Ο Γκρέσελ στο επίκεντρο του ενδιαφέροντος: Μαϊάμι: Η Ίντερ Μαϊάμι ανέκτησε την πρώτη θέση

Μετά την ήττα στο παιχνίδι κορυφής, η Ίντερ Μαϊάμι επέστρεψε στο MLS και ανέκτησε ξανά την πρωτιά στην Ανατολή. Πίσω τους, οι ομάδες που βρίσκονται πίσω τους έπεσαν με την σειρά τους

Η Ίντερ Μαϊάμι επανορθώθηκε για την πρόσφατη ήττα με 6-1 από την FC Cincinnati δύο φορές το βράδυ της Πέμπτης (ώρα Κύπρου): με νίκη και επιστροφή στην κορυφή του πίνακα. Η ομάδα του τραυματία Λιονέλ Μέσι εκτόπισε το Σινσινάτι από τον θρόνο της Ανατολικής Περιφέρειας με μια επιβλητική εντός έδρας νίκη 3:1 επί της Toronto FC και μια εκπληκτική ήττα 0:1 της αντιπάλου της Chicago Fire.

Αν και ο Μέσι θα πρέπει να μείνει εκτός τουλάχιστον ενός ακόμη αγώνα μετά τον τραυματισμό στον αστράγαλο που υπέστη στον τελικό του Κόπα Αμέρικα, ένας άλλος Αργεντινός βγήκε ασπροπρόσωπος στο Chase Stadium: Ο 21χρονος Φεντερίκο Ρεντόντο πέτυχε τα δύο πρώτα του γκολ στο MLS (53ο/59ο), αφού έστησε τον Ντιέγκο Γκόμεζ για το εναρκτήριο γκολ (43ο).

Ο αειθαλής Julian Gressel, ο οποίος δημιούργησε το 2-0 με σέντρα από ελεύθερο σουτ και συμμετείχε και στο τρίτο γκολ, πέτυχε το 14ο γκολ του σε όλες τις διοργανώσεις και το δωδέκατο στο πρωτάθλημα – κατατάσσοντάς τον στην τρίτη θέση πίσω από τους Luciano Acosta (Σινσινάτι, 17) και Messi (13). Ο Derrick Etienne Jr. κατάφερε να πετύχει μόνο ένα τιμητικό γκολ για τους φιλοξενούμενους (79′).

Ο εξαιρετικός Μπεντέκε έχει τον τελευταίο λόγο

Από τις έξι καλύτερες ομάδες της Ανατολής, η Ίντερ ήταν η μόνη που κατάφερε να πάρει τη νίκη. Η Columbus Crew (3η) και η Charlotte FC (6η) κατάφεραν να πάρουν μόνο ένα βαθμό (1-1) στις μεταξύ τους αναμετρήσεις, όπως και οι New York Red Bulls του Sandro Schwarz (4η) στο 2-2 με την Club de Foot Montreal και η New York City FC (5η) στο 2-2 με την Atlanta United

Οι φίλαθλοι στο Allianz Field έγιναν μάρτυρες μιας θεαματικής τελικής φάσης μεταξύ της Minnesota United και της DC United: Αφού ο πρώην παίκτης της Σάλκε Teemu Pukki είχε γυρίσει το παιχνίδι με το γκολ του για το 2-1 στο 80ό λεπτό, οι φιλοξενούμενοι έκαναν την ανατροπή στις καθυστερήσεις. Ο γηραιός δάσκαλος Κρίστιαν Μπεντέκε πρώτα διαμόρφωσε το 2:2 με τον Άαρον Ερέρα (90′) και ένα λεπτό αργότερα πέτυχε το νικητήριο 3:2. Ο 33χρονος, που είχε ήδη πετύχει το 1:0, έφτασε τα 16 γκολ στη σεζόν και η ομάδα του μπορεί να ονειρεύεται ξανά τα πλέι οφ μετά το δεύτερο διαδοχικό τρίποντο