Πέμπτη, 19 Σεπτεμβρίου, 2024
ΑρχικήTennisΟ Τζόκοβιτς αφήνει ανοιχτό το μέλλον του μετά την Ολυμπιακή νίκη

Ο Τζόκοβιτς αφήνει ανοιχτό το μέλλον του μετά την Ολυμπιακή νίκη

Ο Ρότζερ Φέντερερ έχει αποσυρθεί από το τένις εδώ και καιρό. Η καριέρα του Ραφαέλ Ναδάλ φαίνεται επίσης να φτάνει στο τέλος της. Και ο Νόβακ Τζόκοβιτς; Κατακτά το χρυσό Ολυμπιακό χρυσό – και θέλει να απολαύσει τη στιγμή

Το αστέρι του τένις Novak Djokovic άφησε ανοιχτό το μέλλον του μετά την ολυμπιακή του νίκη στο Παρίσι. “Κάποια μέλη της οικογένειάς μου έκαναν κάποιες νύξεις για το αν αυτό ήταν. Δεν ξέρω”, δήλωσε ο Σέρβος νικητής ρεκόρ σε τουρνουά Grand Slam στο ARD: “Τώρα θέλω να γιορτάσω και να απολαύσω τη στιγμή”.

Ο Τζόκοβιτς κατέκτησε για πρώτη φορά το χρυσό μετάλλιο με 7:6 (7:3), 7:6 (7:2) στον τελικό απέναντι στον Ισπανό πρωταθλητή του Γαλλικού Όπεν και του Γουίμπλεντον Κάρλος Αλκαράζ. Ο πρώην επί μακρόν πρώτος στον κόσμο εξασφάλισε έτσι το τελευταίο κομμάτι του παζλ που έλειπε στην εξαιρετική καριέρα του.

“Για να είμαι ειλικρινής, δεν ξέρω τι μου επιφυλάσσει το μέλλον”, δήλωσε ο 37χρονος στη συνέντευξη Τύπου. Ωστόσο, δεν απέκλεισε το ενδεχόμενο μιας ακόμη Ολυμπιακής παρουσίας το 2028 σε ηλικία 41 ετών. “Θέλω να παίξω στο Λος Άντζελες, μου αρέσει να παίζω για τη χώρα μου”, είπε.

Το χρυσό στους Ολυμπιακούς Αγώνες έχει τεράστια σημασία για τον Τζόκοβιτς

Το χρυσό μετάλλιο σημαίνει πολλά γι’ αυτόν. “Είναι σίγουρα η μεγαλύτερη αθλητική επιτυχία που είχα ποτέ”, δήλωσε ο Σέρβος νούμερο δύο της παγκόσμιας κατάταξης στο Παρίσι, βάζοντας τη νίκη πάνω από τους 24 τίτλους του σε Grand Slam εκείνη τη στιγμή.

Το 2021, ο Σέρβος δεν κατάφερε να προκριθεί στα ημιτελικά του Τόκιο απέναντι στον μετέπειτα Ολυμπιονίκη Alexander Zverev και τερμάτισε τέταρτος χωρίς μετάλλιο. Ο Τζόκοβιτς έχασε στον πρώτο γύρο στο Ρίο ντε Τζανέιρο το 2016 και τερμάτισε επίσης τέταρτος στο Λονδίνο το 2012. Το μοναδικό του προηγούμενο μετάλλιο προήλθε από το ντεμπούτο του στους Ολυμπιακούς Αγώνες το 2008, όταν κατέκτησε το χάλκινο μετάλλιο στο Πεκίνο.

“Η πίεση ήταν γιγαντιαία”, δήλωσε ο Τζόκοβιτς: “Είναι δύσκολο να περιγράψεις τι συμβαίνει στο κεφάλι σου. Ήταν μια τεράστια ανακούφιση όταν τελείωσε ο αγώνας και οριστικοποιήθηκε η νίκη. Ήταν το εμπόδιο που δεν μπόρεσα ποτέ να ξεπεράσω στη μέχρι τώρα καριέρα μου.”