Πέμπτη, 4 Ιουλίου, 2024
ΑρχικήUncategorized"Ο Στέφαν μας έσωσε": Ο Ορτέγκα Μορένο ξύπνιος αμέσως μετά την είσοδό...

“Ο Στέφαν μας έσωσε”: Ο Ορτέγκα Μορένο ξύπνιος αμέσως μετά την είσοδό του ως αλλαγή

Erling Haaland και Stefan Ortega Moreno ήταν οι νικητές του αγώνα στη νίκη της Μαν Σίτι επί των Σπερς. Και οι δύο δέχτηκαν επαίνους από τους συμπαίκτες τους

Στο 86ο λεπτό της αναμέτρησης, ο Μανουέλ Ακάντζι έχασε την μπάλα και έδωσε μεγάλη ευκαιρία στα Σπερς. Ο Heung-Min Son ξέφυγε και έτρεξε μόνος του προς την εστία της Man City. Ο Στέφαν Ορτέγκα Μορένο βρισκόταν στο τέρμα από το 69ο λεπτό. Ο 31χρονος είχε ήδη κάνει δύο αποκρούσεις απέναντι στον Ντέγιαν Κουλουσέφσκι και ήταν ανίκητος και απέναντι στον αρχηγό της Τότεναμ. Ο Ortega Moreno βγήκε από την εστία του, έμεινε ακίνητος στο σημείο του πέναλτι για πολλή ώρα και στη συνέχεια έβγαλε γρήγορα το δεξί του πόδι για να αποτρέψει την ισοφάριση

Και αυτό παρά το γεγονός ότι ο Ορτέγκα Μορένο δεν είχε πολύ χρόνο για να προθερμανθεί. Στο 62ο λεπτό, ο αμυντικός των Σπερς Ρομέρο έπεσε πάνω στον Έντερσον και είδε κίτρινη κάρτα για το φάουλ του. Ο τερματοφύλακας της Σίτι χρειάστηκε να νοσηλευτεί για αρκετή ώρα, αλλά προσπάθησε ξανά και δεν ήταν ευχαριστημένος με την αντικατάστασή του λίγο αργότερα. Ενώ ο Έντερσον συνέχισε να γκρινιάζει στον πάγκο, ο αντικαταστάτης του ήταν αμέσως έτοιμος

Οι ευχαριστίες του Ακαντζί και τα εύσημα του Ρόντρι

Για τη μεγάλη ανακούφιση του Akanji: “Πήγα σε αυτόν αμέσως μετά το παιχνίδι και τον ευχαρίστησα. Ευχαριστώ πολύ τον Στέφαν που κράτησε την μπάλα”. Και ο Ρόντρι ήξερε επίσης ποιον να ευχαριστήσει στο μικρόφωνο του Σκάι μετά το παιχνίδι, το οποίο έφερε τους “γαλάζιους” πολύ κοντά στον τέταρτο συνεχόμενο τίτλο τους: “Ο Στέφαν μας έσωσε, ήταν απλά απίστευτος”. Ο Πεπ Γκουαρντιόλα συμμετείχε επίσης: “Ο Στέφαν Ορτέγκα Μορένο μας έσωσε, αλλιώς η Άρσεναλ θα ήταν πρωταθλήτρια της Premier League.”

Ο Ροντρί τόνισε “όλους τους παίκτες που ήρθαν”. Καθοριστικό ρόλο στη νίκη με 2-0 έπαιξε και ο Τζέρεμι Ντόκου. Ο εξτρέμ είχε αντικατασταθεί μαζί με τον Ορτέγκα Μορένα επειδή ο Κέβιν Ντε Μπρούινε έπρεπε να αποχωρήσει μετά από κλωτσιά στον αχίλλειο τένοντα μαζί με τον Έντερσον, στον οποίο είχε πέσει ο Ρομέρο. Λίγο πριν το τέλος, ο Ντόκου εκτέλεσε το πέναλτι, το οποίο ο Χάαλαντ μετέτρεψε με ασφάλεια για το τελικό σκορ

Haaland κάνει τη διαφορά

Ο Νορβηγός συμπεριλήφθηκε και στον ύμνο των επαίνων του Ρόντρι: “Νομίζω ότι έχουμε τον καλύτερο επιθετικό στον κόσμο. Αυτός έκανε τη διαφορά σήμερα. Η ομάδα χρειαζόταν δύο γκολ”. Και ο Χάαλαντ, ο οποίος πριν από τα γκολ του, ειδικά στο πρώτο ημίχρονο, είχε ελάχιστες συμμετοχές, τα κατάφερε.

Ως αποτέλεσμα, οι Skyblues ανέβηκαν στην πρώτη θέση εγκαίρως για το φινάλε της σεζόν την Κυριακή. Οι πρωταθλητές έχουν προβάδισμα δύο βαθμών από την Άρσεναλ ενόψει του τελευταίου αγώνα στην έδρα της Γουέστ Χαμ.