Ο Ναδάλ χάνει τον τελευταίο «επικό χορό» απέναντι στον Τζόκοβιτς

Ο Ραφαέλ Ναδάλ χάνει την πιθανώς τελευταία του μονομαχία απέναντι στον πρώην αντίπαλό του Νόβακ Τζόκοβιτς. Θα τερματίσει την καριέρα του στο τένις τον επόμενο μήνα

Μικρά μετά την τελευταία μάλλον μονομαχία του με τον Ράφαελ Ναδάλ στο γήπεδο του τένις, ο Νόβακ Τζόκοβιτς υποκλίθηκε βαθιά στον μακροχρόνιο αντίπαλό του. «Ο τελευταίος χορός ήταν ένας επικός χορός και φυσικά συναισθηματικός», έγραψε ο 37χρονος Τζόκοβιτς στην πλατφόρμα X μετά τον αγώνα με τον κατά ένα χρόνο μεγαλύτερο Ναδάλ, στο τουρνουά επίδειξης Six Kings Slam στη Σαουδική Αραβία. «Θα αγαπώ την αντιπαλότητά μας για πάντα. Θα λείψεις από το τένις».

Ο Ναδάλ ηττήθηκε με 2-6, 6-7 (5-7) από τον Ολυμπιονίκη στον αγώνα για την τρίτη θέση στο μίνι τουρνουά το Σάββατο. Ο Ναδάλ πήρε ρακέτα τένις για προτελευταία φορά για τη διοργάνωση στο Ριάντ, η οποία προσέφερε 1,5 εκατομμύριο δολάρια για κάθε συμμετέχοντα. Ο τελικός του Davis Cup από τα μέσα Νοεμβρίου θα είναι η τελευταία του συμμετοχή ως επαγγελματίας.

Ο Jannik Sinner από την Ιταλία κέρδισε στον τελικό του Six Kings Slam με 6:7 (5:7), 6:3, 6:3 τον Ισπανό Carlos Alcaraz. Ωστόσο, ο αγώνας μεταξύ του Τζόκοβιτς και του Ναδάλ, ο οποίος έληξε με μια στενή αγκαλιά μεταξύ των δύο πρώην πρωταθλητών, ήταν σχεδόν περισσότερο στο επίκεντρο

Τα κορυφαία αστέρια είχαν συναντηθεί στο παρελθόν 60 φορές, με τον Τζόκοβιτς να έχει καλύτερο ρεκόρ με 31 νίκες. Ο πρωταθλητής ρεκόρ είναι επίσης ακριβώς μπροστά από τον Ναδάλ (22) όσον αφορά τον αριθμό των τίτλων Grand Slam με 24 θριάμβους