Στο ντεμπούτο του Γκρούντα: Η Μπράιτον του Χούρτζελερ έκανε την ανατροπή 0:2 κόντρα στην Τότεναμ

Μετά από πέντε συνεχόμενες νίκες, η Τότεναμ Χότσπουρ ταξίδεψε το βράδυ της Κυριακής στην Μπράιτον & Χάουβ Άλμπιον – και δεν κατάφερε να κρατήσει το προβάδισμα με 2-0. Οι «γλάροι» του Fabian Hürzeler ανέβασαν στροφές μετά την ανάπαυλα και χάρηκαν επίσης με το ντεμπούτο του καλοκαιρινού μεταγραφέντος Γκρούντα

Πριν από το παιχνίδι της Κυριακής, ο Pascal Groß έμεινε επίσημα ελεύθερος από την Brighton & Hove Albion. Ο Γερμανός μετακόμισε στην BVB το καλοκαίρι μετά από επτά χρόνια στους «γλάρους».

Ο προπονητής της Μπράιτον, Fabian Hürzeler, προχώρησε σε δύο αλλαγές μετά την ήττα με 4-2 από την Chelsea FC: Ο Βέλτμαν ξεκίνησε στην αριστερή πλευρά της άμυνας στη θέση του Εστουπιάν. Ο Wieffer αντικαταστάθηκε επίσης από τον Minteh στη μεσαία γραμμή

Ο προπονητής των Σπερς, Ανζέ Ποκτέκογλου, προχώρησε σε αρκετές αλλαγές για τη νίκη με 2-1 στη Βουδαπέστη για το Europa League. Αντέστρεψε αυτό το rotation ενόψει του αγώνα με την Μπράιτον, στέλνοντας την ίδια αρχική ενδεκάδα με αυτή του 3-0 επί της Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ.

Το παιχνίδι ξεκίνησε γρήγορα: οι φιλοξενούμενοι είχαν την πρώτη τους μεγάλη ευκαιρία μετά από μόλις 20 δευτερόλεπτα, αλλά ο Βέρνερ έπαιξε πολύ άτσαλα τη διαγώνια πάσα στον Τζόνσον. Αυτή ήταν η αρχή μιας συναρπαστικής εναρκτήριας φάσης για τα Σπερς. Οι Kulusevski και Maddison έχασαν κι άλλες καλές ευκαιρίες πριν από το 10ο λεπτό. Στο 23ο λεπτό, το υποτιθέμενο 1:0 του Maddison ακυρώθηκε για οφσάιντ

Δύο εντελώς διαφορετικά ημίχρονα του αγώνα

Αλλά λίγο αργότερα όλα ήταν στα ίσια: ο Johnson πέτυχε το πανάξιο 1:0 (23′) μετά από ακριβή πάσα του Solanke. Ο Γουέλμπεκ θα μπορούσε να είχε ισοφαρίσει στο 32ο λεπτό μετά από πάσα του Μίτομα, αλλά ο επιθετικός αστόχησε.

Και μόλις πέντε λεπτά αργότερα έγινε το 2:0 υπέρ των Σπερς: ο Βέρνερ έβγαλε τον Μάντισον στην άκρη της περιοχής μετά από γρήγορη αντεπίθεση. Το σουτ του ήταν πάρα πολύ άστοχο, αλλά ο Βερμπρούγκεν αστόχησε (37′). Ο Τζόνσον θα μπορούσε να είχε διευρύνει ακόμη περισσότερο το προβάδισμα πριν από την ανάπαυλα, αλλά σούταρε λίγο πάνω από την εστία. Οι φιλοξενούμενοι πήγαν στο ημίχρονο με ένα πανάξιο προβάδισμα 2:0

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε ιδανικά για τους γηπεδούχους. Μετά από σέντρα του Μίτομα, ο Μίντεχ πέτυχε το γκολ της ισοφάρισης μετά από μόλις 48 λεπτά. Στη συνέχεια, το μομέντουμ ήταν φυσικά υπέρ των Γλάρων: ο Βικάριο χρειάστηκε να σώσει δύο φορές για τα Σπερς στο 56ο και 57ο λεπτό. Στη συνέχεια, ο Rutter ισοφάρισε σε 2:2 στο 58ο λεπτό μετά από πάσα του Mitoma

Και στο 66ο λεπτό, οι Γλάροι γύρισαν εντελώς το παιχνίδι. Ο Rutter έκανε μια δυνατή κούρσα στη δεξιά πτέρυγα και λίγο πριν τη βασική γραμμή έστρωσε στον Welbeck, ο οποίος από κοντά με κεφαλιά έστειλε το μπάλα στα δίχτυα. Το γήπεδο εξερράγη μετά από αυτό το γκολ. Μέσα σε 21 λεπτά, οι γηπεδούχοι είχαν γυρίσει το παιχνίδι

Ο Ποστέκογλου δεν μπορούσε να το πιστέψει

Μετά από αυτό, η Μπράιτον ήταν φυσικά πιο συγκεντρωμένη στην ασφάλεια. Η Τότεναμ ξαναμπήκε λίγο καλύτερα στο παιχνίδι. Ωστόσο, εκτός από ένα καλό τελείωμα του Ουντότζι στο 84ο λεπτό, οι φιλοξενούμενοι δεν ήταν πλέον επικίνδυνοι. Στο 87ο λεπτό, υπήρξε κάτι ευχάριστο από γερμανικής πλευράς: ο πρώην Μέιντζερ Γκρούντα πανηγύρισε το ντεμπούτο του στην Πρέμιερ Λιγκ. Και μάλιστα ο Γκρούντα πήρε την μπάλα για άλλη μια φορά μέσα στην περιοχή, αλλά δεν κατάφερε να τελειώσει. Η Μπράιτον επικράτησε με 3:2 μετά από ένα τρελό δεύτερο ημίχρονο.

Ήταν κάπως τυχερή μετά από ένα δυνατό πρώτο ημίχρονο από τα Σπερς, αλλά φυσικά μια τόνωση του ηθικού. Οι παίκτες της Τότεναμ δεν ήξεραν τι τους συνέβαινε για μεγάλα διαστήματα του δεύτερου ημιχρόνου. Ο προπονητής Ποστέκογλου δεν μπορούσε να σταματήσει να κουνάει το κεφάλι του.

Η Μπράιτον έκανε άλμα στην έκτη θέση της Πρέμιερ Λιγκ με τη νίκη της. Μετά τη διεθνή διακοπή, η ομάδα του Φάμπιαν Χούρτζελερ συνεχίζει τις υποχρεώσεις της απέναντι στη Νιούκαστλ. Η Τότεναμ είναι ένατη μετά την έβδομη αγωνιστική και μετά τη διακοπή αντιμετωπίζει τη Γουέστ Χαμ.