Κυριακή, 8 Σεπτεμβρίου, 2024
ΑρχικήBasketballΟ κόμπος σκάει με τον Φραντς Βάγκνερ: Wagner: Η ομάδα DBB συντρίβει...

Ο κόμπος σκάει με τον Φραντς Βάγκνερ: Wagner: Η ομάδα DBB συντρίβει την Ιαπωνία

Οι Γερμανοί μπασκετμπολίστες συνεχίζουν να συγκεντρώνουν αυτοπεποίθηση για τους Ολυμπιακούς Αγώνες. Η επόμενη νίκη απέναντι στην Ιαπωνία στο Βερολίνο. Τα πράγματα σοβαρεύουν στη Γαλλία σε κάτι παραπάνω από μία εβδομάδα

Η παγκόσμια πρωταθλήτρια Γερμανία κέρδισε ξεκάθαρα το ολυμπιακό της τεστ απέναντι στους επερχόμενους αντιπάλους της στον προκριματικό γύρο, την Ιαπωνία. Η ομάδα του ομοσπονδιακού προπονητή Γκόρντον Χέρμπερτ επικράτησε 104:83 (56:31) των Ασιατών στο Βερολίνο και πέτυχε την τρίτη της επιτυχία στο τέταρτο παιχνίδι προετοιμασίας.

Ο Φραντς Βάγκνερ (27 πόντοι), ο Ντένις Σρέντερ και ο Αντρέας Ομπστ (αμφότεροι 12) οδήγησαν την επιλογή της Γερμανικής Ομοσπονδίας Καλαθοσφαίρισης με εξαιρετικές εμφανίσεις οκτώ ημέρες πριν από την έναρξη των Ολυμπιακών Αγώνων.

“Κάναμε καλή δουλειά”, δήλωσε ο αρχηγός Schröder στο MagentaSport. “Η χημεία της ομάδας ήταν σωστή, όλοι κινούσαν τη μπάλα. Κάναμε καλή δουλειά στην άμυνα”. Ο πρώτος σκόρερ Βάγκνερ έδωσε ιδιαίτερη έμφαση στο πρώτο ημίχρονο. Αλλά ήταν επίσης καλό να δούμε “πού έχουμε ακόμα δυνατότητες”, είπε.

Ο προπονητής Γκόρντον Χέρμπερτ σχολίασε: “Παίξαμε καλό μπάσκετ στο πρώτο ημίχρονο. Όχι τόσο πολύ στο δεύτερο ημίχρονο, αλλά αυτό θα μας βοηθήσει”.
Σε κανένα σημείο η ομάδα του δεν άφησε καμία αμφιβολία ότι ήταν αποφασισμένη να κερδίσει και αυτή την αναμέτρηση. Ο Σρέντερ, ο οποίος είναι ένας από τους τρεις υποψήφιους για το ρόλο του σημαιοφόρου της Γερμανίας, έλεγξε το παιχνίδι με τη γνωστή του αυτοπεποίθηση και έστησε επιδέξια τους συμπαίκτες του

Ο Franz Wagner λάμπει στην πατρίδα του

Από το πρώτο κιόλας λεπτό, οι Ιάπωνες ήταν πρακτικά χωρίς ελπίδα. Το προβάδισμα ήταν 27:16 μετά το πρώτο δεκάλεπτο σε μια εξαιρετική ατμόσφαιρα στην αρένα του Ostbahnhof και είχε αυξηθεί σε 56:31 μέχρι το ημίχρονο. Ειδικά ο Φραντς Βάγκνερ του Βερολίνου, ο οποίος αγωνίζεται στους Orlando Magic στο ΝΒΑ, ήταν ασταμάτητος στην παλιά του ομάδα. Ο 22χρονος έκανε αρκετές ασταμάτητες μπαλιές προς το καλάθι και έλαμψε στην επίθεση.

Ο Βάγκνερ και οι συν αυτώ συνέχισαν να ασκούν πίεση στο δεύτερο ημίχρονο. Ειδικά ο ακραίος παίκτης έδειξε γιατί μόλις υπέγραψε νέο πενταετές συμβόλαιο στη Φλόριντα, για το οποίο θα λάβει τουλάχιστον 224 εκατομμύρια δολάρια (περίπου 206 εκατομμύρια ευρώ). Αντικαταστάθηκε στο τέλος της τρίτης περιόδου υπό τα χειροκροτήματα του κοινού και μπόρεσε να παρακολουθήσει τους συναδέλφους του να διαχειρίζονται το προβάδισμα.

Καλύτεροι σκόρερ: F. Wagner (27 πόντοι), Schröder (12), Obst (12), Lo (11), M. Wagner (11) για τη Γερμανία – Hachimura (19), Togashi (13), Hiejima (11), Hawkinson (10) για την Ιαπωνία. – Θεατές στο Βερολίνο: 10.413