Site icon Sports of the Day

Ο επαγγελματίας του τένις συμπεριφέρεται άσχημα

Αφού απέτυχε να προκριθεί στον τελικό γύρο του US Open, ο επαγγελματίας τενίστας Maxime Cressy προκάλεσε αναστάτωση με την απογοητευτική του συμπεριφορά

Ο Αμερικανός επαγγελματίας τενίστας Maxime Cressy έχασε την πρόκριση για το US Open και προκάλεσε αναστάτωση με τη συμπεριφορά του στη συνέχεια. Καθώς μάζευε τα πράγματά του μετά την ήττα του, ο 27χρονος πέταξε τα σκουπίδια του στο γήπεδο, εμφανώς εκνευρισμένος.

Ένα βίντεο δείχνει τον Cressy να βγάζει διάφορα αντικείμενα από την τσάντα του και να τα πετάει προς το γήπεδο μετά την οριακή ήττα του από τον Βρετανό Jan Choinski.

Πριν πάρει το δρόμο προς την έξοδο, πέταξε τα σκουπίδια που βρίσκονταν στον πάγκο του πίσω του και ξεφορτώθηκε ένα άδειο πλαστικό μπουκάλι.

Αφορμή για την ενέργειά του αυτή ήταν η οριακή ήττα του στον τελευταίο προκριματικό γύρο του US Open. Το νούμερο 161 της παγκόσμιας κατάταξης έχασε 0:6, 7:6 (7:5), 6:7 (10:12) από τον Choinski στο tie-break. Ο Cressy πρέπει να ήταν ιδιαίτερα απογοητευμένος που ο Αμερικανός είχε τρία match points στον αγώνα τα οποία δεν μπόρεσε να αξιοποιήσει

US Open: Ο Ζβέρεφ ξεκινά τη Δευτέρα

Μια από τις μεγαλύτερες επιτυχίες της καριέρας του ήταν η κατάκτηση του τουρνουά ATP στο Νιούπορτ το 2022. Ο Κρέσι έφτασε στον δεύτερο γύρο του US Open τόσο το 2020 όσο και το 2021. Το καλύτερο αποτέλεσμά του σε Grand Slam ήταν η πρόκριση στους 16 του Australian Open πριν από δύο χρόνια

Ο πρώτος γύρος του US Open αρχίζει τη Δευτέρα (26 Αυγούστου). Ο Alexander Zverev θα δώσει τότε επίσης τον αγώνα του στον πρώτο γύρο. Θα αντιμετωπίσει τον Φινλανδό Emil Ruusuvuori