Παραολυμπιακοί Αγώνες: καλαθοσφαιριστές σε αναπηρικό αμαξίδιο

Την πρώτη τους νίκη στους Παραολυμπιακούς Αγώνες στο Παρίσι σημείωσαν οι Γερμανοί καλαθοσφαιριστές με αμαξίδιο. Σε έναν ατμοσφαιρικό αγώνα απέναντι στη Γαλλία, η ομάδα DBB πήρε εκδίκηση για την ήττα της στους Ολυμπιακούς Αγώνες πριν από λίγες εβδομάδες

Η πρώτη νίκη για τη γερμανική ομάδα μπάσκετ με αμαξίδιο στους Παραολυμπιακούς Αγώνες. Η Γερμανία νίκησε τη διοργανώτρια Γαλλία με 72:64 (36:34) στην Bercy Arena, όπου οι παγκόσμιοι πρωταθλητές μπάσκετ του Dennis Schröder είχαν χάσει ελάχιστα το μετάλλιο, και τώρα βρίσκονται στη δεύτερη θέση με μία νίκη και μία ήττα.

Όπως και στην αρχή με το 55:76 επί της συν-φιλοξενούμενης Μεγάλης Βρετανίας, το ξεκίνημα του αγώνα με τη Γαλλία ήταν αποτυχημένο. Η ομάδα του ομοσπονδιακού προπονητή Μίχαελ Ένγκελ βρέθηκε πίσω στο σκορ με 4:13 μετά από λιγότερο από πέντε λεπτά, αλλά πάλεψε να ξαναμπεί στο παιχνίδι και πήγε στην ανάπαυλα του ημιχρόνου με προβάδισμα.

Η Γερμανία επικράτησε τελικά σε ένα επεισοδιακό δεύτερο ημίχρονο, με κορυφαίο σκόρερ τον Matthias Güntner (22 πόντοι). Το τέρμα του με το τελευταίο σφύριγμα εξασφάλισε στη Γερμανία την καλύτερη αναλογία καλαθιών έναντι των Καναδών, οι οποίοι ισοφάρισαν σε πόντους.

Η νίκη ήταν σημαντική για τη γερμανική ομάδα προκειμένου να εξασφαλίσει μια καλή θέση εκκίνησης για τη νοκ άουτ φάση. Όλες οι ομάδες των δύο ομίλων των τεσσάρων θα φτάσουν πρώτα στα προημιτελικά. Η ομάδα που θα τερματίσει στην τελευταία θέση του ομίλου θα αντιμετωπίσει τον νικητή του παράλληλου ομίλου, ενώ η τέταρτη θέση θα σημάνει τη σύγκρουση με το αιώνιο φαβορί ΗΠΑ. Η Γερμανία θα αντιμετωπίσει τον Καναδά στο τελευταίο παιχνίδι του ομίλου τη Δευτέρα (4.00 μ.μ.)