Κυριακή, 8 Σεπτεμβρίου, 2024
ΑρχικήUncategorizedΜετά την πρώτη τρομάρα: Η Μπάγερν κερδίζει ξεκάθαρα τη Λούντβιγκσμπουργκ

Μετά την πρώτη τρομάρα: Η Μπάγερν κερδίζει ξεκάθαρα τη Λούντβιγκσμπουργκ

Η

Μπάγερν έχασε αιφνιδιαστικά το Game 1 της σειράς με τη Λούντβιγκσμπουργκ. Οι διεκδικητές του τίτλου έδωσαν τη σωστή απάντηση στην ήττα τη Δευτέρα της Πεντηκοστής

Η διεκδικήτρια του τίτλου Μπάγερν Μονάχου ισοφάρισε την MHP Riesen Ludwigsburg στα προημιτελικά των play-offs. Ο σύλλογος από το Μόναχο κέρδισε το δεύτερο παιχνίδι της σειράς best of five με 83:67 (43:33) τους Σουαβούς μπροστά στο κοινό του τη Δευτέρα.

Μετά την αναπάντεχη ήττα στο πρώτο παιχνίδι, οι δύο ομάδες ισοβαθμούν πλέον με 1:1, με τα επόμενα δύο παιχνίδια να διεξάγονται στο Λούντβιγκσμπουργκ. Οι καλύτεροι σκόρερ για το Μόναχο ήταν ο Carsen Edwards με 21 πόντους και ο Silas Melson για τη Λούντβιγκσμπουργκ με 20 πόντους.

Οι γηπεδούχοι δυσκολεύτηκαν αρχικά να μπουν στο παιχνίδι. Η Λούντβιγκσμπουργκ έπαιξε ζωηρά, το Μόναχο σούταρε άσχημα. Μόλις στο τέλος της πρώτης περιόδου η Μπάγερν ανέκτησε την ψυχραιμία της και πήρε για πρώτη φορά το προβάδισμα. Στη συνέχεια οι κυπελλούχοι συνέχισαν να παίζουν συγκεντρωμένα, αύξησαν τα ποσοστά ευστοχίας τους και διεύρυναν το προβάδισμά τους. Η Λούντβιγκσμπουργκ, από την άλλη πλευρά, είχε πλέον τα δικά της προβλήματα στην επίθεση.

Μετά την ανάπαυλα το Μόναχο πήγε ένα βήμα μπροστά. Ωστόσο, οι φιλοξενούμενοι πίστεψαν ότι είχαν μια ευκαιρία μετά την εναρκτήρια νίκη τους στην παράταση και δεν το έβαλαν κάτω. Παρά το γεγονός ότι βρέθηκε πίσω στο σκορ με 15 πόντους μετά την τρίτη περίοδο, η Λούντβιγκσμπουργκ συνέχισε να παίζει με προσήλωση και κατάφερε να μειώνει ξανά και ξανά τη διαφορά. Ωστόσο, η Μπάγερν άξιζε στο τέλος τη νίκη μετά από ένα ισορροπημένο τελευταίο δεκάλεπτο.

Η Ουλμ ισοφαρίζει επίσης

Μετά την ήττα της στην πρεμιέρα, η ratiopharm Ulm νίκησε και τη Würzburg Baskets με 100:64 (50:39) στον δεύτερο προημιτελικό. Ο αγώνας ήταν αρχικά ισορροπημένος. Καμία από τις δύο ομάδες δεν μπόρεσε να αποκτήσει πλεονέκτημα. Αυτό άλλαξε στη δεύτερη περίοδο. Η Ουλμ ευστόχησε περίπου στο 80% των σουτ δύο πόντων και πήγε στο ημίχρονο με προβάδισμα έντεκα πόντων. Οι γηπεδούχοι συνέχισαν να παίζουν σε αυτό το επίπεδο. Η Ουλμ είχε επίσης σαφή πλεονεκτήματα κάτω από το καλάθι και η Βούρτσμπουργκ δεν είχε καμία τύχη. Καλύτερος σκόρερ για την Ουλμ ήταν ο L.J. Figueroa με 21 πόντους. Τρεις παίκτες σημείωσαν από 14 πόντους για το Würzburg