Ο Σαλάχ αναπληρώνει το λάθος του Κονατέ: Η Λίβερπουλ είναι η νέα πρωταθλήτρια

Αφού η Μάντσεστερ Σίτι είχε φέρει μόνο ισοπαλία νωρίτερα το απόγευμα, η Liverpool FC έπρεπε να κερδίσει την ουραγό Γουλβερχάμπτον για να βρεθεί στην κορυφή της βαθμολογίας. Οι «κόκκινοι» τα κατάφεραν, έστω και πολύ δύσκολα.

Η Λίβερπουλ, η οποία ξεκίνησε με δέκα νέους παίκτες σε σχέση με το 5-1 στο League Cup επί της Γουέστ Χαμ Γιουνάιτεντ (μόνο ο Ντιόγκο Γιότα ξεκίνησε ξανά), τα βρήκε εξαιρετικά δύσκολα για μεγάλο χρονικό διάστημα στην ουραγό Γουλβερχάμπτον και συχνά άργησε ένα βήμα παραπάνω απέναντι σε μια θαρραλέα ομάδα της Γουλβς. Η ομάδα του Γκάρι Ο’Νιλ, που είχε πάρει μόλις έναν βαθμό μέχρι στιγμής, είχε από την άλλη αυτοπεποίθηση στην μπάλα και πολλούς συνδυασμούς, αλλά οι γηπεδούχοι, που είχαν πρόσφατα χάσει με 3-1 στην Άστον Βίλα, δεν είχαν τις ευκαιρίες για να σκοράρουν.

Χρειάστηκε να φτάσουμε στο 22ο λεπτό για να μπει ο Matheus Cunha από τη δεξιά πτέρυγα και να θέσει σε δοκιμασία τον Alisson. Μόλις μετά από μισή ώρα οι «κόκκινοι» πήραν τον έλεγχο του παιχνιδιού και προσπάθησαν να φτάσουν μπροστά από την εστία των Wanderers. Τα κατάφεραν για πρώτη φορά στο 40ο λεπτό, όταν ο Szoboszlai απέτυχε να νικήσει τον Johnstone από κοντά. Λίγο αργότερα, όμως, τα μάγια έσπασαν: Ο Ντιόγκο Γιότα πήρε άπλετο χώρο, έβγαλε τη σέντρα και βρήκε στο κέντρο τον Κονατέ, η κεφαλιά του οποίου πέρασε μέσα (45′).

Οι Κόκκινοι παρέμειναν κυρίαρχοι μετά την ανάπαυλα, αλλά ήταν πολύ απρόσεκτοι με τις λίγες μεγάλες ευκαιρίες τους. Ο Σαλάχ δεν αποδέχθηκε την πρόσκληση του Λεμίνα και έχασε το ορφανό γκολ με το πιο αδύναμο δεξί του πόδι (50′). Αντίθετα, ο Κονατέ έκανε γκάφα στην άλλη άκρη, την οποία η Γουλβς μπόρεσε να εκμεταλλευτεί και να ισοφαρίσει εκ του μηδενός (56′).

Ο Σαλάχ αποκαθιστά τη διαφορά

Αυτό το ενδιάμεσο αποτέλεσμα δεν έμελλε να διαρκέσει για πολύ, ωστόσο, καθώς λίγο λιγότερο από τρία λεπτά αργότερα ο Nelson Semedo ανέτρεψε τον συμπατριώτη του Diogo Jota μέσα στην ίδια του την περιοχή, αφήνοντας τον διαιτητή Anthony Taylor να μην έχει άλλη επιλογή από το να δείξει το σημείο (59′). Ο Σαλάχ, βέβαια, δεν έχασε την ευκαιρία αυτή και αποκατέστησε τη διαφορά στο 61ο λεπτό.

Στη συνέχεια οι «κόκκινοι» είχαν μερικές ακόμη ευκαιρίες για να πετύχουν και τρίτο γκολ (ο Τζόουνς δοκίμασε τον Τζόνστον στο 79ο λεπτό), αλλά αμυντικά η νίκη δεν κινδύνευε πλέον. Τίποτα περισσότερο δεν ήρθε από την Γουόντερερς, που σημαίνει ότι η Λίβερπουλ ανέβηκε στην κορυφή της Premier League με την πέμπτη νίκη της στο πρωτάθλημα, εκμεταλλευόμενη την ισοπαλία της Μαν Σίτι.

Η LFC συνεχίζει τις υποχρεώσεις της στο Τσάμπιονς Λιγκ την Τετάρτη απέναντι στην Μπολόνια (9μμ), ενώ η Γουλβς φιλοξενεί την Μπρέντφορντ το επόμενο Σάββατο στις 4μμ.