Παράταση και αριθμητική υπεροχή: Η Γαλλία παλεύει για τον τελικό των Ολυμπιακών Αγώνων απέναντι στην Αίγυπτο

Η Αίγυπτος έδωσε γενναία μάχη για μεγάλο χρονικό διάστημα στον ημιτελικό του Ολυμπιακού τουρνουά ποδοσφαίρου απέναντι στη διοργανώτρια Γαλλία, αλλά στο τέλος δέκα Αιγύπτιοι αναγκάστηκαν να παραδεχτούν την ήττα από τα φαβορί. Ο νεοφερμένος παίκτης της Μπάγερν Ολίσε λάμπει με δύο γκολ

Ο ομοσπονδιακός τεχνικός της Γαλλίας Τιερί Ανρί αναγκάστηκε να στερηθεί δύο βασικών παικτών της Μπουντεσλίγκα μετά την καυτή ήττα με 1-0 από την Αργεντινή. Ενώ ο Millot της Στουτγάρδης αντίκρισε την κόκκινη κάρτα μετά το τελικό σφύριγμα και αντικαταστάθηκε από τον Akliouche, ο Koné της Borussia Mönchengladbach, ο οποίος αποβλήθηκε για κίτρινες κάρτες, έκανε χώρο για τον Diouf.

Οι Αιγύπτιοι είχαν κάνει εξίσου συναρπαστική τη μονομαχία τους στα προημιτελικά, την οποία τελικά κέρδισαν με 5-4 στα πέναλτι απέναντι στην Παραγουάη. Παρά το γεγονός ότι είχαν πάνω από 120 λεπτά στα πόδια τους, ο προπονητής της Αιγύπτου Μικαλέ Ροτζέριο έκανε μόνο μία αλλαγή, βάζοντας τον Καρίμ Ελ Ντεμπές στη θέση του Αχμέντ Εΐντ.

Ένα ζωντανό ξεκίνημα στη Λιόν

Όποιος περίμενε ένα ξεκάθαρο αποτέλεσμα υπέρ των γηπεδούχων στη Λυών έκανε λάθος από νωρίς. Μετά από λιγότερο από 90 δευτερόλεπτα, ο Ιμπραήμ Αντέλ της Αιγύπτου έβαλε το πρώτο γκολ της αναμέτρησης, αλλά πέρασε ελάχιστα άουτ.

Στη συνέχεια, όπως αναμενόταν, οι Γάλλοι πήραν τον έλεγχο, αλλά τόσο ένα βολέ του Τρουφέρ (5′) όσο και ένα σουτ του νεοαποκτηθέντος από την Μπάγερν Ολίσε (11′) ήταν άστοχα. Απτόητες από την έλλειψη ακρίβειας, οι δύο ομάδες συνέχισαν να παίζουν μπροστά και έψαχναν επανειλημμένα για απευθείας διαδρομές στα βαθιά

Η Αίγυπτος σοκάρει τους απρόσεκτους Γάλλους

Αν και η Γαλλία είχε 46% λιγότερη κατοχή μπάλας από τους Αιγύπτιους στην ανάπαυλα, ήταν η ομάδα των γηπεδούχων που παρήγαγε κάποιες αξιόλογες επιθετικές κινήσεις από εκεί και πέρα. Ο Ολίσε δοκίμασε ένα σουτ από τα αριστερά στο 26ο λεπτό, ο Μπαντέ απέτυχε να χτυπήσει το δοκάρι μετά από κόρνερ, πριν ο Λουκέμπα γίνει επίσης πολύ άστοχος λίγο αργότερα (40′).

Μετά την επανάληψη, οι Γάλλοι δεν άφησαν σχεδόν καθόλου περιθώρια στους αντιπάλους τους να αναπνεύσουν, κερδίζοντας αρκετή κατοχή στο κέντρο και ελέγχοντας σχεδόν κατά βούληση τη δράση. Παρόλα αυτά, δεν μπόρεσαν να σκοράρουν και ο αρχηγός Λακαζέτ αστόχησε επίσης άθλια από λίγα μέτρα στο 60ο λεπτό.

Το αναπόφευκτο συνέβη: μόλις δύο λεπτά μετά την αστοχία του Λακαζέτ, η μπάλα κατέληξε στα πόδια του Μαχμούντ Σαμπέρ στην απέναντι πλευρά, ο οποίος τελείωσε χωρίς δισταγμό και έστειλε ένα δυνατό σουτ κάτω από το οριζόντιο δοκάρι. Το γεγονός ότι η Γαλλία δεν κατάφερε να απαντήσει άμεσα στο πρόσωπο του Ματέτα (64′) και του Ακλιούτσε (65′) συνάδει με τη δυσάρεστη συνολική εικόνα της γαλλικής επίθεσης

Ο Ολίσε εξυπηρετεί άψογα τον Ματέτα

Αφού ο Λακαζέτ σημάδεψε το δοκάρι στο 75ο λεπτό και ο Μπαντέ το δοκάρι αμέσως μετά, χρειάστηκε μια αναλαμπή έμπνευσης από τον Ολίσε, ο οποίος απέκρουσε μέχρι το 83ο λεπτό. Τότε, όμως, ο νέος παίκτης του Μονάχου παρείχε στον επερχόμενο Ματέτα μια εντυπωσιακή πάσα, την οποία ο πρώην Μαϊνέρ τελείωσε με ακριβές δεξί σουτ στην αριστερή γωνία των διχτύων.

Βαθιά μέσα στις καθυστερήσεις, οι οποίες αρχικά διήρκεσαν έξι λεπτά, υπήρχαν πολλές ενδείξεις ότι η Γαλλία θα κέρδιζε πέναλτι, αλλά ο διαιτητής Said Martinez από την Ονδούρα έκρινε ότι ο Badé είχε διαπράξει παράβαση μετά από έλεγχο VAR διάρκειας ενός λεπτού. Εν τω μεταξύ, το γεγονός ότι ο Ομάρ Φαγιέντ, ο οποίος φέρεται να είχε διαπράξει το χάντμπολ, αντίκρισε κίτρινη κάρτα επειδή διαμαρτυρήθηκε κατά τη διάρκεια του ελέγχου, έμελλε να έχει επιπτώσεις.

Η Γαλλία εξασφαλίζει τη θέση της στον τελικό στην παράταση

Μόλις δύο λεπτά μετά την έναρξη της παράτασης, ο κεντρικός αμυντικός, ο οποίος είχε ήδη τιμωρηθεί, αναγκάστηκε να κάνει φάουλ στον αναπληρωματικό Ντουέ, με αποτέλεσμα να δεχθεί κίτρινη κάρτα. Από εκεί και πέρα ήταν ακόμα πιο πικρό για τους δέκα Αιγύπτιους, όταν ο Ματέτα πέτυχε διπλό γκολ με το κεφάλι στο 99ο λεπτό

Για την τελική απόφαση ήταν υπεύθυνος λίγο αργότερα ο

Olise, ο οποίος επισφράγισε την εντυπωσιακή του εμφάνιση με ένα παγωμένο χαμηλό σουτ (109′) και μάλιστα δέκα λεπτά αργότερα έχασε οριακά ένα δοκάρι. Η Γαλλία θα αντιμετωπίσει τώρα την Ισπανία, η οποία νίκησε το Μαρόκο με 2-1, στον τελικό της Πέμπτης, την Παρασκευή (6μμ). Για την Αίγυπτο, το χάλκινο μετάλλιο διακυβεύεται ήδη την Πέμπτη (5 μ.μ.)