Πέμπτη, 19 Σεπτεμβρίου, 2024
ΑρχικήUncategorized«Πρακτικά νεκρός ήδη": Οι πρώτες εντυπώσεις του Μοράτα από τη Μίλαν

«Πρακτικά νεκρός ήδη”: Οι πρώτες εντυπώσεις του Μοράτα από τη Μίλαν

Ο Αλβάρο Μοράτα μπήκε ως αλλαγή στον πρώτο του ανταγωνιστικό αγώνα με τη νέα του ομάδα – και βοήθησε να κερδίσει τελικά έναν βαθμό η ομάδα του

Δεν του καταλογίστηκε πέναλτι λίγα λεπτά μετά την είσοδό του ως αλλαγή στο 60ο λεπτό – αν και αρχικά φαινόταν ότι θα του καταλογιζόταν σε πραγματικό χρόνο. Ωστόσο, ο αντίπαλός του Saul Coco είχε ξεκάθαρα παίξει πρώτος τη μπάλα κατά τη διάρκεια του μαρκαρίσματος.

Και με το σκορ στο 2-0 αργότερα, το νέο μεταγραφικό απόκτημα της Μίλαν, ο Άλβαρο Μοράτα, ίσως να μην πίστευε πλέον ότι θα έκανε ένα καλό ντεμπούτο ως η νέα ελπίδα των Ροσονέρι. Ο 31χρονος επιθετικός, τον οποίο οι Μιλανέζοι απέκτησαν από την Ατλέτικο Μαδρίτης και ως αρχηγό της Ισπανίας στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα και πρωταθλητή Ευρώπης, δήλωσε ανοιχτά στο Sky Sport Italia μετά από αυτή την πρεμιέρα της Serie A: «Η ομάδα ήταν ήδη σχεδόν νεκρή». Και πολλοί Μιλανίστες είχαν ήδη αρχίσει να σφυρίζουν μέσα στο κεφάλι τους

“Αν υπήρχαν άλλα πέντε λεπτά… »

Πάντως, η καθυστερημένη ισοφάριση του Μοράτα στο 89ο λεπτό και το βολέ στα δίχτυα του Νόα Οκαφόρ, ο οποίος επίσης μόλις είχε μπει στο ματς, έμελλε να συμφιλιώσει τον παραδοσιακό σύλλογο από τη Λομβαρδία, ο οποίος βρισκόταν με την πλάτη στον τοίχο, με τους δικούς του επικριτικούς οπαδούς. Αφού βρέθηκε πίσω στο σκορ με 2-0 από την Τορίνο, κατάφερε να εξασφαλίσει την ισοπαλία 2-2 – χάρη σε μια δυνατή τελική φάση που, για τα γούστα του Μοράτα, θα μπορούσε να είχε ξεπεράσει τα οκτώ λεπτά των καθυστερήσεων

“Τουλάχιστον στείλαμε ένα μήνυμα στο τέλος, επειδή καταφέραμε να ανατρέψουμε το εις βάρος μας σκορ. Και αν υπήρχαν άλλα πέντε λεπτά, θα είχαμε κερδίσει», δήλωσε ο βετεράνος, ο οποίος έχει αγωνιστεί δύο φορές στο παρελθόν στη Serie A – και τις δύο φορές με τη Γιουβέντους (2014-2016 και 2020-2022). Και τώρα εργάζεται υπό τον νέο προπονητή της AC, Πάουλο Φονσέκα.

Πώς όμως αξιολόγησε ο Μαδριλένος το ντεμπούτο του στη Μίλαν; Αρκετά νηφάλια: «Δεν ήταν κάτι σπουδαίο γιατί δεν κερδίσαμε – και στην πραγματικότητα θέλαμε να κάνουμε μια δήλωση αμέσως». Αυτό που πήρε μαζί του ο Μοράτα, ωστόσο, ήταν οι πρώτες ιδιαίτερες εντυπώσεις του από τους οπαδούς της AC στο συνήθως θορυβώδες στάδιο Giuseppe Meazza: «Το San Siro είναι υπέροχο. Σήμερα ήταν η πρώτη μου πραγματική εμπειρία να παίζω εδώ για τη Μίλαν.»

Αυτό τον ώθησε σε μια άμεση ανακοίνωση: «Δεν μπορώ να υποσχεθώ γκολ ή τίτλους, αλλά μπορώ να υποσχεθώ ότι θα δουλέψω πιο σκληρά από οποιονδήποτε άλλο. »