Πέμπτη, 12 Σεπτεμβρίου, 2024
ΑρχικήUncategorizedΟ Λαουτάρο Μαρτίνεζ σκοράρει στην Αργεντινή για να κερδίσει το Κόπα Άφρικα...

Ο Λαουτάρο Μαρτίνεζ σκοράρει στην Αργεντινή για να κερδίσει το Κόπα Άφρικα – Τραυματίστηκε ο Μέσι

Σε έναν δραματικό τελικό που ξεκίνησε αργά και κρίθηκε μόνο μετά από παράταση, η Αργεντινή νίκησε 1-0 την Κολομβία και κατέκτησε ξανά το Copa America

Ο προπονητής της Αργεντινής Λιονέλ Σκαλόνι χρησιμοποίησε στον τελικό ακριβώς την ίδια αρχική ενδεκάδα με εκείνη που είχε χρησιμοποιήσει και στον ημιτελικό με 2-0 επί του Καναδά. Για την Κολομβία, ωστόσο, ο προπονητής Νέστορ Λορέντζο αναγκάστηκε να κάνει μία αλλαγή: Ο Munoz έπρεπε να λείψει μετά την κίτρινη κάρτα που δέχτηκε στον ημιτελικό με 1-0 επί της Ουρουγουάης, με τον Santiago Arias να ξεκινάει στη θέση του στο δεξί άκρο της άμυνας.

Προσδόκητη εκκίνηση με θρασύτατους Κολομβιανούς

Μετά από προβλήματα στην είσοδο, ο αγώνας ξεκίνησε με 82 λεπτά καθυστέρηση. Οι Κολομβιανοί είχαν ελαφρύ οπτικό πλεονέκτημα πριν την ανάπαυλα, παίζοντας όχι μόνο πειθαρχημένα απέναντι στην μπάλα στην άμυνα, αλλά και μπροστά με αρκετό ρυθμό και αποφασιστικότητα. Ο πρώην επιθετικός της Μπουντεσλίγκα Κόρντομπα σημάδεψε νωρίς το οριζόντιο δοκάρι μετά από καλλιτεχνικό σουτ (7ο). Ο Λέρμα ανάγκασε τον τερματοφύλακα Εμιλιάνο Μαρτίνεθ σε μια δυνατή απόκρουση μετά από περισσότερο από μισή ώρα (33′).

Ο προπονητής της Αργεντινής, Lionel Scaloni, παρέταξε στον τελικό ακριβώς την ίδια αρχική ενδεκάδα όπως και στον ημιτελικό με 2-0 επί του Καναδά. Για την Κολομβία, ωστόσο, ο προπονητής Νέστορ Λορέντζο αναγκάστηκε να κάνει μία αλλαγή: Ο Munoz έπρεπε να λείψει μετά την κίτρινη κάρτα που δέχτηκε στον ημιτελικό με 1-0 επί της Ουρουγουάης, με τον Santiago Arias να ξεκινάει στη θέση του στο δεξί άκρο της άμυνας.

Μετά από προβλήματα στην είσοδο, ο αγώνας ξεκίνησε με 82 λεπτά καθυστέρηση. Οι Κολομβιανοί είχαν ελαφρύ οπτικό πλεονέκτημα πριν την ανάπαυλα, παίζοντας όχι μόνο πειθαρχημένα απέναντι στην μπάλα στην άμυνα, αλλά και μπροστά με αρκετό ρυθμό και αποφασιστικότητα. Ο πρώην επιθετικός της Μπουντεσλίγκα Κόρντομπα σημάδεψε νωρίς το οριζόντιο δοκάρι μετά από καλλιτεχνικό σουτ (7ο). Ο Lerma ανάγκασε τον τερματοφύλακα Emiliano Martinez σε μια δυνατή απόκρουση στο μισάωρο (33).

Με την πρώτη αλλαγή του αγώνα, ο θρύλος της Αργεντινής Μέσι αναγκάστηκε να αποχωρήσει από τον αγωνιστικό χώρο. Ο 37χρονος είχε τραυματιστεί στον αστράγαλο κατά τη διάρκεια ενός μεγάλου βήματος χωρίς αναγνωρίσιμη αντίπαλη επιρροή, χρειάστηκε να αντικατασταθεί και στη συνέχεια πήρε τη θέση του στον πάγκο κλαίγοντας – και με έναν αστράγαλο που φούσκωνε ραγδαία. Ο Γκονζάλεζ επανήλθε στο παιχνίδι – και από εκεί και πέρα βρέθηκε στο επίκεντρο του ενδιαφέροντος σε αρκετές περιπτώσεις: Στη δυνατή τελική φάση της “αλμπισελέστε”, ο πρώην παίκτης της Στουτγάρδης αρχικά έπιασε κεφαλιά λίγο άουτ (88′) και στη συνέχεια σούταρε πάνω από την εστία από γύρισμα (90.+3).

Ο Λαουτάρο Μαρτίνεθ κρίνει το παιχνίδι

Ο Αργεντινός προπονητής της Κολομβίας Λορέντζο πήγε στην παράταση χωρίς τον πλέι μέικερ Τζέιμς, με τον Κιντέρο να μπαίνει στη μάχη. Η Αργεντινή έφτασε πιο κοντά στο πρώτο γκολ, αλλά ο Ντι Μαρία -στο τελευταίο του παιχνίδι με τη φανέλα της Εθνικής- δεν τον άφησε ο Βάργκας, ο οποίος έκανε καλή απόκρουση (95′).

Στο δεύτερο ημίχρονο της παράτασης, ήταν τελικά ο επιδέξιος τζόκερ Lautaro Martinez που πέτυχε το καθοριστικό γκολ υπέρ της Albiceleste στο 112ο λεπτό – χαρίζοντας στη χώρα του τον τρίτο μεγάλο τίτλο στη σειρά μετά την κατάκτηση του Copa America 2021 και τον τίτλο του Παγκοσμίου Κυπέλλου στο Κατάρ. Οι Κολομβιανοί έχασαν τον πρώτο τους τελικό Copa μετά τον εντός έδρας θρίαμβο του 2001 – και για πρώτη φορά σε 28 διεθνείς αγώνες.