόλις δύο βαθμούς πίσω από τις θέσεις του Champions League. Μετά τη διεθνή διακοπή, η ομάδα του Hürzeler θα επιστρέψει στη δράση στις 19 Οκτωβρίου (4μμ) στην έδρα της Newcastle.