Σάββατο, 5 Οκτωβρίου, 2024
ΑρχικήMotorsportsΡάλι Πορτογαλία 2024: 60η νίκη στο WRC για τον Sebastien Ogier

Ράλι Πορτογαλία 2024: 60η νίκη στο WRC για τον Sebastien Ogier

Ο Sebastien Ogier πανηγυρίζει την 60η νίκη του στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα Ράλι στο Ράλι Πορτογαλίας: Ο Thierry Neuville ξεφεύγει από τον Elfyn Evans στην κατάταξη του WRC

Επετειακή νίκη για τον Sebastien Ogier στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα Ράλι (WRC): Ο οδηγός της Toyota κέρδισε το Ράλι Πορτογαλίας 2024 την Κυριακή, θριαμβεύοντας για 60η φορά σε γύρο του WRC. Στον τερματισμό του δεύτερου ράλι χαλίκι της σεζόν, ο Ogier είχε προβάδισμα 7,9 δευτερολέπτων έναντι του Ott Tänak (Hyundai) μετά από 22 ειδικές διαδρομές συνολικού μήκους 337,04 χιλιομέτρων

Ο Thierry Neuville (Hyundai, + 1:12,1 λεπτά) τερμάτισε τρίτος, διευρύνοντας το προβάδισμά του στη βαθμολογία του WRC. Την τέταρτη θέση κατέλαβε ο Adrien Fourmaux (Ford) μετά από άλλη μια συνεπή και άψογη εμφάνιση, με τον Daniel Sordo (Huyndai) στην πέμπτη θέση. Ο δεύτερος του WRC Elfyn Evans (Toyota) δεν μπόρεσε να τερματίσει ψηλότερα από την έκτη θέση μετά από ένα ράλι που χαρακτηρίστηκε από προβλήματα.

Ο Nikolai Gryasin (Citroen) τερμάτισε έβδομος, καθιστώντας τον τον καλύτερο οδηγό Rally2, αν και δεν είχε δηλώσει συμμετοχή για την κατάταξη WRC2. Αυτή την κατηγορία κέρδισε ο Jan Solans (Toyota) στην όγδοη θέση της γενικής κατάταξης, με τους Joshua McErlean και Lauri Joona (και οι δύο Skoda) να συμπληρώνουν την πρώτη 10άδα (δείτε τα αποτελέσματα).

Τρεις από τους τέσσερις οδηγούς της Toyota αντιμετωπίζουν προβλήματα

Αφού ο Neuville είχε κερδίσει το βράδυ της Πέμπτης το πρώτο στάδιο των θεατών, την Παρασκευή υποχώρησε, όπως αναμενόταν, λόγω της πρώτης θέσης εκκίνησης. Ο Takamoto Katsuta (Toyota) πήρε αρχικά την πρωτοπορία, αλλά κατά τη διάρκεια της ημέρας ο Ogier και ο εν ενεργεία παγκόσμιος πρωταθλητής Kalle Rovanperä, οι οποίοι επωφελήθηκαν από την πέμπτη και την έβδομη θέση εκκίνησης ως οδηγοί μερικής απασχόλησης, πάλεψαν για να βγουν μπροστά.

Ο Rovanperä ηγήθηκε μιας τριάδας Toyota το πρωί του Σαββάτου, η οποία διήρκεσε μόνο μέχρι την ενδέκατη ειδική διαδρομή. Αποπροσανατολισμένος από ένα λάθος τηλεφώνημα του συνοδηγού του Jonne Halttunen, ο Φινλανδός έχασε το πίσω μέρος του GR Yaris σε μια γρήγορη δεξιά στροφή, χτύπησε σε ένα δέντρο, ανατράπηκε και αναπαύτηκε στο πλάι σε ένα δέντρο. Μόλις μια ειδική διαδρομή αργότερα, ο team-mate Katsuta, ο οποίος δεν είχε συμμετάσχει στην κατάταξη κατασκευαστών στην Πορτογαλία, εγκατέλειψε με σπασμένη την πίσω αριστερή ανάρτηση.

Μετά τα προβλήματα των δύο οδηγών της Toyota, αναπτύχθηκε μια μονομαχία στην κορυφή μεταξύ Ogier και Tänak, στην οποία ο Εσθονός είχε για λίγο το πάνω χέρι, αλλά έμεινε δέκα δευτερόλεπτα πίσω από τον Ogier μετά από ένα αργό κλατάρισμα στην 13η ειδική διαδρομή. Παρά τις προσπάθειές του, ο Tänak δεν μπόρεσε να καλύψει αυτή τη διαφορά μέχρι τον τερματισμό, πράγμα που σημαίνει ότι ο Ogier πανηγύρισε τη δεύτερη νίκη του στη σεζόν

Ο Ogier είναι πλέον ο μοναδικός νικητής με ρεκόρ στην Πορτογαλία

Με έξι νίκες στο όνομά του, ο Ogier είναι πλέον ο μοναδικός νικητής ρεκόρ στο Ράλι Πορτογαλίας. “Δεν ήταν ένα σπουδαίο Σαββατοκύριακο για όλη την ομάδα, αλλά ήταν ένα καλό ράλι για εμάς”, δήλωσε ο Γάλλος

Για τον Tänak, ο πρώτος του τερματισμός στο βάθρο από τότε που επέστρεψε στη Hyundai μετά από ένα δύσκολο ξεκίνημα στη σεζόν ήταν μια αίσθηση επιτυχίας. “Ήταν ένα δύσκολο Σαββατοκύριακο, αλλά προσπαθήσαμε για το καλύτερο δυνατό”, δήλωσε ο Εσθονός. “Συνήθως δεν λειτουργεί σε ένα ράλι όπως αυτό αν είσαι πάντα στην επίθεση, αλλά αυτό απέδωσε αυτό το Σαββατοκύριακο. Βελτιώσαμε τον ρυθμό μας και όλα τα υπόλοιπα”.

Ο Neuville ήταν επίσης μεταξύ των νικητών του Ράλι Πορτογαλίας. Παρά το μειονέκτημα στην εκκίνηση της Παρασκευής, ο Βέλγος τερμάτισε στο βάθρο για τρίτη φορά στον πέμπτο γύρο της σεζόν, κέρδισε την Power Stage και συγκέντρωσε συνολικά 24 βαθμούς WRC, 18 βαθμούς περισσότερους από τον αντίπαλό του Evans. “Ήταν μια καθαρή διαδρομή. Προσπάθησα να πιέσω όσο το δυνατόν περισσότερο, αλλά τα ελαστικά μου δεν ήταν πλέον τα καλύτερα”, δήλωσε ο Neuville.

Ο Neuville προηγείται πλέον ξεκάθαρα στο WRC

Ο Evans έζησε ένα ράλι που θα ξεχάσει στην Πορτογαλία. Από την αρχή, ο Ουαλός δεν αισθάνθηκε άνετα με το GR Yaris του. Πριν από την έβδομη ειδική διαδρομή, ο συνοδηγός του Scott Martin έκανε ένα ατύχημα. Ο Βρετανός άφησε το ημερολόγιό του στο τραπέζι του χρονοελέγχου και αναγκάστηκε να πλοηγήσει τον Έβανς μέσω smartphone. Αυτό επιδεινώθηκε από ένα κλατάρισμα, το οποίο είχε ήδη αφήσει τον Έβανς απελπιστικά πίσω την Παρασκευή

Αποτέλεσμα αυτού ήταν να κλονιστεί η αυτοπεποίθηση του οδηγού της Toyota και να κάνει αρκετά μικρά οδηγικά λάθη το Σάββατο. Για να γίνουν τα πράγματα χειρότερα, το σύστημα μετάδοσης κίνησης του αυτοκινήτου του άλλαξε σε ηλεκτρική λειτουργία στην προτελευταία διαδρομή το πρωί της Κυριακής λόγω προβλήματος θερμοκρασίας, γεγονός που του κόστισε ακόμη περισσότερο χρόνο.

Ο Neuville έχει πλέον 110 βαθμούς στη βαθμολογία του πρωταθλήματος μετά από πέντε από τους 13 γύρους της σεζόν, 24 βαθμούς μπροστά από τον Evans (86). Ο Tänak βελτιώθηκε στην τρίτη θέση με 79 βαθμούς μπροστά από τους Fourmaux (71) και Ogier (70). Η Hyundai πήρε την πρωτιά στη βαθμολογία των κατασκευαστών με 219 βαθμούς μπροστά από την Toyota (215) και την M-Sport-Ford (116).

Το Παγκόσμιο Πρωτάθλημα Ράλι 2024 συνεχίζεται από τις 31 Μαΐου έως τις 2 Ιουνίου με το Ράλι Ιταλίας στη Σαρδηνία. Εκεί, το WRC θα δοκιμάσει για πρώτη φορά μια νέα συμπαγή μορφή, με το ράλι να ξεκινάει μόλις το απόγευμα της Παρασκευής και οι 16 ειδικές διαδρομές που καλύπτουν συνολικά 266,12 χιλιόμετρα να διεξάγονται μέσα σε 48 ώρες.