Κυριακή, 8 Σεπτεμβρίου, 2024
ΑρχικήUncategorizedΟ Πούλισιτς κάνει σαν τον Μπίρχοφ: Η Μίλαν κυριαρχεί στο ντεμπούτο της...

Ο Πούλισιτς κάνει σαν τον Μπίρχοφ: Η Μίλαν κυριαρχεί στο ντεμπούτο της εντός έδρας

Η Μίλαν ξεκίνησε τις εντός έδρας υποχρεώσεις της με μια λυσσαλέα και πανάξια νίκη με 4:1 επί της Τορίνο. Το σκορ για τους “ροσονέρι” άνοιξε το νέο καλοκαιρινό μεταγραφικό απόκτημα, ο Πούλισιτς.

Η Μίλαν έχει ξεκινήσει άψογα τη νέα σεζόν: Οι Ροσονέρι έδωσαν συνέχεια στην εναρκτήρια νίκη τους με 2-0 επί της Μπολόνια με 4-1 εντός έδρας επί της Τορίνο το βράδυ του Σαββάτου. Το παιχνίδι ξεκίνησε άσχημα για τους φιλοξενούμενους, οι οποίοι αναγκάστηκαν να αντικαταστήσουν τον σκόρερ Sanabria με τραυματισμό μετά από μόλις 22 λεπτά. Με τη συμπλήρωση μισής ώρας, το έργο της κατάκτησης ενός βαθμού στο Μιλάνο έγινε ακόμη πιο δύσκολο, καθώς ο Λόφτους-Τσικ βάδισε δυναμικά στην περιοχή του πέναλτι και εξυπηρέτησε ιδανικά τον πρώην (στην Τσέλσι) και νέο συμπαίκτη του Πούλισιτς. Ο Πούλισιτς δεν έχασε την ευκαιρία και με αριστερό σουτ έκανε το 1:0 (33.).

Ήταν ένα πολύ ιδιαίτερο γκολ για τον Πούλισιτς: από την εισαγωγή του κανόνα των τριών βαθμών τη σεζόν 1994/95, ένας παίκτης είχε σκοράρει στα δύο πρώτα του παιχνίδια στη Serie A για τη Μίλαν μόνο τέσσερις φορές. Μόνο οι Andriy Shevchenko, Mario Balotelli, Jeremy Menez και Oliver Bierhoff έχουν πετύχει αυτό το κατόρθωμα.

Μόλις τρία λεπτά μετά το εναρκτήριο γκολ χρειάστηκαν για να σωπάσει για λίγο το Σαν Σίρο: Με την απαραίτητη δόση τύχης, ο προωθημένος κεντρικός αμυντικός της Τορίνο Σούρς ξεπέρασε τον έκπληκτο τερματοφύλακα της AC, Μαϊνάν (36.). Οι Ροσονέρι δεν θέλησαν να το αφήσουν έτσι και έστειλαν το ένα επιθετικό κύμα μετά το άλλο προς την αντίπαλη εστία. Ανταμείφθηκαν στο 43ο λεπτό, όταν ο διαιτητής Μαουρίτσιο Μαριάνι, βλέποντας το βίντεο, τους καταλόγισε πέναλτι με χέρι, το οποίο ο Ζιρού μετέτρεψε στην πάνω δεξιά γωνία. Πριν από την ανάπαυλα, ο Τεό – ο Ράφαελ Λέο είχε εξυπηρετήσει άψογα τον αρχηγό του – αύξησε το προβάδισμα σε 3:1 με μια θρασύτατη λόμπα με την εξωτερική πλευρά του ποδιού (45.+2).

Δεύτερο αποδεικτικό βίντεο, δεύτερο σίγουρο πέναλτι του Ζιρού

Χρειάστηκε να περάσουν περίπου δέκα λεπτά μετά την ανάπαυλα για να πλησιάσει ξανά επικίνδυνα η Μίλαν: ο Loftus-Cheek απέτυχε με την προσπάθεια του στο τούνελ πάνω στον τερματοφύλακα Milinkovic-Savic (56.). Λίγο αργότερα ο Μαριάνι -και πάλι μετά από βίντεο – αποφάσισε για δεύτερη φορά πέναλτι, το οποίο δεν έχασε ο Ζιρού (65.). Ο Σουρς είχε πιάσει πιο βίαια στο πόδι τον Ράφαελ Λέο, ο Πορτογάλος αντικαταστάθηκε στη συνέχεια και αυτός.

Εκτός από τον Οκαφόρ, αγωνίστηκαν και οι άλλοι νεοφερμένοι Σαμού Τσουκουέζε και Μουσά (ντεμπούτο με τη Μίλαν). Ωστόσο, η τριάδα δεν μπόρεσε να τραβήξει ιδιαίτερα την προσοχή. Οι Ροσονέρι κατέβασαν μερικές ταχύτητες και κατάφεραν να κρατήσουν μια πανάξια νίκη με 4:1.

Το διακύβευμα θα είναι πολύ υψηλότερο στα επόμενα δύο παιχνίδια: Την ερχόμενη Παρασκευή (20.45) η ομάδα του Stefano Pioli φιλοξενεί τη Ρόμα, η οποία βρίσκεται υπό πίεση και η οποία έχασε και στην Hellas Verona το Σάββατο. Μετά τη διεθνή διακοπή, η Μίλαν θα αντιμετωπίσει την Ίντερ Μιλάνου στις 16 Σεπτεμβρίου – ρεβάνς του πρόσφατου ημιτελικού του Champions League και των πρωταθλητών 2022 και 2021. Η Τορίνο φιλοξενεί την CFC Γένοβα στις 3 Σεπτεμβρίου (18.30)