Κυριακή, 8 Σεπτεμβρίου, 2024
ΑρχικήUncategorizedΟι Νάγκετς σπαταλούν προβάδισμα 20 πόντων: Οι Τίμπεργουλβς προκρίνονται στους τελικούς της...

Οι Νάγκετς σπαταλούν προβάδισμα 20 πόντων: Οι Τίμπεργουλβς προκρίνονται στους τελικούς της διοργάνωσης

Μετά τους Ιντιάνα Πέισερς, οι Μινεσότα Τίμπεργουλβς έφτασαν και αυτοί στους τελικούς των πλέι οφ του ΝΒΑ. Ο Άντονι Έντουαρντς και οι συμπαίκτες του εκθρόνισαν τον πρωταθλητή Ντένβερ παρότι βρέθηκαν πίσω στο σκορ με 20 πόντους

Στην τρίτη περίοδο, δεν υπήρχαν πολλά υπέρ των Minnesota Timberwolves. Game 7 στη φωλιά του λιονταριού – και οι Denver Nuggets προηγούνται με 58:38. Θα ήταν γενναίο να ποντάρει κανείς έστω και μια δεκάρα στους φιλοξενούμενους από το βορρά σε αυτό το σημείο. Ειδικά καθώς ο κορυφαίος τους Άντονι Έντουαρντς δεν μπήκε καθόλου στη ροή. Και ο Νίκολα Γιόκιτς, ο MVP του πρωταθλήματος, ήταν στο παρκέ στην άλλη άκρη

Αυτό που ακολούθησε ήταν ένα σερί 28:9 από τους T-Wolves. “Η προσπάθεια ήταν εκεί. Η επίθεσή μας απλά δεν λειτούργησε στο πρώτο ημίχρονο. Στη συνέχεια απλοποιήσαμε λίγο τα πάντα”, επρόκειτο να πει στη συνέχεια ο προπονητής τους Chris Finch. Η εγκατάλειψη των προσπαθειών δεν ήταν λοιπόν η απάντηση. “Δεν σουτάραμε ιδιαίτερα καλά, αλλά ακόμα και όταν βρεθήκαμε πίσω στο σκορ, η άμυνά μας ήταν πάντα εκεί. Και στη συνέχεια, απλά ζεσταθήκαμε στο τρίτο δεκάλεπτο”.

Τελικά, ήταν μια πραξικοπηματική νίκη με 98:90 στον αραιό αέρα της πρωτεύουσας του Κολοράντο – και οι Τίμπεργουλβς βρίσκονται πλέον στους τελικούς των πλέι οφ της διοργάνωσης. Αντίπαλοί τους: οι Ντάλας Μάβερικς με τον Λούκα Ντόντσιτς και τον Κάιρι Ίρβινγκ. Η σειρά ξεκινάει το βράδυ της Πέμπτης (2.30 π.μ. CEST).

Η μεγαλύτερη επιστροφή στο Game 7

Τα αμερικανικά μέσα ενημέρωσης αναφέρουν ότι δεν έχει υπάρξει ποτέ μεγαλύτερη επιστροφή ομάδας στον έβδομο αγώνα των πλέι οφ του ΝΒΑ. Το ομαδικό πνεύμα και η θέληση των φιλοξενούμενων έγειραν τελικά την πλάστιγγα σε αυτόν τον μέτριο αθλητικό σεισμό. Άλλωστε, ο Γιόκιτς και ο Τζαμάλ Μάρεϊ απέδωσαν αρκετά καλά με 34 και 35 πόντους αντίστοιχα. Στην καθοριστική φάση, όμως, οι Nuggets δύσκολα κατάφεραν κάτι περισσότερο.

Ο Άντονι Έντουαρντς, εν τω μεταξύ, μπόρεσε να στηριχθεί στους συναδέλφους του σε μια ανάμεικτη βραδιά (16 πόντοι). Ο Τζέιντεν ΜακΝτάνιελς και ο Καρλ-Άντονι Τάουνς ρίχτηκαν σε κάθε μπάλα και σκόραραν άφθονα (από 23 πόντους ο καθένας). Η άμυνα των T-Wolves άντεξε αποτελεσματικά και ο Γιόκιτς έδειχνε επίσης άδοντος και ισοπεδωμένος στο τέλος μετά από 47 λεπτά συμμετοχής. Η πρόοδος της Μινεσότα και η εκδίκηση για την ήττα στον πρώτο γύρο τον περασμένο Απρίλιο ήταν τέλεια.

Οι Νάγκετς πάνε στην καλοκαιρινή διακοπή (και ο Γιόκιτς σίγουρα πάει στα άλογά του). Για πέμπτη συνεχόμενη φορά, ένας πρωταθλητής που κατέκτησε το πρωτάθλημα δεν κατάφερε να φτάσει στους τελικούς της διοργάνωσης. Εκεί βρίσκονται πλέον η Μινεσότα και το Ντάλας (αουτσάιντερ με τα γραφεία στοιχημάτων) και, στην Ανατολή, οι Μπόστον Σέλτικς και οι Ιντιάνα Πέισερς, που κέρδισαν το Game 7 στους Νιου Γιορκ Νικς με 130-109 νωρίτερα την Κυριακή.