Σάββατο, 6 Ιουλίου, 2024
ΑρχικήUncategorizedΟνειρικές πάσες και ένα ρεκόρ: Ο Μέσι οδηγεί την Αργεντινή στην πρεμιέρα...

Ονειρικές πάσες και ένα ρεκόρ: Ο Μέσι οδηγεί την Αργεντινή στην πρεμιέρα του Κόπα Άφρικα

Η Αργεντινή άνοιξε το Κόπα Αμέρικα με την αναμενόμενη νίκη επί του νεοφώτιστου Καναδά, αλλά χρειάστηκε να τρέμει για αρκετή ώρα – και επειδή ο Λιονέλ Μέσι δεν κατάφερε να εντυπωσιάσει σε μία μόνο κατηγορία

Ο Λιονέλ Μέσι έδωσε στους φιλάθλους στην Ατλάντα (ΗΠΑ) το σόου που ήλπιζαν στην έναρξη του Κόπα Αμέρικα. Ο 37χρονος, ο οποίος τη Δευτέρα θα γίνει 37 ετών, έβγαλε μερικές υπέροχες ονειρικές πάσες και οδήγησε την πρωταθλήτρια Αργεντινή στην αναμενόμενη νίκη της πρεμιέρας απέναντι στον Καναδά, ο οποίος συμμετέχει για πρώτη φορά στη διοργάνωση ως φιλοξενούμενος, το βράδυ της Παρασκευής (ώρα Κύπρου). Ωστόσο, οι παγκόσμιοι πρωταθλητές είχαν αρκετή δουλειά να κάνουν πριν εξασφαλίσουν τη νίκη με 2:0.

Αυτό οφείλεται στους θρασύτατους Καναδούς, οι οποίοι προετοιμάστηκαν καλά από τον νέο τους προπονητή Jesse Marsch, αλλά και στην αδυναμία των Αργεντινών να αξιοποιήσουν τις ευκαιρίες τους. Ο Angel di Maria έχασε ένα τετ α τετ ήδη από το όγδοο λεπτό, τρέχοντας μόνος του από τη μεσαία γραμμή προς τον τερματοφύλακα Maxime Crepeau. Η περιοχή των πέναλτι της Αργεντινής πήρε επίσης φωτιά κατά διαστήματα, αλλά το σκορ παρέμεινε 0-0 στην ανάπαυλα.

Ο Μέσι και οι συνεργάτες του έπρεπε να ανεβάσουν στροφές – και το έκαναν. Τέσσερα λεπτά στο δεύτερο ημίχρονο, ο “La Pulga” Julian Alvarez δημιούργησε το πρώτο γκολ του Julian Alvarez με μια τέλεια πάσα στον Alexis Mac Allister στην άκρη της περιοχής (49′), αλλά στη συνέχεια δεν κατάφερε να κάνει ο ίδιος τη διαφορά: δεν κατάφερε δύο φορές να απομακρύνει το σουτ από τον Crepeau (65’/79′) και κράτησε τους Καναδούς στο παιχνίδι, με τον Alphonso Davies να εντυπωσιάζει επίσης και αργότερα να παίρνει τη φανέλα του Μέσι.

Messi: Το ρεκόρ παρατάθηκε, το ρεκόρ αρπάχτηκε, το ρεκόρ είναι ορατό

Ο Λαουτάρο Μαρτίνεθ, που μπήκε ως αλλαγή στη θέση του Άλβαρεζ, ήταν αυτός που έκανε το 2-0 (88′), αφού ο Μέσι τον βρήκε με ονειρική πάσα. Με 17 ασίστ, ο 183 φορές διεθνής επέκτεινε το δικό του ρεκόρ στο Copa και άρπαξε άλλη μία: Είναι ο πρώτος παίκτης που φτάνει τις 35 συμμετοχές στο Κόπα Άφρικα- ο Χιλιανός τερματοφύλακας Σέρχιο Λίβινγκστον ήταν πρώτος σε αυτή την κατηγορία από το 1953. Αν ο Μέσι σκοράρει πέντε φορές στη φετινή διοργάνωση, θα έχει ξεπεράσει επίσης τους ρεκόρ σκόρερ Norberto Mendez (Αργεντινή) και Zizinho (Βραζιλία) με 17 γκολ.

Ο Μέσι θα έχει την επόμενη ευκαιρία του την Τετάρτη (3:00 CEST) στο δεύτερο παιχνίδι του ομίλου με τη Χιλή, η οποία ξεκινάει τις υποχρεώσεις της στο Copa με το Περού το Σάββατο (2:00 CEST). Σε αυτό που πιθανότατα θα είναι το τελευταίο του μεγάλο τουρνουά, ο κύριος στόχος του Μέσι είναι να οδηγήσει την Αργεντινή στον 16ο τίτλο της – μέχρι στιγμής η Ουρουγουάη ισοβαθμεί με 15