Ο Angelino αστοχεί για εκατοστά: Juve παραμένει αλώβητη

Από ουδέτερη σκοπιά, το κορυφαίο ματς αυτής της 3ης αγωνιστικής της Serie A δεν ανταποκρίθηκε στις υποσχέσεις του. Παρ’ όλα αυτά, η Γιουβέντους και η Ρόμα συναντήθηκαν σε υψηλό επίπεδο. Ο Βλάχοβιτς και ο Αντζελίνο είχαν τις καλύτερες ευκαιρίες

Η Γιουβέντους είχε ξεκινήσει αυτή τη νέα σεζόν στη Serie A με δύο νίκες με 3-0, αλλά τώρα αντιμετώπισε για πρώτη φορά πραγματικό αντίπαλο στην αναμέτρηση με τη Ρόμα, η οποία παραμένει χωρίς νίκη (η πρόσφατη ήττα με 2-1 από την Έμπολι ήταν ιδιαίτερα πικρή).

Οι Ρωμαίοι, με προπονητή τον Ντανιέλε ντε Ρόσι, ήταν από την αρχή τολμηροί και εξαιρετικά σταθεροί αμυντικά. Αυτό είχε ως αποτέλεσμα οι γηπεδούχοι να αναγκαστούν να παίξουν βαθιά στο δικό τους μισό με όλους τους παίκτες του γηπέδου σε πολλές περιπτώσεις

Αυτό που έλειπε, ωστόσο, από τους Giallorossi, οι οποίοι ξεκίνησαν με τον 19χρονο γηγενή Pisilli και τον Saelemaekers, ο οποίος ήρθε από τη Μίλαν με αντάλλαγμα τον επιθετικό Abraham λίγο πριν το τέλος του αγώνα (στον πάγκο ήταν οι δύο Αργεντινοί παγκόσμιοι πρωταθλητές Paredes και Dybala), ήταν η διείσδυση. Μόνο ο Saelemaekers μπόρεσε να δοκιμάσει τον τερματοφύλακα της Γιούβε Di Gregorio (13ος)

Vlahovic εδώ, Angelino εκεί

Από ουδέτερη σκοπιά, τα στιγμιότυπα έλειπαν επομένως και πολλές προσπάθειες έμειναν στο κενό. Τουλάχιστον ο Βλάχοβιτς έφτασε κοντά και πάλι από την πλευρά της Τορίνο, αλλά τον απέκρουσε ο Σέρβος συμπατριώτης του Σβίλαρ μέσα στην περιοχή της Ρόμα (42′).

Ο Βλάχοβιτς είχε επίσης την ευκαιρία να σκοράρει στο δεύτερο ημίχρονο, αλλά αυτή τη φορά δεν χτύπησε σωστά τη μπάλα – με αποτέλεσμα αυτή να περάσει αριστερά άουτ (48′). Ανανεωμένοι με τις προσθήκες στα τέλη του καλοκαιριού, τον Francisco Conceicao (δανεικός από την FC Porto) και τον Koopmeiners (έφτασε από το Μπέργκαμο μετά από λασπομαχία), οι Μπιανκονέρι είχαν ξεκάθαρα τον έλεγχο σε αυτή τη φάση. Ωστόσο, δεν μπόρεσαν να διασπάσουν πραγματικά τη συμπαγή άμυνα των Ρωμαίων. Τουλάχιστον ο Γιλντίζ είχε ένα σουτ (70′), αλλά αυτό ήταν ό,τι καλύτερο μπορούσε να γίνει – επίσης επειδή ο Βλάχοβιτς πήρε μια φορά λανθασμένα μια πολύ καλή πάσα (75′).

Το 0:0 είχε γίνει προ πολλού το τελικό σκορ – και όμως κάτι παραλίγο να αλλάξει. Διότι στα τελευταία λεπτά, όταν οι Τζιαλορόσι είχαν ήδη φανεί πολύ κουρασμένοι, η Ρόμα, ενισχυμένη με τον Ντιμπάλα και τον πρώην παίκτη της Γκλάντμπαχ Κονέ, πίεσε και πάλι. Συμπεριλαμβανομένης της ευκαιρίας να κάνει το 1:0 στις καθυστερήσεις: ο Αντζελίνο είχε βοηθήσει ο ίδιος να ξεκινήσει την κίνηση, πριν ο αριστεροπόδαρος επιθετικός, που έκτοτε υπέγραψε μόνιμα από την RB Λειψίας, χτυπήσει με ζουμερό μακρινό σουτ μόλις δίπλα από το δεξί δοκάρι (90′).

Το τελικό γκολ – και δύο βεβαιότητες: Η Γιούβε παρέμεινε στην κορυφή της βαθμολογίας ενόψει της επερχόμενης διακοπής του Nations League με επτά βαθμούς και ακόμα δεν έχει δεχθεί ούτε ένα γκολ (!), μαζί με την πρωταθλήτρια Ίντερ (4-0 την Αταλάντα). Και η Ρόμα; Παραμένει χωρίς νίκη