Δευτέρα, 16 Σεπτεμβρίου, 2024
ΑρχικήUncategorized"Μόνο που πυροδοτείται περισσότερο": Λειψία: Η Λειψία πετάει τα δεσμά εναντίον της...

“Μόνο που πυροδοτείται περισσότερο”: Λειψία: Η Λειψία πετάει τα δεσμά εναντίον της VfB

RB Η Λειψία ξεσήκωσε την VfB Στουτγάρδης στο δεύτερο ημίχρονο, αφού βρέθηκε πίσω στο σκορ στην ανάπαυλα. Ο Μπέντζαμιν Χένριχς ήταν ανά πάσα στιγμή σίγουρος για τη νίκη

Όταν ο Serhou Guirassy έδωσε το προβάδισμα στην VfB Stuttgart μετά από 35 λεπτά, ο Benjamin Henrichs ήξερε ήδη ότι αυτός και η RB Leipzig δεν θα έφευγαν από το γήπεδο ως ηττημένοι το βράδυ της Παρασκευής. Ο ίδιος και ο Dani Olmo ευχαρίστησαν άμεσα τον άτυχο David Raum μετά το γκολ που δέχτηκε, ο αριστερός μπακ είχε προετοιμάσει το 0:1 με κεφαλαιώδη αστοχία στην εξέλιξη του αγώνα.

“Μην ανησυχείτε, θα κερδίσουμε το παιχνίδι σήμερα” ήταν τα λόγια του Χένριχς προς τον Ράουμ, με τον δεξιό μπακ να εμπιστεύεται την αυτοπεποίθηση που επικρατεί στους Σάξονες. Ο Χένριχς ήταν αυτός που ξεκίνησε και το φεστιβάλ γκολ της Λειψίας στο δεύτερο ημίχρονο. Ο 26χρονος απέκρουσε την απομάκρυνση του τερματοφύλακα της VfB, Alexander Nübel, στην εστία της Στουτγάρδης για την ισοφάριση.

Ο Ρόουζ ήταν “ο πιο δυνατός “

“Ονειρικό γκολ” χαρακτήρισε αστειευόμενος ο αρχηγός Βίλι Όρμπαν το χτύπημα του Χένριχς, αλλά ασχολήθηκε και με το έλλειμμα στο DAZN. “Συχνά χρειαζόμαστε ένα γκολ απέναντι στο ότι δεν έχουμε τίποτα να χάσουμε πια. Μόλις βγάλουμε τα δεσμά και ξεκινήσουμε, είναι απίστευτα δύσκολο να μας αντιμετωπίσεις”, δήλωσε ο Ούγγρος.

Τι πιστεύει ο προπονητής; “Αν ο Γουίλι ως αρχηγός αισθάνεται έτσι, ας το μεταφέρει στα αποδυτήρια ότι δεν το χρειαζόμαστε πια αυτό”, δήλωσε ο Μάρκο Ρόουζ. Σύμφωνα με τον Όρμπαν, ο προπονητής ήταν “ο πιο φωνακλάς” στο ημίχρονο, αλλά κυρίως επειδή ήταν θυμωμένος για ένα πέναλτι που δεν δόθηκε στην ομάδα του και προειδοποιήθηκε με κίτρινη από τον διαιτητή Φρανκ Βίλενμποργκ. “Δεν συζητήσαμε τόσο πολύ τακτικά, αλλά απλά πήραμε την ενέργεια”, συνέχισε ο Orban.

“Γινόμαστε πιο οξείς με κάθε αντίσταση “

Το γεγονός ότι το γκολ του Λόις Οπέντα για το 2-1 στην ανάπαυλα ακυρώθηκε ως οφσάιντ “έκανε την RB πιο σκανδαλώδη”, σύμφωνα με τον Όρμπαν. Η Λειψία είχε επίσης “γίνει πιο αιχμηρή με κάθε αντίσταση”, όπως διαπίστωσε ο Ρόουζ – και έτσι στο τέλος έφυγε από το γήπεδο ως νικήτρια, έστω και με αυτό το ποσό.

Όλμο, Οπέντα, Κέβιν Καμπλ και Χάβι Σίμονς εξασφάλισαν τελικά το σαφές 5:1. “Πετύχαμε πολλά γκολ σήμερα, ακόμη και αυτό της Στουτγάρδης”, σημείωσε ο Ρόουζ. Την ερχόμενη αγωνιστική στο Βερολίνο, ο προπονητής της Λειψίας σίγουρα δεν επιθυμεί ένα έλλειμμα για να βάλει την ομάδα του σε τροχιά πρωταθλητισμού