Κυριακή, 8 Σεπτεμβρίου, 2024
ΑρχικήUncategorizedΟ Κουν σκοράρει δύο φορές: Η Σέλτικ νίκησε τη Σίτι στο Τσάπελ...

Ο Κουν σκοράρει δύο φορές: Η Σέλτικ νίκησε τη Σίτι στο Τσάπελ Χιλ

Η Μάντσεστερ Σίτι έχασε από τη Σέλτικ Γλασκώβης για να ξεκινήσει το ταξίδι της στις ΗΠΑ. Ο πρώην διεθνής Γερμανός σκόραρε δις στο γκολ στο Τσάπελ Χιλ

Η Σέλτικ Γλασκώβης νίκησε με 4:3 τη Μάντσεστερ Σίτι σε μια αναμέτρηση μεταξύ της πρωταθλήτριας Σκωτίας και της πρωταθλήτριας Αγγλίας, στο πλαίσιο της προετοιμασίας των δύο συλλόγων για την προετοιμασία τους στις ΗΠΑ. Ο αγώνας διεξήχθη στο Kenan Memorial Stadium στο Chapel Hill (Βόρεια Καρολίνα).

Το σκορ άνοιξε ο Nicolas Kühn, ο οποίος κάποτε έπαιξε στη δεύτερη ομάδα της Μπάγερν Μονάχου και του Άγιαξ Άμστερνταμ και αργότερα στην Erzgebirge Aue στη δεύτερη κατηγορία και στη Rapid Vienna στην Αυστρία. Ο πρώην διεθνής νεαρός της DFB ολοκλήρωσε μια αξιόλογη κίνηση των Σκωτσέζων για να κάνει το 1-0. Η Σίτι ισοφάρισε με τον Όσκαρ Μπομπ – το πρώτο γκολ του νεοφερμένου στη Σέλτικ Κάσπερ Σμάιχελ (33′) – αλλά στη συνέχεια χρειάστηκε να καταπιεί άλλο ένα γκολ του Κουν και να ισοφαρίσει το 1:3 με τον Κιόγκο Φουρουχάσι (36′, 44′).

Ο Χάαλαντ με κεφαλιά σε ενδιάμεση ισοφάριση

Στο δεύτερο ημίχρονο, οι προπονητές Μπρένταν Ρότζερς και Πεπ Γκουαρντιόλα έκαναν αρκετές αλλαγές και ο τζόκερ της Σίτι, Μάξιμο Περόνε, μείωσε σε 2:3 δευτερόλεπτα μετά την επανέναρξη (46′). Ο Έρλινγκ Χάαλαντ ισοφάρισε στο 57ο λεπτό με δυνατή κεφαλιά μετά από σέντρα του Μπομπ από αριστερά. Περίπου δέκα λεπτά αργότερα, ο Νορβηγός και ο Τζακ Γκρέαλις έμειναν εκτός του πίνακα των σκόρερ. Το τελευταίο γκολ της αναμέτρησης σημειώθηκε επίσης στο 68ο λεπτό: ο Luis Palma από την Ονδούρα σκόραρε για να διαμορφώσει το τελικό 4:3.

Η ManCity έχει μπροστά της περαιτέρω δοκιμαστικούς αγώνες με τη Μίλαν, την Μπαρτσελόνα και την Τσέλσι στις ΗΠΑ, ενώ η Σέλτικ ξεκινάει τις υποχρεώσεις της στην Premier League της Σκωτίας με εντός έδρας παιχνίδι με την Κιλμάρνοκ στις 4 Αυγούστου, μετά τη σύγκρουση με την Τσέλσι.