Site icon Sports of the Day

Ο Μπούκερ σώζει την αδύναμη Μπάγερν στο τελευταίο δευτερόλεπτο – Χαϊδελβέργη και Μπάμπεργκ εξασφαλίζουν την πρώτη νίκη

Η

FC Bayern Basketball κέρδισε και το δεύτερο εντός έδρας παιχνίδι της απέναντι στη Veolia Towers Hamburg. Ωστόσο, χρειάστηκε ένα νικητήριο τέρμα από τον Ντέβιν Μπούκερ για να το πετύχει. Η MLP Academics νίκησε τη Βέχτα μπροστά στο κοινό της και η Μπάμπεργκ εξασφάλισε την πρώτη της νίκη στη σεζόν στο Skyliners.

Η Μπάγερν επέστρεψε στις επιτυχίες μετά την ήττα στο Λούντβιγκσμπουργκ, αλλά ούτε κόντρα στο Αμβούργο ήταν κέρασμα. Μετά από ένα καλό ξεκίνημα, το Μόναχο έχασε τελείως το μυαλό του στο ντεμπούτο του παγκόσμιου πρωταθλητή Johannes Voigtmann και ξαφνικά έμεινε πίσω στα μέσα της δεύτερης περιόδου και προηγήθηκε μόνο με τη μικρότερη δυνατή διαφορά (42:41) στην ανάπαυλα.

Η Μπάγερν δεν μπόρεσε να δημιουργήσει μαξιλάρι και μετά το ημίχρονο, με το Αμβούργο να παραμένει στη διεκδίκηση της νίκης χάρη στον Μπρέι Άιβεϊ και τους γηπεδούχους να πετυχαίνουν πλέον ελάχιστα σουτ. Ο σύλλογος των Χανσεατών προηγήθηκε με τέσσερις πόντους στα μέσα της τελευταίας περιόδου, προτού ο Nick Weiler-Babb πυροδοτήσει την τελική επίθεση με ένα slam-dunk. Το Αμβούργο αντέδρασε με αρκετά τρίποντα, αλλά η NBW και ο Βλάντιμιρ Λούσιτς (15, 7 ριμπάουντ) είχαν πάντα έτοιμη απάντηση. Ωστόσο, ο Weiler-Babb ήταν αυτός που έδωσε το προβάδισμα στο Αμβούργο με ένα δαπανηρό λάθος στο τελευταίο λεπτό. Ο Keondry Kennedy (15) έβαλε ξανά μπροστά το Αμβούργο από το κέντρο, αλλά ο Booker είχε τον τελευταίο λόγο, βρίσκοντας τον Weiler-Babb κάτω από το καλάθι ένα δευτερόλεπτο πριν το τέλος και τελειώνοντας με επιτυχία.

Ο ψηλός ήταν και πρώτος σκόρερ με 19 πόντους, ενώ ο Nick Weiler-Babb φλέρταρε με το τριπλ-νταμπλ (12, 7 ριμπάουντ, 12 ασίστ). Διψήφιο αριθμό πόντων σημείωσε και ο Andreas Obst (10), ενώ ο Oscar da Silva (8) μάζεψε έντεκα ριμπάουντ. Ο Brae Ivey (19) ήταν και πάλι ο πρώτος σκόρερ των Πύργων, ενώ ο σέντερ Kur Kuath πρόσθεσε 12 πόντους.

Η Χάιντελμπεργκ νίκησε τη ΡΑΣΤΑ Βέχτα

Μετά την ξεκάθαρη ήττα της πρώτης αγωνιστικής, η MLP Academics Heidelberg επανήλθε εντυπωσιακά και νίκησε την RASTA Vechta (80:74) στο εντός έδρας ντεμπούτο της στη νέα σεζόν. Αρχικά φάνηκε ότι οι φιλοξενούμενοι από το βορρά θα αξιοποιούσαν το δυνατό τους ξεκίνημα στη σεζόν. Τρία συνεχόμενα επιτυχημένα τρίποντα έβαλαν τη RASTA από νωρίς μπροστά στο σκορ, αλλά αφού δέχτηκε αρκετά αχρείαστα λάθη – συνολικά 19 σε όλο το παιχνίδι – η Χαϊδελβέργη μπήκε στον ρυθμό της και πήρε τα ηνία. Ηγέτης της ήταν ο Ράιαν Μάικσελ, ο οποίος τελείωσε με νταμπλ-νταμπλ 22 πόντων και 11 ριμπάουντ.

Το παιχνίδι μετατράπηκε σε πραγματικό θρίλερ στο δεύτερο ημίχρονο. Ενώ η Βέχτα στηρίχθηκε στις δυνάμεις των Τρέβορ Κάμπελ (13, 5 ασίστ) και Τζος Γκάρντνερ (13, 5 ριμπάουντ), η ομάδα είχε να αντιμετωπίσει την επιθετική άμυνα των Academics. Η Χαϊδελβέργη εκμεταλλεύτηκε επιδέξια τα λάθη των φιλοξενούμενων και κατάφερε να χτίσει ένα μικρό προβάδισμα. Ωστόσο, η Βέχτα δεν επέτρεψε στον εαυτό της να ταρακουνηθεί πλήρως, αλλά ο μεγάλος αριθμός λανθασμένων μεταβιβάσεων και το κακό ποσοστό ευστοχίας έξω από το γήπεδο (10/27) έβγαλαν εκτός ρυθμού την ομάδα του head coach Μάρτιν Σίλερ.

Το παιχνίδι παρέμεινε τεταμένο και στο τελευταίο δεκάλεπτο. Η Βέχτα κατάφερε να μειώσει και πάλι τη διαφορά στους δύο πόντους, αλλά οι γηπεδούχοι έπαιξαν με μεγαλύτερη ψυχραιμία στα τελευταία λεπτά. Ιδιαίτερα ο Ντέιβιντ Χορν εντυπωσίασε στην κρίσιμη στιγμή, αξιοποιώντας αξιόπιστα τις βολές του και τελειώνοντας το παιχνίδι με 16 πόντους. Οι Academics υπερασπίστηκαν το προβάδισμά τους με επιδεξιότητα και δεν έδωσαν άλλα περιθώρια στη Βέχτα να γυρίσει το παιχνίδι

Πρώτη νίκη της Βέχτας στο πρωτάθλημα με την Μπάμπεργκ

Η Bamberg Baskets σημειώνει την πρώτη της νίκη στη σεζόν με προπονητή τον Anton Gavel στην έδρα της Skyliners Frankfurt. Σε ένα αδύναμο παιχνίδι που χαρακτηρίστηκε από αμυντικά λάθη και χαμηλά ποσοστά ευστοχίας, οι φιλοξενούμενοι επικράτησαν στο τέλος της νεοφώτιστης ομάδας. Το παιχνίδι ξεκίνησε χωρίς επιθετικό ρυθμό από τις δύο πλευρές, γεγονός που οφείλεται στα χαμηλά ποσοστά ευστοχίας από το κέντρο (Φρανκφούρτη 2/11, Μπάμπεργκ 2/10). Ενώ η Φρανκφούρτη πάλεψε να επιστρέψει στους δύο πόντους μέχρι την ανάπαυλα, η Μπάμπεργκ εντυπωσίασε με δέκα επιθετικά ριμπάουντ μέχρι το ημίχρονο.

Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν αρχικά καλύτερα στο δεύτερο ημίχρονο και έβαλαν αμέσως το στίγμα τους με ένα slam-dunk και ένα τρίποντο του Moritz Krimmer. Ωστόσο, η Φρανκφούρτη, με ηγέτη τον Μπρένταν Κόπλιν (16, 6 ριμπάουντ), άντεξε και κατάφερε να ισοφαρίσει σε κάποια φάση. Ωστόσο, η Μπάμπεργκ ανέβασε και πάλι στροφές στο τέλος της τρίτης περιόδου και πήγε στην τελευταία περίοδο με προβάδισμα επτά πόντων.

Ο σύλλογος από την Άνω Φραγκονία ξεκίνησε την περίοδο με ένα σερί 5:0 και ξέφυγε αποφασιστικά. Αν και 18 λάθη των φιλοξενούμενων δημιούργησαν επανειλημμένα ευκαιρίες για τη Φρανκφούρτη, οι Skyliners δεν μπόρεσαν να τις εκμεταλλευτούν. Χάρη στη συνεκτική ομαδική εμφάνιση και την κυριαρχία στα ριμπάουντ (46 συνολικά, εκ των οποίων 17 στην επίθεση), η Μπάμπεργκ πανηγύρισε στο τέλος μια πανάξια νίκη με 66:58