Σάββατο, 6 Ιουλίου, 2024
ΑρχικήUncategorizedΟ Χάντσον-Οντόι ξυπνάει την πρώην ομάδα του: Τσέλσι παραμένουν σε πορεία προς...

Ο Χάντσον-Οντόι ξυπνάει την πρώην ομάδα του: Τσέλσι παραμένουν σε πορεία προς την Ευρώπη

Η Τσέλσι FC διατηρεί ζωντανό το ευρωπαϊκό της όνειρο με την τρίτη συνεχόμενη νίκη της. Λίγο πριν το τέλος φάνηκε ότι θα έχανε στο Νότιγχαμ. Το εναρκτήριο γκολ του Callum Hudson-Odoi ταρακούνησε τους υποτονικούς Μπλε, οι οποίοι γύρισαν το ματς μέσα σε δύο λεπτά

Η αφετηρία ήταν ξεκάθαρη: η ισοπαλία της Newcastle United το απόγευμα έδωσε την ευκαιρία στην Chelsea FC να ισοφαρίσει τις “καρακάξες” με νίκη στο Νότιγχαμ. Οι Μπλε είχαν πάρει ώθηση από τη νίκη τους με 5-0 επί της Γουέστ Χαμ και δεν άλλαξαν απέναντι στους Κόκκινους, οι οποίοι είχαν την πρώτη ευκαιρία του αγώνα. Ωστόσο, ο Γουντ δεν κατάφερε να νικήσει τον Πέτροβιτς στην εστία της Τσέλσι (2ο).

Ο Πάλμερ στήνει τον Μούντρικ – Ο Μπόλι έχει την απάντηση

Ο πρώτος πανηγυρισμός επιφυλάχθηκε για τους φιλοξενούμενους: Ο Πάλμερ έβγαλε μια εξαιρετική πάσα στην περιοχή, ο Μούντρικ τον ευχαρίστησε και σκόραρε από οξεία γωνία για να πάρει το προβάδισμα (8ο) – αλλά δεν κράτησε πολύ

Μετά από ένα φάουλ τακτικής του Μπαντιασίλε, ο Γκιμπς-Γουάιτ με ελεύθερο σουτ έστησε τον Μπόλι, ο οποίος ξεπέρασε τον Τζάκσον και με κεφαλιά πέτυχε τη γρήγορη ισοφάριση (16′). Ωστόσο, όσο ζωηρό και αν είχε ξεκινήσει το πρώτο ημίχρονο, στην ανάπαυλα έληξε με σκορ 1-1.

Ο Φόρεστ αστοχεί τρεις φορές στο δοκάρι

Μετά την επανέναρξη, όμως, το παιχνίδι πήρε φωτιά, κυρίως χάρη στους γηπεδούχους, οι οποίοι ήθελαν να σφραγίσουν επιτέλους την παραμονή τους στην κατηγορία με έναν βαθμό. Ωστόσο, όπως όλοι γνωρίζουμε στο υπόγειο, αρχικά δεν είχαν την απαραίτητη τύχη.

Οι Γέιτς (53), Γκιμπς-Γουάιτ (57) και Χάντσον-Οντόι (71) είχαν καλές ευκαιρίες, αλλά το δοκάρι στάθηκε εμπόδιο και στις τρεις

Hudson-Odoi ξυπνάει τους Μπλε

Φαινόταν, ωστόσο, θέμα χρόνου να τους τινάξει στον αέρα το παθητικό παιχνίδι των νυσταγμένων Μπλε -μόνο ο Τιάγκο Σίλβα χάρισε στους φιλοξενούμενους κάποια επίθεση (63ο) -.

Κι έτσι ήταν ο πρώην Μπλε Χάντσον-Οντόι που έσπασε τα μάγια με μια ακόμη δυνατή επίθεση (74′), η οποία προφανώς αφύπνισε τους Μπλε. Η Chelsea FC ήταν ξαφνικά εκεί – και γύρισε το παιχνίδι μέσα σε δύο λεπτά. Πρώτα ο Στέρλινγκ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα (80′), στη συνέχεια ο Τζάκσον με κεφαλιά έστειλε την μπάλα ελεύθερα στα δίχτυα (82′).

Η Τσέλσι παραμένει σε επαφή με τη Νιούκαστλ Γιουνάιτεντ στην κούρσα για την πρώτη θέση, αλλά η ήττα μάλλον δεν είναι πολύ τραγική ούτε για τη Φόρεστ. Με διαφορά τερμάτων δώδεκα γκολ καλύτερη από την πρώτη θέση υποβιβασμού και τη Luton Town, θα πρέπει να πάνε πολλά στραβά την τελευταία αγωνιστική. Ειδικά καθώς η Νότιγχαμ φιλοξενεί την ήδη υποβιβασμένη Burnley FC (Κυριακή, 17:00). Η Τσέλσι παίζει την ίδια ώρα με την Μπόρνμουθ