Ο Nkunku σκοράρει για τρίτο συνεχόμενο παιχνίδι – και ανησυχεί ξανά για λίγο

Η

Chelsea FC κέρδισε για πρώτη φορά στη φετινή καλοκαιρινή προετοιμασία: Οι Μπλε νίκησαν με 3-0 την μεξικανική CF America στην Ατλάντα στο πλαίσιο του ταξιδιού τους στις ΗΠΑ

Τα δύο πρώτα παιχνίδια του Έντσο Μαρέσκα ως νέου προπονητή της Τσέλσι ήταν πολύ διαφορετικά, αλλά μετά την ισοπαλία 2-2 με την ουαλική Wrexham και την ήττα με 4-1 από τη σκωτσέζικη Σέλτικ Γλασκώβης, ο Ιταλός πανηγύρισε την πρώτη του νίκη το βράδυ της Πέμπτης.

Η νέα καλοκαιρινή μεταγραφή του Ντέβσμπουρι-Χαλ έκανε ντεμπούτο στο αρχικό σχήμα στη νίκη με 3-0 επί της CF America, ενώ ο τερματοφύλακας Γιόργκενσεν (που ήρθε από τη Βιγιαρεάλ για κάτι λιγότερο από 25 εκατομμύρια ευρώ) έκανε επίσης την πρώτη του εμφάνιση στην εστία της Τσέλσι στο δεύτερο 45λεπτο. Το πρώιμο προβάδισμα, πάντως, έδωσε ο Νκούνκου, ο οποίος δείχνει την πρώτη του φόρμα στην καλοκαιρινή προετοιμασία: Αφού πέτυχε από ένα γκολ κόντρα στη Wrexham και τη Celtic, ο πρώην παίκτης της Λειψίας άνοιξε το σκορ και κόντρα στην CF America – με πέναλτι μετά από τρία λεπτά, το οποίο έστειλε ψύχραιμα στο κέντρο.

Στη συνέχεια η Τσέλσι συνέχισε να κυριαρχεί στο παιχνίδι και τελικά έφτασε στη νίκη μετά από 21 λεπτά: Ο Dewsbury-Hall στάλθηκε στη βασική γραμμή από αριστερά, όπου ο ταλαντούχος επιθετικός Guiu, που είχε έρθει από την FC Barcelona, με παγωμένη ακρίβεια έπιασε την κεφαλιά. Ήταν το πρώτο γκολ του 18χρονου στην τρίτη συνεχόμενη εμφάνισή του στην αρχική ενδεκάδα.

Ο Ντιλροσούν χτυπάει το δοκάρι

Το φαβορί στη συνέχεια ήταν πολύ απρόσεκτο με τις ευκαιρίες του, με χαρακτηριστικό παράδειγμα μια χαμένη διπλή ευκαιρία από τους Στέρλινγκ και Γκούστο. Την καλύτερη ευκαιρία των Μεξικανών έχασε ο πρώην παίκτης της Χέρτα, Ντιλροσούν, ο οποίος με δυνατό αριστερό σουτ σημάδεψε το οριζόντιο δοκάρι.

Μετά την ανάπαυλα, ο Νκούνκου ήταν και πάλι αυτός που έδωσε τον τόνο. Ο τερματοφύλακας Cota μπόρεσε να σταματήσει τον Γάλλο μόνο με φάουλ και ο Madueke με πλασέ στην αριστερή πάνω γωνία έστειλε το πέναλτι που προέκυψε για το 3:0 (79′).

Ο Nkunku, ο οποίος ήταν ένας επαναλαμβανόμενος απών την περασμένη σεζόν, ανησύχησε για λίγο καθώς αποχώρησε κουτσαίνοντας με το τελευταίο σφύριγμα. Όμως ο Μαρέσκα έδωσε γρήγορα το πράσινο φως: “Οι Malo Gusto, Benoit Badiashile και Christopher Nkunku είχαν μόνο κράμπες. “

Σε γενικές γραμμές, ο Ιταλός ήταν ευχαριστημένος με την πρώτη του νίκη ως προπονητής των Μπλε. “Από την προσωπική μου άποψη, βελτιωνόμαστε σταθερά στα παιχνίδια από τη Wrexham στη Celtic μέχρι σήμερα – και αυτό είναι το πιο σημαντικό πράγμα”, δήλωσε ο 44χρονος.