Πέμπτη, 19 Σεπτεμβρίου, 2024
ΑρχικήUncategorizedΟ Σακίρι σκοράρει στο 120ο +3, ο Χιτζ αποκρούει πέναλτι στο 120ο...

Ο Σακίρι σκοράρει στο 120ο +3, ο Χιτζ αποκρούει πέναλτι στο 120ο +4: Η Βασιλεία αποφεύγει τον αποκλεισμό

Η

FC Basel πέρασε στους 16 του Κυπέλλου Ελβετίας με έναν ιδιαίτερο τρόπο. Η παράταση απέναντι στην ομάδα της δεύτερης κατηγορίας Stade Nyonnais αποδείχθηκε αξέχαστη

Όλα ήταν στη θέση τους για την τελική αναμέτρηση: είχαν περάσει 120 λεπτά μεταξύ της ομάδας της δεύτερης κατηγορίας Stade Nyonnais και του φαβορί FC Basel, αλλά τότε ήταν που τα πράγματα θα αποκτούσαν πραγματικό ενδιαφέρον: Η Βασιλεία, που βρισκόταν σε αριθμητική υπεροχή από το 116ο λεπτό (κίτρινο-κόκκινο κατά της Αβντουλαχού), κέρδισε πέναλτι.

Ο φαλτσαρισμένος επιστρεφόμενος Σακίρι (μόλις ένα μήνα πίσω στον σύλλογο και αυτή τη φορά αντικαταστάθηκε στο 78ο λεπτό) με το περιβραχιόνιο του αρχηγού στο μπράτσο το μετέτρεψε για την υποτιθέμενη νίκη (120.+3).

«Dangge Marwin», έγραψε στο twitter η FCB

Πάντως, οι καθυστερήσεις στην παράταση είχαν άλλη μια ανατροπή: ο δανεικός από τη Στουτγάρδη Σισέ στην πραγματικότητα παραχώρησε άλλο ένα πέναλτι στην άλλη άκρη του γηπέδου πριν το τελικό σφύριγμα. Τότε ήρθε η στιγμή για τον τρίτο πρώην παίκτη της Μπουντεσλίγκα: ο πρώην τερματοφύλακας της BVB και της FCA Hitz απέκρουσε το σουτ του επιθετικού της Νιόν Koré – και έσωσε την ομάδα της πρώτης κατηγορίας από τη διαδικασία των πέναλτι. Έτσι παρέμεινε το 1:0.

«Dangge Marwin», έγραψε στο twitter η FCB μετά το τελικό σφύριγμα μπροστά σε 3.100 θεατές στο Stade de Colovray στην πόλη που φιλοξενεί την UEFA. Στην κανονική διάρκεια του αγώνα, οι αουτσάιντερ από τη Νιόν έπρεπε ή μπορούσαν να ευχαριστήσουν τον τερματοφύλακά τους Μαστίλ, για παράδειγμα απέναντι στον πρώην παίκτη της Χέρτα Καντέ (50.). Ο συμπαίκτης του Kololli με κεφαλιά έστειλε την μπάλα και πάλι πάνω από την άδεια εστία (60′) – έτσι ώστε να χρειαστεί να παιχτεί παράταση

Αμέσως μετά πραγματοποιήθηκε η κλήρωση για τη φάση των 16: Η Βασιλεία θα αντιμετωπίσει εντός έδρας την αντίπαλο της FC Sion στο πρωτάθλημα.