Κυριακή, 8 Σεπτεμβρίου, 2024
ΑρχικήUncategorizedΠαραμυθένιος αποχαιρετισμός: Ο Άλεξ Σάντρο παίζει άλλον έναν πρωταγωνιστικό ρόλο

Η Γιουβέντους του Τορίνο πανηγύρισε ένα συμφιλιωτικό τέλος στις υποχρεώσεις της στη Serie A: Ο Άλεξ Σάντρο, από όλους τους ανθρώπους, έπαιξε και πάλι πρωταγωνιστικό ρόλο στη νίκη με 2-0 επί της Μόντσα

Έξι συνεχόμενα παιχνίδια πρωταθλήματος χωρίς νίκη – και μόλις λίγες ημέρες μετά την άγρια ισοπαλία 3-3 με την Μπολόνια – η Γιουβέντους προκλήθηκε εντός έδρας απέναντι στη Μόντσα στο φινάλε της Serie A. Η βραδιά έμελλε να είναι ξεχωριστή για τα ακλόνητα φαβορί, καθώς ο Άλεξ Σάντρο έκανε την τελευταία του εμφάνιση με τη φανέλα της Γιούβε μετά από πάνω από 300 αγωνιστικά παιχνίδια και εννέα χρόνια στους “μπιανκονέρι”. Ο ίδιος ο Βραζιλιάνος είχε την τιμή να την επισφραγίσει.

Αλλά πρώτα απ’ όλα τα πράγματα με τη σειρά τους: Ο Φάτζιολι, ο οποίος συμπεριλήφθηκε και στην προσωρινή αποστολή της Ιταλίας για το Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα, πανηγύρισε την επιστροφή του στην αρχική ενδεκάδα μετά την έκτιση επτάμηνης ποινής αποκλεισμού για σκάνδαλο στοιχήματος. Και ο 23χρονος κεντρικός αμυντικός είχε την πρώτη μεγάλη ευκαιρία σε μια ισορροπημένη πρώτη περίοδο – το σουτ του έξω από την περιοχή του πέναλτι μόλις κτύπησε στο οριζόντιο δοκάρι (17′).

Ο Chiesa συνεχίζει να στροβιλίζεται

Μετά από περίπου 25 λεπτά, η Γιούβε ανέβασε πολύ τον ρυθμό της. Δευτερόλεπτα μετά την απόκρουση του Izza από τη γραμμή, ο Chiesa ξεγέλασε τον αντίπαλο d’Ambrosio με ένα τούνελ και σούταρε στην κάτω γωνία για να πάρει το προβάδισμα (26′). Δύο λεπτά αργότερα, ήταν μια σκηνή άξια του όρου “όλων των εποχών”: ο Φάτζιολι εκτέλεσε με δύναμη το κόρνερ από τα δεξιά και έκοψε στο πρώτο δοκάρι, όπου ο Άλεξ Σάντρο μάλιστα έπιασε την κεφαλιά στη μακρινή γωνία. Το πρώτο του γκολ στη Serie A τη φετινή σεζόν έμελλε να είναι και το τελευταίο του με τους Μπιανκονέρι.

Ο αναπληρωματικός τερματοφύλακας της Γιούβε, Πινσόλιο, πήρε επίσης λίγα λεπτά συμμετοχής στην ανάπαυλα. Η Μόντσα βγήκε με μεγάλη διάθεση από τα αποδυτήρια, αλλά ο τερματοφύλακας της Γιουβέντους απέκρουσε με γρήγορη αντίδραση τον Μπιριντέλι πάνω στη γραμμή (52′). Παραλίγο να κάνει το 3:0 στην αντεπίθεση, αλλά το πλασέ του Chiesa βρήκε μόνο το οριζόντιο δοκάρι (53′).

Ο Chiesa ήταν αυτός που στήθηκε στη συνέχεια ιδανικά από τον Fagioli – αλλά αυτή τη φορά ο τερματοφύλακας της Monza, Sorrentino, απέκρουσε με τον μεγαλύτερο κίνδυνο (61′). Στο τελευταίο μισάωρο, ειδικά το 74ο λεπτό ήταν άκρως συγκινητικό: όχι επειδή ο Τιάγκο Τζάλο έκανε το ντεμπούτο του στη Γιούβε, αλλά επειδή ο Άλεξ Σάντρο αποχαιρετούσε επάξια

Γύρος τιμής πριν από το τελικό σφύριγμα

Υπήρξε standing ovation, όλοι οι συμπαίκτες του ήρθαν για αγκαλιές και ο Alex Sandro δάκρυσε. Μετά την αντικατάστασή του, ο αριστεροπόδαρος παίκτης έκανε έναν γύρο τιμής κατά μήκος της πλάγιας γραμμής και χειροκρότησε πολλούς οπαδούς. Μετά το τελικό σφύριγμα – έμεινε το 2:0 που άξιζε – ο Άλεξ Σάντρο παρουσίασε περήφανα το τρόπαιο του Coppa Italia στους φιλάθλους

Ο παραμυθένιος αποχαιρετισμός ανεβάζει τη Γιούβε στην τρίτη θέση προς το παρόν, ενώ η Αταλάντα (πέντε βαθμούς λιγότερους) μπορεί ακόμα να την προσπεράσει με δύο νίκες στο φινάλε της σεζόν. Στο μεταξύ, ο 33χρονος Άλεξ Σάντρο συνδέεται ήδη με βραζιλιάνικους συλλόγους