Τετάρτη, 9 Οκτωβρίου, 2024
ΑρχικήBasketballΟ Σρέντερ με καλό ντεμπούτο στην προετοιμασία - πείθει ο κορυφαίος Ρισάκερ

Ο Σρέντερ με καλό ντεμπούτο στην προετοιμασία – πείθει ο κορυφαίος Ρισάκερ

Ο Ντένις Σρέντερ ξεκίνησε την προετοιμασία με τους Μπρούκλιν Νετς με 106:115. Ωστόσο, ο Γερμανός αρχηγός της παγκόσμιας πρωταθλήτριας πραγματοποίησε μια καλή εμφάνιση. Το ίδιο ίσχυσε και για τον top pick Ζακχαρί Ρισάχερ, ο οποίος φόρεσε για πρώτη φορά τη φανέλα των Ατλάντα Χοκς

Ο

Schröder έπαιξε μόνο στο πρώτο ημίχρονο κόντρα στους L.A. Clippers στο Oceanside/Καλιφόρνια, με τον Γερμανό να συγκεντρώνει δέκα πόντους (4/7 FG), πέντε ασίστ και δύο κλεψίματα ως βασικός στο ένα. Ο Μπεν Σίμονς ήταν επίσης στην αρχική πεντάδα, αλλά αναπτύχθηκε στην frontcourt. Ο Αυστραλός έμεινε χλωμός, αλλά τουλάχιστον πήρε ένα τζάμπολ, το οποίο όμως αστόχησε. Ο Σίμονς σημείωσε δύο πόντους (1/5 FG) και μάζεψε τρία ριμπάουντ.

Αντίθετα, ο Kawhi Leonard έπρεπε να ξεκουραστεί για τους Clippers, ενώ και οι υπόλοιποι βασικοί είχαν ρεπό μετά τη διακοπή. Ο Τζέιμς Χάρντεν ήταν πρώτος σκόρερ με 14 πόντους (6/9) στο πρώτο ημίχρονο, αλλά συγκέντρωσε και έξι λάθη σε 16 λεπτά.

Ήταν ο δεύτερος αγώνας προετοιμασίας των Σανς στο East Lansing/Michigan, με τον Κέβιν Ντουράντ να σημειώνει 21 πόντους (8/12) σε μόλις 19 λεπτά. Οι βασικοί έπαιξαν καλά και στο τρίτο δεκάλεπτο και προηγήθηκαν μέχρι και με 20 πόντους όταν ο νέος προπονητής Μάικ Μπουντενχόλζερ πέρασε τους αναπληρωματικούς του. Ο Τζέιλεν Ντουρέν (17) και ο Τζέιντεν Άιβι (16) ήταν οι κορυφαίοι σκόρερ του Ντιτρόιτ, ενώ ο Κέιντ Κάνινγκχαμ (3, 1/6, 8 ασίστ) δεν είχε ρυθμό.

Ο κορυφαίος εκλεκτός Ζακχαρί Ρισάκερ κάνει καλό ντεμπούτο για την Ατλάντα

Για το Σικάγο, ο Τζος Γκίντι (11, 7 ριμπάουντ, 3 ασίστ) έκανε καλό ντεμπούτο, αλλά το τρίποντο δεν έπεφτε (0/3). Καλύτερα πήγαν τα πράγματα για τον Coby White (21), ενώ ο Evan Mobley (19, 9/14) σημείωσε τους περισσότερους πόντους για το Cleveland. Ο Matas Buzelis, ο λοταρίας του Σικάγο, ήρθε από τον πάγκο και πέτυχε δέκα πόντους σε 21 λεπτά.

Στο ντεμπούτο του top pick Ζακχαρί Ρισάκερ, οι Ατλάντα Χοκς επικράτησαν της Ιντιάνα με 131-130, με τον Σεθ Λάντρι να πετυχαίνει το νικητήριο γκολ με τη σειρήνα. Ο Ρισάτσερ χρησιμοποιήθηκε μόνο ως έκτος παίκτης, αλλά πέτυχε 18 πόντους (7/9 FG, 3/4 τρίποντα) σε ισχυρές αποδόσεις. Ο Τζέιλεν Τζόνσον (19, 10 ριμπάουντ) σημείωσε νταμπλ νταμπλ σε 22 λεπτά συμμετοχής, ενώ οι Πέισερς χρησιμοποίησαν τους βασικούς τους μόνο στο πρώτο ημίχρονο. Οι φιλοξενούμενοι κέρδισαν αυτά τα 24 λεπτά με 63:58.

Ο ΛαΜέλο Μπολ άφησε και πάλι καλές εντυπώσεις για τη Σάρλοτ, πετυχαίνοντας 24 πόντους (6/12 τρίποντα) σε 23 λεπτά. Εντυπωσίασε επίσης και πάλι ο Νο6 εκλεκτός Τιντζάν Σαλάουν (15, 5/9 FG, 8 ριμπάουντ) με τέσσερα τρίποντα. Για το Μαϊάμι, οι σταρ Τζίμι Μπάτλερ (11) και Μπαμ Αντεμπάγιο (13) έπαιξαν μόνο στο πρώτο ημίχρονο