Site icon Sports of the Day

Οι Μπλε πανηγυρίζουν στις καθυστερήσεις: Ο Μαντουέκε εκτέλεσε φάουλ και σκοράρει από το σημείο για τη νίκη

Επιτυχημένη αντίδραση έδειξε η Chelsea FC μετά την τέταρτη συνεχόμενη εκτός έδρας ήττα της. Ο Τζόκερ Μαντουέκε χάρισε στους “μπλε” νίκη στις καθυστερήσεις απέναντι στην Κρίσταλ Πάλας στο αρχικό ντεμπούτο του Νκούνκου

Έχοντας υποστεί την τέταρτη συνεχόμενη εκτός έδρας ήττα της, η Chelsea FC μπήκε στην αναμέτρηση της πόλης με την Crystal Palace με μεγάλη αυτοπεποίθηση, παρά τη νέα απογοητευτική ήττα με 2-1 στο Wolverhampton. Άλλωστε, το εν τέλει ασήμαντο γκολ σημείωσε ο νέος καλοκαιρινός Νκούνκου, ο οποίος είχε περάσει σχεδόν όλο το πρώτο εξάμηνο της παρουσίας του στο Λονδίνο στις κερκίδες λόγω τραυματισμού στο γόνατο. Το γκολ του Γάλλου σηματοδότησε και το ντεμπούτο του στο αρχικό σχήμα απέναντι στους “αετούς”.

Ο Nkunku αμέσως παίκτης-κλειδί

Ο κυριολεκτικά κεντρικός ρόλος που αναμένεται να παίξει ο πρώην παίκτης της Λειψίας στα πλάνα του Μαουρίτσιο Ποκετίνο φάνηκε από το πρώτο κιόλας δευτερόλεπτο στο Στάμφορντ Μπριτζ. Ως πλέι μέικερ πίσω από τον Τζάκσον, ο πρώην παίκτης της Λειψίας στριφογύρισε κατά βούληση στα πρώτα στάδια και δημιούργησε όχι μόνο την πρώτη καλή ευκαιρία του Μάατσεν (9′), αλλά και το προβάδισμα με τον Μούντριχ (13′), ο οποίος έχασε διπλή ευκαιρία μπροστά στον Χέντερσον λιγότερο από δέκα λεπτά αργότερα (22′).

Η Ολίσε σκοράρει από το πουθενά

Με εξαίρεση τη δεύτερη ευκαιρία του σκόρερ, σχεδόν κάθε επίθεση της Τσέλσι στο πρώτο ημίχρονο διοχετευόταν μέσω του Nkunku, ο οποίος είχε άλλες δύο ευκαιρίες πριν από την ανάπαυλα. Ωστόσο, ο Τζάκσον, ο οποίος είχε ήδη ξεκινήσει από οφσάιντ, έχασε ξεκάθαρα τη μπάλα μετά από σέντρα του (22′), πριν ο ίδιος ο Γάλλος χάσει το 2-0, όταν ακούμπησε τον Ρίτσαρντς καθώς έπεσε μπροστά από τον Χέντερσον και χτύπησε σε θύλακα αέρα (26′). Οι Αετοί τιμώρησαν τις παραλείψεις τους με την πρώτη τους πραγματική ευκαιρία λίγο πριν το σφύριγμα του ημιχρόνου. Ο Ολίσε μετέτρεψε ιδανικά τη σέντρα του Άγιου και πέτυχε το κολακευτικό γκολ της ισοφάρισης (45.+1).

Στο δεύτερο ημίχρονο, οι Αετοί άξιζαν την ισοπαλία 1:1. Αν και οι Μπλε είχαν σαφώς περισσότερη κατοχή, οι φιλοξενούμενοι είχαν αρχικά τις πιο αποφασιστικές επιθετικές στιγμές. Ο Ματέτα ήταν επικίνδυνος μετά από μια τέτοια στιγμή, αλλά ο Πέτροβιτς (55) και ο Ολίσε μετά από λάθος του αναπληρωματικού Τιάγκο Σίλβα (81) βρήκαν αμφότεροι δίχτυα.

Μετά την αστοχία του Τζάκσον: Μπλε στο τρενάκι του VAR

Για τους γηπεδούχους, εν τω μεταξύ, το ενδιαφέρον επικεντρώθηκε στον επιθετικό Τζάκσον. Στο 74ο λεπτό, ο Γκάλαχερ τον είχε βάλει ιδανικά, αλλά εκείνος έστειλε την μπάλα δίπλα από τον Χέντερσον στη μακρινή γωνία. Στιγμές αργότερα, ο Σενεγαλέζος παίκτης είχε τη δυνατότητα να πανηγυρίσει – αλλά μόνο για λίγο. Το VAR επενέβη, καθώς ο Τζάκσον ήταν σε θέση οφσάιντ (77′).

Λίγο πριν το τέλος της κανονικής διάρκειας, ο βιντεοδιαιτητής επενέβη ξανά, αλλά αυτή τη φορά υπέρ της Τσέλσι. Ο Eze είχε εκτελέσει φάουλ στον Madueke, αλλά ο διαιτητής Michael Salisbury επέτρεψε αρχικά να συνεχιστεί η ενέργεια (86′). Αφού όμως είδε το ριπλέι στην οθόνη, ο διαιτητής ανέτρεψε την απόφασή του. Ο Madueke κέρδισε το πέναλτι, ανέβηκε ο ίδιος για να εκτελέσει το πέναλτι και πέτυχε τον πολυδιαφημισμένο νικητή, χαρίζοντας στους “μπλε” τη 12η συνεχόμενη νίκη τους στο πρωτάθλημα απέναντι στην Κρίσταλ Πάλας.