Δευτέρα, 16 Σεπτεμβρίου, 2024
ΑρχικήUncategorizedΟ Μέσι "λυτρώθηκε", ο Ντέιβις τραυματίστηκε: Αργεντινή στον τελικό του Κόπα Άφρικα

Ο Μέσι “λυτρώθηκε”, ο Ντέιβις τραυματίστηκε: Αργεντινή στον τελικό του Κόπα Άφρικα

Η Αργεντινή απέχει μόλις μία νίκη από την υπεράσπιση του τίτλου της στο Κόπα Αμέρικα. Ο Λιονέλ Μέσι έσπασε την ξηρασία των γκολ του στη νίκη με 2-0 επί του Καναδά στον ημιτελικό

Όταν σταμάτησε τον τζόκερ του Καναδά Tani Oluwaseyi να κάνει το 2-1 στο 89ο λεπτό με μια απόκρουση με το πόδι, ο Emiliano Martinez σήκωσε τις γροθιές του στον ουρανό καθώς ξάπλωνε. Το αργότερο μετά από αυτή την απόκρουση, ήταν ξεκάθαρο αυτό που σφράγισε επίσημα το τελικό σφύριγμα λίγο αργότερα: η Αργεντινή επιστρέφει στον τελικό του Κόπα Αμέρικα και μπορεί όχι μόνο να υπερασπιστεί τον τίτλο της το βράδυ της Δευτέρας (CEST), αλλά και να γίνει ο μοναδικός νικητής του ρεκόρ.

Η “αλμπισελέστε” δεν το έκανε πολύ συναρπαστικό στον ημιτελικό. Ενώ οι Καναδοί του προπονητή Jesse Marsch είχαν δώσει άγριο μάθημα στα φαβορί στον πρώτο αγώνα του Copa (0:2), η νίκη της Αργεντινής με 2:0 αυτή τη φορά ήταν ελεγχόμενη και επιβλητική. Μπροστά σε 80.102 θεατές στο στάδιο MetLife του Νιου Τζέρσεϊ, ο Julian Alvarez πέτυχε το εναρκτήριο γκολ στο 22ο λεπτό μετά από όμορφη μπαλιά του Rodrigo de Paul – την οποία αυτή τη φορά επέκτεινε ο Lionel Messi.

Ο αρχηγός και ρέκορντμαν του Copa, ο οποίος πριν από το τουρνουά έλειπε τέσσερα γκολ από την ισοφάριση των ρεκόρ σκόρερ του Copa Norberto Mendez (Αργεντινή) και Zizinho (Βραζιλία), πέτυχε την προσωπική του λύτρωση έξι λεπτά μετά την ανάπαυλα: από την περιοχή των πέντε μέτρων απομάκρυνε ένα σουτ του Enzo Fernandez στα δίχτυα και πέτυχε το πρώτο του γκολ για το 2024, το 14ο συνολικά.

Ο αρχηγός ήταν λιγότερο τυχερός στο άλλο άκρο: ο Αλφόνσο Ντέιβις, ο οποίος μπορεί να φύγει από την Μπάγερν το καλοκαίρι, χρειάστηκε να αντικατασταθεί στο 64ο λεπτό, αφού φαίνεται ότι τραυματίστηκε στον αστράγαλο σε ένα μαρκάρισμα. Τουλάχιστον μπόρεσε να αποχωρήσει από τον αγωνιστικό χώρο χωρίς βοήθεια

Ο Ντέιβις πρέπει να αποχωρήσει από τον αγωνιστικό χώρο – Μπορεί η Αργεντινή να ολοκληρώσει το διπλό;

Επιθετικά, οι συμπαίκτες του, που είχαν προκριθεί στα ημιτελικά με μόλις δύο γκολ, δεν κατάφεραν να κάνουν το παιχνίδι ξανά συναρπαστικό. Παρόλα αυτά, ο Marsch και η ομάδα του μπορούν να κοιτάξουν με αυτοπεποίθηση το Παγκόσμιο Κύπελλο του 2026 στην έδρα τους μετά από αυτό το ντεμπούτο στο Copa. Πριν από αυτό, ο αγώνας για την τρίτη θέση – ενδεχομένως χωρίς τον Davies – είναι προγραμματισμένος για την Κυριακή (2:00 CEST).

Οι Αργεντινοί, που είχαν έντεκα παγκόσμιους πρωταθλητές στο αρχικό τους σχήμα, έχουν την ευκαιρία να γίνουν η τρίτη χώρα μετά την Ουρουγουάη και τη Βραζιλία που θα κατακτήσει το Copa αμέσως μετά την κατάκτηση του Παγκοσμίου Κυπέλλου. Το τελευταίο εμπόδιο είναι η Ουρουγουάη ή η Κολομβία, η ημιτελική αναμέτρηση των οποίων θα διεξαχθεί στο Σάρλοτ την Πέμπτη (2.00 CEST). Ένα πράγμα είναι ήδη ξεκάθαρο: καμία διοργανώτρια ομάδα δεν θα κερδίσει το πρωτάθλημα της Νότιας Αμερικής ούτε το 2024