Ο Ρέους έδωσε ασίστ στη νίκη στο ντέρμπι του Λος Άντζελες – Το γκολ του Τέουχερτ δεν ήταν αρκετό για τη Σεντ Λούις

Ο Μάρκο Ρέους έδωσε αποφασιστική τροπή στη συναρπαστική μονομαχία της πόλης στο Λος Άντζελες στις καθυστερήσεις. Ο Σέντρικ Τέουχερτ και ο Χάνι Μουχτάρ μπήκαν στον πίνακα των σκόρερ στο MLS

Ο πρώην παίκτης της Φρανκφούρτης Dejan Joveljic ήταν ένας από τους πρωταγωνιστές σε ένα συναρπαστικό «El Trafico» στην καλιφορνέζικη μητρόπολη του Λος Άντζελες – και ο Marco Reus έπαιξε επίσης ρόλο στη νίκη των LA Galaxy με 4:2 επί της LAFC.

Για τους φιλοξενούμενους, τα πράγματα αρχικά έμοιαζαν εκθαμβωτικά. Ο Mateusz Bogusz (4ος) και ο Denis Bouanga μετά από ασίστ του Timothy Tillman (15ος) έδωσαν προβάδισμα 2-0 στη LAFC στο πρώτο τέταρτο της ώρας. Οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν την ανατροπή τους από το 53ο λεπτό και μετά. Ο Γιόβελιτς (53ο, 67ο) και ο Έντουιν Σερίγιο (55ο) ανέτρεψαν την κατάσταση μέσα σε δώδεκα λεπτά. Και όταν ο Lewis O’Brien αντίκρισε την κόκκινη κάρτα στο 79ο λεπτό για την FC, με προπονητή τον Steven Cherundolo, οι αντίπαλοι εκμεταλλεύτηκαν την αριθμητική τους υπεροχή για να πετύχουν το καθοριστικό γκολ. Ο Ρέους έστησε τον πρώην επαγγελματία της Μπαρτσελόνα Ρίκι Πούιγκ μπροστά από την περιοχή του πέναλτι, ο οποίος με σουτ στη δεξιά γωνία πέτυχε το δέκατο φετινό του γκολ και διαμόρφωσε το τελικό 4:2 (86′).

«Είμαι περήφανος για τα παιδιά γιατί έφαγαν μπουνιές στο πρόσωπο στην αρχή, αλλά στη συνέχεια έδωσαν καλή μάχη», δήλωσε ο προπονητής των Γκάλαξι, Γκρεγκ Βάνεϊ. Ήταν η πρώτη φορά που οι Γκάλαξι κέρδισαν ντέρμπι μετά από τρεις συνεχόμενες ήττες από τη LAFC. Οι Reus & Co. προηγούνται στον πίνακα της Δυτικής Διάσκεψης με 55 βαθμούς μπροστά από τους δεύτερους αντιπάλους τους στην πόλη (47).

Το αστραπιαίο γκολ του Τeuchert δεν είναι αρκετό για το Σεντ Λούις

Η St. Louis City SC (28) είναι προτελευταία μετά την εντός έδρας ήττα με 3-1 από τη Minnesota United και παρά το εναρκτήριο γκολ του Cedric Teuchert στο 4ο λεπτό. Ο πρώην παίκτης της Άουγκσμπουργκ Kelvin Yeboah έκρινε το παιχνίδι από το σημείο του πέναλτι στις καθυστερήσεις.

Στο μεταξύ, η Nashville SC είναι προτελευταία στην Ανατολή, στην οποία συνεχίζει να προηγείται η Ίντερ Μαϊάμι (62 βαθμοί) μετά την εξαιρετική επιστροφή του Λιονέλ Μέσι. Άλλωστε, ο σύλλογος από το Τενεσί επικράτησε με 2:0 στην Ατλάντα. Το γκολ για το 2-0 σημείωσε ο πρώην MVP του MLS Χάνι Μουχτάρ από το Βερολίνο.

Ο προπονητής Σάντρο Σβαρτς και οι New York Red Bulls έχασαν 2-1 στη Chicago Fire και παραμένουν στην τέταρτη θέση της Ανατολικής Περιφέρειας.