Παρά τον τρόμο: Ο Μέσι τα καταφέρνει ξανά δύο φορές

Το επόμενο κεφάλαιο στο ονειρικό ντεμπούτο του Λιονέλ Μέσι στις ΗΠΑ. Ο Αργεντινός σκόραρε ξανά δύο φορές στη νίκη επί του Ορλάντο στο Κύπελλο και ενθουσίασε τους φιλάθλους

Τρίτη νίκη στο τρίτο παιχνίδι. Ο Λιονέλ Μέσι συνέχισε το success story του με τη φανέλα της νέας του εργοδότριας Ίντερ Μαϊάμι στον 16ο τελικό του Leagues Cup κόντρα στην Ορλάντο Σίτι. Στη νίκη με 3-1 (1-1) στο Fort Lauderdale -το ματς ξεκίνησε με μιάμιση ώρα καθυστέρηση λόγω της έντονης βροχόπτωσης- ο Αργεντινός πέτυχε και πάλι διπλή νίκη, σκοράροντας στο 7ο και στο 72ο λεπτό. Το τρίτο γκολ σημείωσε από το σημείο του πέναλτι λίγο μετά την ανάπαυλα ο επιθετικός από τη Βενεζουέλα Josef Martinez (πρώην FC Torino και Atlanta United) (51ο), ενώ ο Cesar Araujo του Orlando ισοφάρισε στο 17ο λεπτό.

Εν τω μεταξύ, ο 36χρονος παγκόσμιος πρωταθλητής Μέσι, ο οποίος αρχικά έμεινε στο έδαφος κρατώντας το σαγόνι του μετά από σύγκρουση στο δεύτερο ημίχρονο με τον Μαουρίσιο Περέιρα του Ορλάντο, μετράει πλέον πέντε γκολ σε 204 λεπτά συμμετοχής με την ομάδα του Μπέκαμ. Και η κρίση της Ίντερ Μαϊάμι έλαβε τέλος προς το παρόν μετά από έντεκα προηγούμενα παιχνίδια χωρίς νίκη.

Τώρα λιγότερα “περιθώρια για να παίξει “

“Δίνει αυτοπεποίθηση σε όλους γύρω του. Μπορείς να του δώσεις μπάλες σε δύσκολες καταστάσεις και να ξέρεις ότι θα κάνει κάτι από αυτές”, δήλωσε ο δεξιός μπακ DeAndre Yedlin για τον νέο εξέχοντα συμπαίκτη του. Η άλλη όψη του νομίσματος, ωστόσο, όπως είπε, είναι ότι “οι ομάδες που παίζουμε φοβούνται λίγο. Αποσύρονται λίγο και αυτό μας δίνει λιγότερο χώρο για να παίξουμε.”

Εκτός από τον Μέσι, ο Σέρχιο Μπουσκέτς ήταν και πάλι στην αρχική ενδεκάδα, καθώς και ένα άλλο πρώην αστέρι της Μπαρτσελόνα, ο Ζόρντι Άλμπα, έκανε το ντεμπούτο του στο Μαϊάμι. Η Ίντερ θα αντιμετωπίσει την Κυριακή την FC Dallas στους “16” του Λιγκ Καπ.

Βέλα με μπρέικ στη νίκη της LAFC

Η νίκη της Los Angeles FC με 7-1 επί της Juarez FC του Μεξικού ξεχώρισε ανάμεσα στους υπόλοιπους αγώνες Κυπέλλου την Τετάρτη (τοπική ώρα). Ο πρώην λεγεωνάριος της Ισπανίας Κάρλος Βέλα σκόραρε δύο φορές κόντρα στους συμπατριώτες του, ο Ντενίς Μπουάνγκα μάλιστα τρεις φορές. Ο Ιταλός αμυντικός και πρώην διεθνής Τζόρτζιο Κιελίνι ήταν στο αρχικό σχήμα για τον προπονητή Στίβεν Τσερούντολο (πρώην Ανόβερο 96).