Δευτέρα, 16 Σεπτεμβρίου, 2024
ΑρχικήUncategorizedΤζέιμς σαν τον Πελέ: Η Κολομβία σταμάτησε την Ουρουγουάη στα δέκα και...

Τζέιμς σαν τον Πελέ: Η Κολομβία σταμάτησε την Ουρουγουάη στα δέκα και προκρίθηκε στον τελικό του Κόπα Άφρικα

Η Κολομβία διεύρυνε το αήττητο σερί της και προκρίθηκε στον τελικό του Κόπα Αμέρικα για πρώτη φορά από το 2001. Κόντρα στην Ουρουγουάη, ο Τζέιμς & Σαμπ; Συνεργάτες δεν έπεσαν από μια πρόωρη αποβολή

Κερδίζοντας τον όμιλο με τρεις νίκες και 9:1 γκολ, απέκλεισε τη Βραζιλία στα προημιτελικά – αλλά η Ουρουγουάη έκοψε τα δόντια της στην Κολομβία: Η ομάδα του προπονητή Μαρσέλο Μπιέλσα έχασε με 1-0 στα ημιτελικά του Κόπα Αμέρικα το βράδυ της Πέμπτης (CEST), παρότι ήταν υπεράριθμη για ένα ημίχρονο. Οι Κολομβιανοί θα αντιμετωπίσουν πλέον στον τελικό τη Δευτέρα (2:00 CEST) την πρωταθλήτρια Αργεντινή. Μετά το τελικό σφύριγμα, υπήρξαν δυσάρεστες σκηνές στις κερκίδες.

Στην καυτή Σάρλοτ, ο μέσος της Κρίσταλ Πάλας Τζέφερσον Λέρμα πέτυχε το νικητήριο γκολ στο 39ο λεπτό, με κεφαλιά σε κόρνερ του Τζέιμς στο δεύτερο δοκάρι. Ήταν η έκτη ασίστ σε αυτό το Κόπα Άφρικα για τον προπονητή, ο οποίος είναι πλέον 32 ετών, αλλά αποδίδει στις ΗΠΑ σαν να ήταν ακόμα το 2014, κάτι που πέτυχε τελευταία φορά ο Πελέ με τη Βραζιλία το 1970.

Το γεγονός ότι αντικαταστάθηκε πρόωρα στο 62ο λεπτό είχε να κάνει και με το γεγονός ότι κινδύνευε με κίτρινη κάρτα. Αλλά δεν ήταν ο μόνος. Σε ένα σκληρό παιχνίδι, ο Ροντρίγκο Μπεντανκούρ αναγκάστηκε να αποχωρήσει νωρίς από τον αγωνιστικό χώρο για την Ουρουγουάη (34′), ενώ η Κολομβία αναγκάστηκε να παίξει το δεύτερο ημίχρονο με δέκα παίκτες: ο Ντανιέλ Μουνιόθ αντίκρισε κίτρινη κάρτα στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου για χτύπημα με τον αγκώνα του κατά τη διάρκεια διακοπής του παιχνιδιού, παρόλο που μια απευθείας κόκκινη θα ήταν πιο κατάλληλη.

Ο Τζόκερ Σουάρες αστοχεί στο δοκάρι – Θα γίνει η Αργεντινή η μοναδική νικήτρια του ρεκόρ

Η Ουρουγουάη είχε ήδη χάσει αρκετές ευκαιρίες πριν από την ανάπαυλα, ιδιαίτερα στο πρόσωπο του Ντάργουιν, και η μπάλα απλά δεν έμπαινε στα δίχτυα ακόμα και όταν ήταν υπεράριθμη. Ο αναπληρωματικός Λουίς Σουάρες έχασε την καλύτερη ευκαιρία στον 141ο διεθνή αγώνα του, όταν αστόχησε στο δεξί κάθετο δοκάρι από κεντρική θέση (71′).

Από την πλευρά τους, οι Κολομβιανοί έχασαν αρκετές ευκαιρίες υψηλού επιπέδου στα τελευταία λεπτά, αλλά παρ’ όλα αυτά χάρηκαν που έφτασαν στον πρώτο τους τελικό από το 2001, όταν κατέκτησαν τον μοναδικό τους τίτλο στο Copa στην έδρα τους. Οι αντίπαλοι της Αργεντινής μπορούν να κερδίσουν το 16ο τους και να γίνουν έτσι οι μοναδικοί νικητές του ρεκόρ μπροστά από την Ουρουγουάη, αλλά θα πρέπει να προειδοποιηθούν. Η Κολομβία είναι αήττητη σε 28 παιχνίδια και η τελευταία της ρωγμή έγινε τον Φεβρουάριο του 2022 – από την Αργεντινή.