Μετά από ένα ανώμαλο ξεκίνημα: η Γερμανία στα ημιτελικά με αμυντικό γκαλά

Μετά από ένα νωθρό ξεκίνημα, η Γερμανία ανέτρεψε τον προημιτελικό με την Ελλάδα και πέρασε στα ημιτελικά των Ολυμπιακών Αγώνων μετά τη νίκη της με 76:63

Ο πρώτος σκόρερ της ομάδας DBB ήταν ο Franz Wagner (18), ακολουθούμενος από τον Dennis Schröder (13), ο οποίος είχε επίσης 8 ασίστ. Μεγάλο ρόλο στη νίκη έπαιξε και ο δυνατός πάγκος των Isaac Bonga (9 πόντοι, 3/6 τρίποντα), Johannes Thiemann (10 πόντοι, 6 ριμπάουντ), Moritz Wagner (8 πόντοι, 5 ριμπάουντ) και Nick Weiler-Babb (5 πόντοι).

Όπως ήταν αναμενόμενο, ο σταρ του ΝΒΑ Γιάννης Αντετοκούνμπο ήταν ο βασικός άνδρας της Ελλάδας (20 πόντοι, 8/13 εντός πεδιάς), με τη στήριξη του δυνατού Τόμας Γουόλκαπ (12 πόντοι, 2/5 τρίποντα) και του Κώστα Παπανικολάου (10 πόντοι, 8 ριμπάουντ), μεταξύ άλλων

Η πρώιμη ώρα έναρξης του αγώνα φάνηκε να βολεύει πολύ περισσότερο τους Έλληνες από την ομάδα του DBB. Ο Γιάννης και η παρέα του έδειχναν πιο αποφασισμένοι και, μετά από δύο επιτυχημένες βολές και ένα καταιγιστικό κάρφωμα του “Greek Freak”, πήραν προβάδισμα 12 πόντων μετά από πέντε λεπτά

Η Γερμανία κοιμάται το πρώτο ημίχρονο

Η Γερμανία, από την άλλη πλευρά, έδειχνε αρκετά εκτός κλίματος σε όλη τη διάρκεια της πρώτης περιόδου. Η επίθεση δεν μπόρεσε να βρει ρυθμό απέναντι στη φυσική άμυνα. Τα απεγνωσμένα τρίποντα των Φραντς Βάγκνερ και Άντι Ομπστ δεν βρήκαν κατά πολύ το καλάθι, ενώ υπήρξαν και αρκετά αχρείαστα λάθη.

Ωστόσο, η γερμανική ομάδα μπήκε τελικά στο παιχνίδι στη δεύτερη περίοδο. Ο πάγκος γύρω από τους Wagner, Bonga, Thiemann και Weiler-Babb έφερε νέα ενέργεια στο παιχνίδι με τη φυσική τους παρουσία, η οποία έκανε αισθητά καλό στη Γερμανία και στις δύο πλευρές. Ενώ η Ελλάδα έβαλε πολλά δύσκολα σουτ, η ομάδα του Γκόρντον Χέρμπερτ πάλευε να πλησιάσει σιγά-σιγά. Μια alley-oop πάσα του Schröder στον φίλο του από το Braunschweig Daniel Theis με λίγα δευτερόλεπτα στο ρολόι ισοφάρισε τελικά σε 36:36 στο ημίχρονο

Η ομάδα

DBB πολύ βελτιωμένη στο δεύτερο ημίχρονο

Με την έναρξη του δεύτερου ημιχρόνου, η κατάσταση φάνηκε στη συνέχεια να αλλάζει εντελώς υπέρ της ομάδας DBB, με το δεύτερο επιτυχημένο τρίποντο του Schröder να δίνει στη Γερμανία το πρώτο της προβάδισμα. Ωστόσο, η Ελλάδα συνέχισε, σκόραρε για πρώτη φορά στο τουρνουά εύστοχα από έξω και δημιούργησε δεύτερες ευκαιρίες στην επίθεση. Ωστόσο, η Γερμανία ήταν πλέον η καλύτερη ομάδα και αύξησε τη διαφορά στο +7 χάρη σε ένα τρίποντο του Μπόνγκα στο φινάλε.

Παρόμοια ήταν η εικόνα και στην τελευταία περίοδο: η Γερμανία παρέμεινε η καλύτερη ομάδα, αλλά δεν μπόρεσε να ξεφύγει αποφασιστικά, επειδή η Ελλάδα συνέχισε να αμύνεται καλά. Ωστόσο, οι Έλληνες δεν ήταν πλέον σε θέση να κάνουν πολλά στην επίθεση σε αυτό το σημείο και η γερμανική άμυνα ήταν απλά πολύ καλή. Στην τελευταία φάση, η μπάλα βρήκε επανειλημμένα στα χέρια του Φραντς Βάγκνερ, ο οποίος πήρε πολλές καλές αποφάσεις και τελικά έκλεισε το παιχνίδι.

Η Γερμανία έφτασε για πρώτη φορά στα ημιτελικά των Ολυμπιακών Αγώνων. Εκεί, η ομάδα του DBB θα αντιμετωπίσει τον νικητή του αγώνα μεταξύ του Καναδά και της οικοδέσποινας Γαλλίας (6μμ). Η φάση των τεσσάρων τελευταίων είναι προγραμματισμένη για την Πέμπτη 8 Αυγούστου. Οι ώρες έναρξης είναι 5.30 μ.μ. ή 9 μ.μ.