Πέμπτη, 19 Σεπτεμβρίου, 2024
ΑρχικήUncategorizedΟνειρεμένο ξεκίνημα του Χούρτζελερ στην Αγγλία: Η Μπράιτον τιμωρεί την Έβερτον παγωμένη

Ο Fabian Hürzeler έχει κάνει ένα ονειρικό ξεκίνημα στην πρώτη του σεζόν στην Premier League: Η Μπράιτον & Χάουβ Άλμπιον πέτυχε εκτός έδρας νίκη με 3-0 στην έδρα της Έβερτον FC, η οποία ευνοήθηκε από τα λάθη των γηπεδούχων

Ο Fabian Hürzeler έπρεπε να πάρει τις πρώτες δύσκολες αποφάσεις πριν από τη σέντρα: Από την ενδεκάδα της Μπράιτον έλειπε, για παράδειγμα, το νέο μεταγραφικό απόκτημα του εκατομμυρίου ευρώ, ο Γκρούντα (ο οποίος ήρθε από την FSV Mainz 05 έναντι συνολικού πακέτου έως και 40 εκατομμυρίων ευρώ), αν και ο Χούρτζελερ εξακολουθούσε να είναι διαχυτικός στους επαίνους του γι’ αυτόν.

Ο νέος προπονητής του τον καθησύχασε στην αγγλική τηλεόραση: «Πρέπει να δώσουμε χρόνο στον Μπράγιαν, είναι από τη Γερμανία, είναι πολύ νέος – και υπάρχει διαφορετική κουλτούρα εδώ. Θέλουμε να τον ενσωματώσουμε όσο το δυνατόν πιο γρήγορα και να τον προετοιμάσουμε για την Πρέμιερ Λιγκ».

Το Σάββατο, ωστόσο, αυτός ο χρόνος δεν είχε έρθει ακόμα. Οι «γλάροι» ολοκλήρωσαν το έργο τους στην FC Έβερτον, που εδώ και χρόνια αγωνίζεται στην Πρέμιερ Λιγκ, με χαλαρό τρόπο, ακόμα και χωρίς τον 20χρονο Γκρούντα. Ο Ζοάο Πέδρο είχε το προβάδισμα στα πόδια του μετά από μόλις εννέα λεπτά, αλλά το μακρινό του σουτ χτύπησε στο δοκάρι.

Ο Μίντεχ η κατάντια – 4:0 που παραχωρήθηκε από το VAR

Μετά από 25 λεπτά, όμως, οι φιλοξενούμενοι πήραν το προβάδισμα, όταν ο Μίτομα ξεκίνησε μια ατομική κούρσα από το δικό του (!) πέναλτι, προτού επιλέξει τον Μιντέχ στα δεξιά. Ο τελευταίος σέρβιρε ιδανικά δεξιά από το ύψος του πέναλτι στο δεύτερο δοκάρι, όπου ο Μίτομα, που είχε περάσει, δεν χρειάστηκε παρά να βάλει το πόδι του – 1:0. Πέρα από το μελανό σημείο της αντικατάστασης του Μιντέχ τραυματία, ο Χουρτζέλερ μπορεί να είναι ικανοποιημένος από το πρώτο ημίχρονο της καριέρας του στην Premier League

Μετά την αλλαγή, ήταν μια κεφαλαιώδης λανθασμένη πάσα της Έβερτον στη μεσαία γραμμή, την οποία ο νεοαποκτηθείς Wieffer υπέκλεψε και τροφοδότησε τον Welbeck. Ο τελευταίος από το όριο του πέναλτι σούταρε ανενόχλητος για το 2:0 (56′). Τα πράγματα χειροτέρεψαν για τους Toffees όταν ο Young έχασε την μπάλα από τον Mitoma μετά από μια άτσαλη υποδοχή, με αποτέλεσμα ο Άγγλος να σταματήσει εσπευσμένα (66′).

Η Μπράιτον το έπαιξε έξυπνα σε αριθμητική υπεροχή και μάλιστα αύξησε το προβάδισμα στο 3:0 με το ακριβές σουτ του Αντίνγκρα στην κάτω αριστερή γωνία έξω από την περιοχή (86′). Λίγο αργότερα, ο Χούρτζελερ πανηγύριζε για τέταρτη φορά, αλλά το γκολ του Τζόκερ Αγιάρι ακυρώθηκε από το VAR

Ακόμα κι έτσι, ήταν ένα ονειρικό ξεκίνημα στην Premier League για τον προπονητή της ανεβασμένης FC St. Pauli. Το εντός έδρας ντεμπούτο κόντρα στη Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ (24 Αυγούστου, 1.30 μ.μ.) μπορεί λοιπόν να έρθει.