Τρίτη, 17 Σεπτεμβρίου, 2024
ΑρχικήUncategorizedΟ Πούλισιτς ενοχλεί την Μπαρτσελόνα - αλλά ο Λεβαντόφσκι αντεπιτίθεται δύο φορές

Ο Πούλισιτς ενοχλεί την Μπαρτσελόνα – αλλά ο Λεβαντόφσκι αντεπιτίθεται δύο φορές

Ο Χάνσι Φλικ παραμένει αήττητος με την Μπαρτσελόνα μετά από 90 λεπτά. Οι Καταλανοί ξεπέρασαν το εις βάρος τους 2-0 κόντρα στη Μίλαν στη Βαλτιμόρη – και στη συνέχεια έχασαν στα πέναλτι “σόου”

Με τον νέο της προπονητή Χάνσι Φλικ, η Μπαρτσελόνα παραμένει δυσεύρετη: μετά τις νίκες προετοιμασίας επί της Μάντσεστερ Σίτι (4:1 στα πέναλτι) και της Ρεάλ Μαδρίτης (2:1), οι Καταλανοί ζήτησαν τα πάντα και από την πολύ πιο εμφανή Μίλαν το βράδυ της Τετάρτης.

Μπροστά σε 51.337 θεατές στο M&T Bank Stadium της Βαλτιμόρης (Μέριλαντ), ωστόσο, οι Ιταλοί ξεκίνησαν πολύ καλύτερα. Διότι ο πρώην παίκτης της Ντόρτμουντ Πούλισιτς διέπρεψε στο “σπίτι” του:&nbsp- Μόλις στο δέκατο λεπτό ο διεθνής Αμερικανός έστησε με εξαιρετική και καλά οργανωμένη πάσα τον πρώην παίκτη της Φρανκφούρτης Γιόβιτς, ενώ λίγο αργότερα ξεγέλασε τον Γερμανό τερ Στέγκεν με αριστερό σουτ από οξεία γωνία μετά από πάσα του Ράφαελ Λέο (15ο λεπτό).

Η Μπαρτσελόνα είχε προκληθεί – και τώρα τα κατάφερε. Μετά από ένα γρήγορο ξέσπασμα προς τα εμπρός, ο Λεβαντόφσκι τροφοδότησε τον Ραφίνια από αριστερά, αλλά ο 19χρονος τερματοφύλακας Τοριάνι βρέθηκε σε μεγάλη μέρα (18΄). Ωστόσο, στη συνέχεια ο Ραφίνια βρήκε τον σκόρερ Λεβαντόφσκι μετά από έναν τεράστιο εξοστρακισμό, ο οποίος τιμώρησε τον Τιάου, που δίστασε σε μαρκάρισμα, με δεξί σουτ στην κάτω δεξιά γωνία – μόλις 1:2 (22′).

Σε αυτή τη φάση, το κάθετο παιχνίδι της Μπαρτσελόνα προκαλούσε εξαιρετικά προβλήματα στη Μίλαν, αλλά ο Τοριάνι απέκρουσε και πάλι τον Ραφίνια (24′). Λίγο αργότερα, ο τερματοφύλακας της Μίλαν έδιωξε εκτός γραμμής την κοντινή κεφαλιά του Λεβαντόφσκι (29′). Η Μπαρτσελόνα πανηγύριζε στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου, αλλά το εξαιρετικό back-heel του Λεβαντόφσκι στον Πάου Βίκτορ ακυρώθηκε ως οφσάιντ

Flick: “

Μετά την ανάπαυλα, οι Καταλανοί παρέμειναν στη διεκδίκηση της νίκης – και ισοφάρισαν με αυτόν τον συνδυασμό: Ο Pau Victor, ήρωας του πρόσφατου Clasico, εισέβαλε στην περιοχή του πέναλτι από τα δεξιά και πλάσαρε ιδανικά για τον Lewandowski, ο οποίος χρειάστηκε να κρατήσει μόνο το αριστερό του πόδι (58′).

Το παιχνίδι οδηγήθηκε τελικά στη διαδικασία των πέναλτι μετά το κανονικό 90λεπτο, στο οποίο αρκετοί επαγγελματίες έχασαν τα νεύρα τους, αλλά ο Τοριάνι στέρησε στον 20χρονο Φαγιέ την καθοριστική προσπάθεια

“Παίξαμε ένα σπουδαίο δεύτερο ημίχρονο”, επαίνεσε ο Φλικ περισσότερες από μία φορές κατά τη διάρκεια της συνέντευξης Τύπου που ακολούθησε. Ο Λεβαντόφσκι δέχτηκε ιδιαίτερους επαίνους από τον πρώην προπονητή της Μπάγερν: “Άξιζε και τα δύο γκολ γιατί δούλεψε πολύ σκληρά γι’ αυτά”. Σε γενικές γραμμές, ο πρώην ομοσπονδιακός τεχνικός είναι ευχαριστημένος από αυτό που του δείχνει η ομάδα του στην περιοδεία στις ΗΠΑ. “Έχουμε 16χρονους παίκτες που έχουν παίξει εξαιρετικά καλά”, δήλωσε ο Φλικ. “Υπάρχουν παίκτες που έχουν βελτιωθεί πραγματικά πολύ τις τελευταίες ημέρες.”